שתי הנשים שהתעמתו עם חייל ושוטרת במחסום בי-ם

שתי הנשים שהתעמתו עם חייל ושוטרת במחסום בי-ם זומנו לתחנת המשטרה

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות, נראות השתיים מעליבות את החייל והשוטרת, ולא נשמעות להוראותיהם. הן חשודות בעבירה של העלבת עובד ציבור • אחת הנשים בכניסה לחקירתה: "מבינה שהחייל הוא רק הש.ג - יחד עם זאת השימוש בחיילים פסול"
ורד פלמן ואיתי שיקמן
01 באוקטובר 2020
08:46

שתי נשים שהתעמתו עם חייל ושוטרת במחסום משטרתי בירושלים שהוקם לצורך אכיפת הגבלות קורונה זומנו היום (חמישי) לתחנת המשטרה. הן חשודות בעבירה של העלבת עובד ציבור. בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות, נראות השתיים מעליבות את החייל והשוטרת, ולא נשמעות להוראותיהם.

נהגת הרכב שהגיעה לחקירה, סירבה להתייחס לדברים בהקלטה או צילום אך אמרה לכאן חדשות כי היא מבינה שהחייל הוא רק הש.ג, יחד עם זאת "השימוש בחיילים הוא פסול ואסור שיעשו זאת". היא הוסיפה שבסופו של דבר, המטרה הושגה לטענתה - החיילים לא יהיו יותר במחסומים ליד הפגנות. הנהגת גם ציינה שלא דמיינה שזה מה שיקרה והיא תזומן למשטרה. לטענתה, ברשתות מפורסמים פרטיה ומכפישים אותה.

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ צייץ על התקרית: "הממשלה קובעת את המדיניות, השאירו את המשטרה וצה"ל מחוץ לדיון הפוליטי. שוטרי משטרת ישראל הפרוסים יום ולילה מבצעים עבודה חשובה מאין כמותה, ואוכפים את הנחיות הסגר כשלצידם חיילי צה"ל המסייעים להם.  אני מגנה בתוקף את הניסיון לתקוף אותם במילוי תפקידם. לצד זאת, הצבתם של חיילי צה"ל בסמוך למוקדי הפגנות היא שגיאה שכבר טופלה ולא תחזור על עצמה".

מצה"ל נמסר: "צה״ל מגנה בכל תוקף פגיעה והתנהגות בוטה כלפי חייליו המסייעים למשטרת ישראל. נבהיר כי פעולות החיילים מתבצעות על פי החלטות הממשלה וכחלק מהמאמץ הלאומי בו משתתף צה״ל בהתמודדות למול נגיף קורונה".

עורך הדין דניאל חקלאי, סנגורן של שתי הנשים, מסר בתגובה: "אין מחלוקת שלא היה מקום להציב חיילי צה"ל לצד מחסומי שלילת זכות יסוד חוקתית שהיא זכות ההפגנה. גם שר הביטחון קלט זאת באיחור בעקבות הסרטון המדובר. אין גם מחלוקת שהשתיים נאלצו להסתובב במשך שעה וחצי במחיצת מכוניות רבות השייירה בשל האיסור המקומם והמופרך לעבור במקום כדי להפגין מול משכן הכנסת. עם זאת, ועל אף שניתן להבין את כעסן ותדהמתן על כך שחיילי צה"ל מוקמו בעמדת שלילת זכויות אזרח מאזרחים ישראלים, הן מצטערות על כך שפנו בצורה לא נעימה לחייל שבוודאי לא ביקש לפגוע באיש. אך מכאן ועד זימונן לחקירת הפחדה, המרחק עצום".