-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשש מהתקהלות בסוכות: המשטרה באזהרה חריגה לרבנים

במשטרה הודיעו כי בזמן סוכות תתבצע אכיפה בתוך השכונות החרדיות • נתניהו תומך בפתיחת מערכת החינוך לגיל הרך באופן מדורג • ועדת החוקה בכנסת אישרה את התקנות המגבילות את ההפגנות לקילומטר מהבית ולעד 20 איש במקום אחד
כתבי כאן חדשות
01 באוקטובר 2020
14:15
עודכן ב 21:24

לקראת חג סוכות: במשטרה קיימו שיחות אזהרה עם מנהיגים ורבנים בציבור החרדי, שבהן דרשו מהם שלא לקיים אירועים המוניים בחג - כך פורסם היום (חמישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11. במשטרה הודיעו כי בזמן החג האכיפה תהיה נוקשה, ובשונה מיום הכיפורים - תתבצע בתוך השכונות החרדיות. השוטרים יונחו לפזר התקהלויות בניגוד להנחיות ולחלק קנסות במקרה הצורך. 

עד לכניסת החג, המשטרה תמשיך להתמקד באכיפה החכמה, שתבוצע תוך כדי תנועה ובאמצעות אופנועים בעיקר. מכניסת החג האכיפה תחזור למתכונת הקודמת של פריסה רחבה של המחסומים בעיר ובכבישים הבין-עירוניים. במבצע ישתתפו כ-7,000 שוטרים וכ-1,000 חיילים, וברחבי המדינה ייפרסו 38 מחסומים. במשטרה אומרים שהם יקיימו הערכת מצב בהתאם להחלטות הממשלה לגבי המשך פעילות העסקים החיוניים בתקופת חול המועד. 

בד בבד, מנהיגי הציבור החרדי ליטאי, הרב חיים קניבסקי וגרשון אדלשטיין, פרסמו סרטונים שבהם הורו לציבור כיצד להתנהל בזמן החג. הרב אדלשטיין הודיע שאסור לארח או להתארח בסוכות, הרב קניבסקי אמר כי יש לבצע בדיקות קורונה גם בזמן החג, מאחר שמדובר בפיקוח נפש. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש מוקדם יותר עם נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב חכם שלום כהן. בזמן הפגישה בין השניים אמר ריבלין: "במדינה יהודית ודמוקרטית, קיום היהדות הוא עבורנו צו חיים. ההוראות הן פיקוח נפש ולא חס וחלילה ניסיון לכפות אדם נגד אמונתו. חלילה וחס שבגלל המגפה הנוראה תתפתח כאן שנאת חינם, אנחנו מתפללים שהקדוש ברוך הוא יסיר מעלינו מגפה ושנאת חינם״.

בתוך כך, ועדת החוקה בכנסת אישרה את התקנות המגבילות את ההפגנות לעד קילומטר מהבית ועד ל-20 משתתפים בכל קפסולה. זאת במסגרת תקנות סמכויות מיוחדות שאושרו להתמודדות עם הקורונה. התקנות אושרו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע אתמול שאישור התיקון לחוק הקורונה הגדול אינו מספיק, וכי יש לתקן תקנות ספציפיות בנושא הגבלת ההפגנות ולאשרן. 

נתניהו תומך בפתיחת מערכת החינוך לגיל הרך באופן מדורג 

בהתייעצויות שהתקיימו היום בלשכת ראש הממשלה, נתניהו העלה את האפשרות שמערכת החינוך לגיל הרך תחזור לפעילות בצורה מדורגת אחרי הסגר - כך פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11. הנושא אמור לעלות לדיון ביום שני בישיבת קבינט הקורונה שתוכננה מראש, שבה צפויים לדון גם באפשרות לצמצם את הגבלת המרחק עוד יותר. נתניהו דוחף לצמצם את המגבלה מקילומטר לכמה מאות מטרים. נוסף לכך, בלייב פייסבוק שערך ראש הממשלה הוא העריך כי ייתכן שהממשלה תחלק מענקים נוספים כבר בתקופה הקרובה. 

