דיון ועדת הפנים, ספטמבר 2020

על טעויות משלמים - מהקופה הציבורית

בגלל שגיאה ביורוקרטית, שישה ראשי ערים לשעבר מקבלים פנסיה תקציבית לכל החיים, על אף שאינם זכאים. בג"ץ ביקש לדון מחדש, אך ועדת הפנים אישרה להמשיך את העוול
רן בנימיני
01 באוקטובר 2020
03:37
עודכן ב 15:17

בגלל טעות של משרד הפנים - שישה ראשי ערים וסגנים לשעבר מקבלים כבר 20 שנה פנסיה תקציבית, על אך שעל פי החוק הם לא זכאים לה. הטעות, שמעניקה לכל אחד מהם כ-3 מיליון שקלים לאורך השנים, התגלתה כבר לפני 15 שנה, אבל למרות זאת הפנסיה לא הופסקה, והם גם לא נדרשו להשיב את הכספים שקיבלו עד אותו זמן.

לפני שלוש שנים החליטה ועדת הפנים של הכנסת להכשיר בדיעבד את הטעות, ולאפשר להם באופן חוקי להמשיך ולקבל את הפנסיה. בעקבות עתירות שהוגשו לבג"ץ, הורה בית המשפט לוועדת הפנים לקיים דיון מורחב נוסף בנושא - והוא נערך בשבוע שעבר. יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' הציעה בדיון כי השישה אומנם לא יידרשו להשיב את הכספים שקיבלו במשך שנים שלא כדין, אבל המשך מתן הפנסיה ייפסק בהדרגה במהלך השנתיים הקרובות. הצעת הפשרה נדחתה ברוב של ארבעה מול שלושה, והוחלט לא לפגוע בהמשך קבלת הפנסיה לאותם בכירים.

יושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת מיקי זוהר, אפילו הציע שלמען עיקרון השוויון, תורחב הטעות והפנסיה תינתן רטרואקטיבית לאנשים אחרים שהיו לפני 20 שנה באותו מעמד של ששת הבכירים ולא קיבלו אותה.