-
צילום: אולבייה פיטוסי, פלאש 90

היועמ"ש: אין תוקף להגבלת ההפגנות למרחק של ק"מ עד שהממשלה תתקין תקנות

הממשלה צפויה להתקין תקנות בנושא מחר. עד אז, לא ניתן יהיה להגביל הפגנה בשל מרחק, אלא רק בשל התקהלות של 21 משתתפים
תמר אלמוג
30 בספטמבר 2020
16:15

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע היום (רביעי) כי אין תוקף להגבלת הפגנות למרחק של עד קילומטר מהבית, עד שהממשלה תתקין תקנות מתאימות. הסיבה לכך היא שהתיקון שמגביל הפגנות נעשה בחוק הקורונה הגדול, שהוא חוק מסגרת - המסמיך את הממשלה להתקין תקנות מתאימות להחלטות חירום. ולכן, אישור החוק - שעבר בקריאה שנייה ושלישית הלילה במליאת הכנסת - אינו מספיק, והדבר מחייב קביעת תקנה ספציפית בנושא. 

התקנות בנוגע להגבלת הפגנות יתוקנו מחר, ועד אז לא ניתן יהיה להגביל הפגנה בשל מרחק, אלא רק בשל התקהלות של 21 משתתפים. מוקדם יותר עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בעקבות אישור הצעת החוק להגבלת ההפגות. בעתירה נכתב: "החוק מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות ביותר במשטר הדמוקרטי, שאינה רק זכות אזרח אלא גם מהווה את התשתית לבנייה של משטר דמוקרטי". 

בתנועה טענו גם כן שההפגנות עדיין בתוקף במתכונתם הקודמת, שכן טרם תוקנו התקנות המתאימות. "התקנות הנוכחיות מגבילות את המרחק המותר ליציאה מהבית לקילומטרים, אבל הן תוקנו על ידי הממשלה לפני התיקון לחוק הנוכחי – והממשלה תידרש להתקין תקנות חדשות. כרגע יש להקפיד על שני מטרים, וההפגנות מוחרגות משמירת המרחק, כפי שהיה עד לשינוי המצב המשפטי הנוכחי", כך נכתב בעתירה.