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו מוקדם יותר עולה כי בתוך כחודש מספר המתים מנגיף קורונה בישראל כמעט והכפיל עצמו. בחודש ספטמבר עמד מניין המתים על 629 בני אדם, זאת לעומת 387 בחודש אוגוסט ו-233 ביולי. 

  

דובר צה"ל על הסיוע באכיפת הסגר: מעריכים שהאפקטיביות של החיילים נמוכה

דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, התייחס היום לסיוע למשטרה באכיפת הסגר ואמר כי "ממה שאנו שומעים מהחיילים, קשה לי להגיד שזו משימה באפקטיביות גבוהה". הוא העריך כי התוספת של 500 חיילים לאכיפה אינה אפקטיבית ברמה גבוהה.

תא"ל זילברמן הוסיף כי צה"ל יקים בקומות התת קרקעיות בבית החולים רמב"ם בחיפה שתי מחלקות לטיפול באזרחים חולי קורונה שמצבם בינוני. הצוות הרפואי יהיה מורכב מחיילים, וחיל הרפואה יעניק את הציוד הרפואי לטיפול במחלקה, שיכלול בין השאר עשרות מיטות אשפוז.

"בעצם אנחנו לוקחים כוח אדם מסדיר או מקבע, מתוך יחידות צה"ל, ומוותרים על חלק מרפואת השגרה של הצבא", ציין דובר צה"ל והוסיף כי עיקר אנשי הצוות ילקחו בעיקר מבסיסי הכשרות ומיחידות מיוחדות, שם ישנו עודף באנשי הסגל הרפואי.

בתוך כך, אחת משתי הנשים שצולמו מעליבות חייל ושוטרת במחסום בירושלים שוחררה בערבות בתום חקירתה, והורחקה מירושלים ל-15 ימים. המקרה התגלה לאחר שסרטון של השתיים הופץ ברשתות החברתיות. לשתיהן נשלחו הודעות נאצה ברשתות בתגובה לאירועים המצולמים. 

גמזו: כ-40% מהמאומתים בימים האחרונים הם חרדים

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו קיים היום תדרוך לעיתונאים. התדרוך הגיע ברקע השיא במספר הנדבקים היומי שנרשם היום - כ-9,000 בני אדם מתוך כמעט 70 אלף בדיקות. גמזו פתח את הדיון בהתייחסות לנתוני התחלואה ואמר: "כ-40% מהמאומתים בימים האחרונים הם מהחברה החרדית, לא מפתיע שקמנו עם 9,000 נדבקים. זה מטריד, שיעור החולים מעל גיל 60 במגזר החרדי עולה".

לגבי משך הסגר והיציאה ממנו, הבהיר ממונה הקורונה כי "ללא תחילת ירידה בתחלואה לא ניתן לומר כמה זמן הוא ייארך, עדיין לא הוחלט לגבי יעד ליציאה מהסגר. שבוע הבא הוא גורלי". עוד חידד: "כל מי שחושב שאחרי החגים נסיים את הסגר ואפשר בינתיים להתקהל - זה לא הזמן לסכן את כולנו. חלק מההגבלות נובעות לעיתים מבלי הצדקה אפידמיולוגית, אלא משיקולים אחרים כמו יצירת אחידות". לשאלת כאן חדשות על ההיתכנות שהחזרה לשגרה תהיה עוד חצי שנה עד שנה, כפי שהצהיר נתניהו, אמר: "כל אמירה כזו היא לא וודאית, צריך לראות נתונים".

עוד התייחס ממונה הקורונה לעומס בבתי החולים, ועדכן כי מספר מיטות הקורונה במערכת הגריאטרית תוגדל מאלף מיטות לכ-1,400. בנוסף ציין כי תוגדל גם כמות הבדיקות ליום, ותגיע ללפחות 90 אלף. באשר לחזרה ללימודים, אמר כי ההחלטה תתקבל בצורה אחידה לכל המערכת.

לבסוף התייחס גמזו לאפשרות הארכת כהונתו בתפקיד ממונה הקורונה, שאמורה להסתיים בנובמבר, ואמר: "אם השר אדלשטיין יבקש, אשקול להישאר. אדלשטיין לקח תפקיד קשה וכפוי טובה. הוא פועל בחריצות, נאמנות, יושר ואמירת האמת".

