החשוד בדריסה

הוארך מעצרו של הנהג החשוד בדריסת מפגינים בת"א: "הרגשתי בלינץ'"

החשוד, פיני לוזון, ישהה במעצר עד ליום ראשון. המשטרה: "אירוע חמור". אחת מהמפגינות שנפגעו סיפרה לכאן רשת ב: "היה לי פרונט של אוטו בתוך הבטן - עפתי והוטחתי על הכביש". המשטרה קראה למעורבים במקרה להגיש תלונה
דניאל אלעזר ואיתי שיקמן
02 באוקטובר 2020
07:18
עודכן ב 13:03

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (שישי) את מעצרו של פיני לוזון, הנהג החשוד בדריסת  מפגינות במחאה אמש בתל אביב, עד ליום ראשון. עם הקראת ההחלטה פרץ החשוד בבכי ואמר: "אני מתחנן, אעשה הכל כדי שתשונה ההחלטה. הרגשתי בלינץ'. אתמול הייתי בסערת רגשות". 

לוזון, שנעצר הלילה, אמר בחקירתו במשטרה: "נקלעתי לסיטואציה ונבהלתי. הרגשתי שמקיפים אותי ומתנפלים על האוטו שלי, לכן ברחתי מהמקום". נציג המשטרה אמר בדיון כי מדובר באירוע חמור וביקש להאריך את מעצרו בחמישה ימים. "יש חשיבות גבוהה שנגיע לחקר האמת ונוכל לדעת מה חלקו של החשוד. החשד הוא לעבירה מן החמורות שבחוק העונשין שבגינה עד 20 שנות מאסר", כך לדבריו.

הנהג החשוד סיפר בדיון: "אני בכלל לא אוהב את ביבי ולא אוהב פוליטיקה. אני רוצה להיות בסוכה עם הילדים״. עורכת דינו של החשוד, יפעת כהן, ציינה בדיון: "צפיתי בסרטון האירוע 30 פעמים, לא נראה שם שוטר אחד. כנראה שגם הם פחדו להיות שם כי זה היה מחזה מפחיד. הייתה שם סיטואציה של לא פחות מניסיון לינץ'. בסרטון רואים שלושה אנשים שעטים על החלון".

עורכת הדין הוסיפה כי התנהגותו של החשוד אינה מאפיינת אדם עם כוונות לדרוס: "חשוד הסגיר עצמו בתחנה סמוך לאירוע. אדם שמנסה לסכן חיי אדם או לדרוס היה בורח. כך לא מתנהג חשוד עם כוונות לדרוס מישהו, כך מתנהג חשוד שנקלע לסיטואציה של מערב פרוע".


מוקדם יותר סיפרה אחת מהמפגינות שנפגעה, דורית זק (51), לכאן רשת ב על האירוע: "היה לי פרונט של אוטו בתוך הבטן. עפתי והוטחתי על הכביש". על התייחסות כוחות הביטחון וההצלה אמרה זק בריאיון לרן בנימיני כי "מטר ממני עמד אמבולנס ואף אחד לא טרח לגשת אליי. המפגינים עזרו לי. אף שוטר לא פנה אליי - את המשטרה זה לא מעניין". 

זק סיפרה כי  הם חצו את צומת הרכבת. "היו שם הרבה אנשים. בתוך האנשים, היו שני רכבים, אחד מהם היה נראה חסר סבלנות ומעמידה מוחלטת הוא שם גז והתחיל לנסוע. לא עשיתי פרובוקציה, פשוט הלכתי. לא היה לי זמן להגיב", אמרה.

ראש ענף חקירות במשטרה, סנ"צ רועי ולדמן, סיפר לכאן רשת ב כי הנהג החשוד בדריסה אותר הלילה ונחקר. לדבריו, "אנשים נקלעו למקום והיו חסרי סבלנות. 14 מפגינים נעצרו על הפרות סדר, עשרות דוחות חולקו". במשטרה הודיעו שגרסת הנהג נבדקת והדגישו: "בניגוד לנטען, מיד בסמוך לאירוע המשטרה פתחה בחקירת נסיבות המקרה ואף פנתה באופן יזום אל הגברת זק במטרה לגבות את עדותה, אולם לצערנו ללא שיתוף פעולה מצדה. עד לרגע זה לא הוגשה במשטרה תלונה רשמית אודות האירוע. אנו קוראים לעדי ראיה ולמעורבים למסור תלונה כנדרש, כדי שהתמונה המלאה תתבהר". 

אמש, כאלף מפגינים מתנועת "הדגלים השחורים" קיימו תהלוכת מחאה ברחובות תל אביב נגד התקנות החדשות שאישרה ועדת חוקה להגבלת הפגנות. כלי רכב שנכנס אל התהלוכה, פגע בשתי מפגינות ונמלט. מתמונות שפורסמו זמן קצר לאחר האירוע נראה הרכב כשהוא עובר במחסום קורונה של המשטרה לא הרחק מזירת האירוע. על פי ההערכות השוטרים במחסום לא היו מודעים לאירוע. גורמים במשטרה אישרו כי יש בידיהם את פרטי הנהג וכי יגיעו אליו.

זמן קצר לאחר הפגיעה אמר מפקד המשטרה בהפגנה בתל אביב לכאן חדשות כי לא היה ניסיון דריסה. עשרות שוטרים ליוו את התהלוכה. השוטרים עצרו 12 מפגינים וחילקו עשרות דוחות בגין הפרת הנחיות משרד הבריאות.  

מוקדם יותר אישרה ועדת החוקה של הכנסת את התקנות הממשלתיות, ובהן הגבלת ההפגנות לקילומטר אחד מהבית, ולעד 20 בני אדם במקום אחד. מתנועת הדגלים השחורים נמסר בתגובה על אישור התקנות: ״לא את הנגיף הם מנסים לעצור, אלא את ההתנגדות לנתניהו. את המחיר ישלמו מאות אלפי אזרחים ואזרחיות שיפשטו רגל, וייכנסו לחובות בגלל האובססיה של נתניהו".