שאול אמסטרדמסקי

אם לא נהיה מלוכדים מול המגפה - לא נצליח להתמודד איתה

300 חוקרים הגיעו למסקנה שאנשים מצייתים להנחיות כשהם מזדהים עם המדינה ומאמינים למנהיגים שלה. אתם כבר יכולים לדמיין מה הם גילו כשבדקו את ישראל
שאול אמסטרדמסקי
01 באוקטובר 2020
19:28

מה גורם לאנשים לציית להנחיות של הממשלה סביב הקורונה ובפרט לשלוש הנחיות ספציפיות: ללבוש מסכות, לשטוף ידיים, להתרחק אחד מהשני? תשמעו על מחקר חדש שעשו 300 חוקרים מרחבי העולם ב-67 מדינות, בהן גם בישראל, אחרי שהם בודדו המון משתנים ועשו המון סקרים על המון אנשים.

הם גילו שמה שמסביר הכי הרבה את מידת הציות הזאת זה מה שהם קוראים לו: "מידת ההזדהות הלאומית". לא בקטע פשיסטי כזה, לא בקטע של "המדינה זה אני" ו"המנהיג מעל הכול" ודברים כאלה. הם נטרלו לחלוטין ימין ושמאל, הם נטרלו לחלוטין הזדהות עם המנהיג או כל מיני דברים כאלה שאנחנו רואים בחלק מהמדינות. זו מידת ההזדהות שלכם עם המדינה.

במקרה שלנו, מידת ההזדהות שלכם עם ישראל. כמה אתם מזדהים ומאמינים למוסדות לממשלה, למדינה באופן כללי. החוקרים שבדקו את ישראל, למשל פרופ' עירן הלפרין מהאוניברסיטה העברית והצוות שלו, גילו שבישראל מידת ההזדהות הלאומית הזאת היא מאוד מאוד נמוכה. אנחנו חברה משוסעת, אנחנו חברה שבטית, אנחנו לא מאמינים לממשלה, הממשלה לא מאמינה לנו. אנחנו לא מאמינים למגזרים האחרים ובטוחים שכולם מנסים לדפוק אחד את השני, אז אנשים לא ממלאים אחרי ההנחיות האלה.

במדינות שבהן יש הזדהות חזקה עם המדינה, שאנשים מרגישים שהמדינה פועלת לטובתם ולכן הם מאמינים לה, מידת הציות להנחיות האלה יותר גבוהה. בקיצור, אני לא בא להעביר איזשהו מסר של שאנטי באנטי וכולנו צריכים להתחבק. בואו לא נתחבק, זה ממש לא מתאים. אבל אם אנחנו רוצים למצוא את הדרך להתמודד עם הנגיף הזה ולקיים איזושהי כלכלה ושגרה בצדו, אנחנו חייבים לבנות את ההזדהות הישראלית הזאת. לעבוד על הלכידות שלנו בשביל להצליח להתמודד עם זה ביחד.

אחרת פשוט לא נצליח.