אלוף במיל' נומה: התחושה שמסתובבים אלפי בחורי ישיבות חולים - לא נכונה

אלוף במיל' רוני נומה, האחראי על התחלואה במגזר החרדי, קיים תדרוך לאור הזינוק בנדבקים. "החלק היחסי של החולים קשה והמונשמים במגזר החרדי עד הימים האחרונים היה נמוך מהממוצע הארצי. כיוון שיש עלייה בתחלואה, זה התקרב לממוצע". בהמשך התייחס נומה לסערת בחורי הישיבות, לאחר פרסומים על כך שחזרו הביתה לאחר שבועות שהיו סגורים בישיבה, ללא הקפדה על ההנחיות. "מספר המאומתים במגזר בגילאי 17-24 עומד על 5,093. אנחנו יודעים להגיד בצורה חד משמעית, שרוב בחורי הישיבות המאומתים לקורונה נמצאים מחוץ לקהילה - במתווה של ישיבות המשך או במלוניות של פיקוד העורף. בכך אנחנו בפיקוח על 95 אחוזים מהמאומתים הללו. בכל זאת, ידענו ששוחררו בחורי ישיבות שלא היו במתווה, ולכן בשלושה הימים האחרונים אנחנו דוגמים אלפי בחורי ישיבות כדי להשתלט על ההדבקה". לסוף הדגיש נומה "התחושה שיש עכשיו אלפי בחורי ישיבות שמסתובבים חולים בקהילה - איננה נכונה".

בכיר רבני העדה החרדית הקיצונית: יש לשמור את בתי הכנסת פתוחים. אני מוכן להיעצר על כך

לקראת חג סוכות, הרב משה שטרנבוך אמר בריאיון לעיתון "קהלא" של העדה החרדית: "אין לפחד מהשלטונות ויש לשמור את בתי הכנסת פתוחים. אין לפחד מהמעצר ואדרבה, הנני מוכן להיעצר על כך". עוד הוסיף הרב, שמשתייך לזרם קיצוני בעדה, שיש לקיים את כל המנהגים, לרבות שמחת בית השואבה והקפות שניות ברוב העם, והוסיף כי "כל ההחלטות מעורבות בפוליטיקה ושקר".

 דברי הרב שטרנבוך, מתוך עיתון קהלא 

מנתוני תחלואת הקורונה העדכניים שפורסמו, עולה כי שיעור הנדבקים בחברה החרדית שגילם מעל 60 גבוה ביותר מפי 1.5 יחסית לשיעורם באוכלוסייה. לפי מידע שהגיע למערכת כאן 11, שיעורם של המבוגרים שגילם 60 ומעלה מקרב בני החברה החרדית שנדבקו בנגיף עמד בשבוע שעבר על כ-5%, בעוד ששיעורם בקרב האוכלוסייה החרדית עומד על 3%. יתרה מכך, נתון זה מצוי במגמת עלייה ומתקרב כעת לפי 2 משיעורם בחברה החרדית.

תמונת מצב זו הוצגה אמש בקבינט הקורונה. לפי מומחים בתחום בריאות הציבור, משמעות הנתונים הללו היא כי התחלואה בחברה החרדית אינה מפושטת רק בקרב הצעירים, כפי שיש המציגים זאת, אלא מצויה בשיעור גבוה גם בקרב מבוגרים - מה שעלול להביא לעלייה בתחלואה הקשה ואף בשיעורי התמותה. משמעות נוספת הנגזרת מהנתונים - לא ניתן להותיר הדבקות נרחבות בקרב קבוצת גיל מסוימת באוכלוסייה מבלי שהדבר יוביל להדבקות בנגיף בקבוצות גיל אחרות. כמו כן, שיעור הנדבקים בנגיף מקרב החברה החרדית גבוה מאוד ועומד על יותר מ30% מכלל הנדבקים.

בהכנת הידיעה השתתפו רועי ינובסקי, סולימאן מסוודה, דקלה אהרן-שפרן, עקיבא ווייס, יערה שפירא ואורלי אלקלעי