כריס וולאס המנחה, דונלד טראמפ, העימות הנשיאותי הרא
צילום: רויטרס

האמריקנים חיכו ל"הפתעת אוקטובר", ההידבקות של טראמפ סיפקה את הדרמה בקמפיין

עם יותר מ-200 אלף מתים בארצות הברית, ועוד מיליוני חולים - טראמפ ניסה להסיט את הדיון על הקורונה. אבל אז הוא נדבק בעצמו והאסטרטגיה קרסה
מואב ורדי, פרשנות
02 באוקטובר 2020
18:19
עודכן ב 10:35

בפוליטיקה האמריקנית יש מונח שנקרא "הפתעת אוקטובר". הבחירות בארצות הברית מתקיימות אחת לארבע שנים, בשבוע הראשון של נובמבר. הפתעת אוקטובר היא אותו ‪X‬ פקטור שלא ניתן לחיזוי מראש, ואז מגיח בישורת האחרונה של הקמפיין וטורף את הקלפים.

אין ספק שההודעה הלילה כי הנשיא טראמפ נמצא חיובי לקורונה היא הפתעת אוקטובר האולטימטיבית. אלא שעוד לא ברור מאיזה כיוון: מזה שיפגע בטראמפ אנושות בדרך ליום הבחירות, ואולי דווקא להיפך.

כן. יש משהו אירוני כמובן בכך שדונלד טראמפ שביקש כל הדרך להמעיט בגודל הנזק של הקורונה, נדבק בה בעצמו בסופו של דבר. טראמפ שרק ביום שלישי בלילה לגלג על המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן בשל ה״אובססיה״ שלו לעטיית מסכה, טראמפ שאמר בחודש מארס שהוא מאמין שהקורונה תיעלם עד פסח, ותקף מושלים של מדינות שהכריזו על סגר - דווקא הוא אובחן כחולה בנגיף.

לטראמפ היה חשוב מאוד שהקמפיין לא יהיה על הקורונה. כי שם מצבו לא טוב. יותר מ-200 אלף מתים בארה"ב, ועוד מיליוני חולים - הם דבר שכדאי להתרחק ממנו

אבל מעבר לעניין המצחיק/עצוב הזה, לעובדה שהנשיא נדבק בנגיף הקטלני זמן קצר כל כך לפני 3 בנובמבר יש משמעויות עצומות עבור שאלת הבחירות הללו. וכאמור, יש יותר מתסריט אחד כאן.

לכאורה טראמפ הולך להינזק מאוד מהעניין. הוא נכנס עכשיו לבידוד של ימים ארוכים, אולי אפילו ייאלץ לוותר על העימות השני עם ג'ו ביידן בתוך פחות משבועיים, אך יותר מכך – הוא נאלץ להיעדר מהשטח. אין עצרות בחירות המוניות. כלומר אין לטראמפ את המגרש שבו הוא הכי טוב: שילהוב תומכיו בהופעה בלתי אמצעית. הוא לא יוכל לחרוש את אמריקה לפחות בשבועיים הקרובים, ולכל היותר ידבר דרך המסך מחדרו בבית הלבן, שם יהיה בבידוד.

אבל במונחי קמפיין, הנזק הוא יותר גדול מזה. כי השאלה החשובה ביותר בקמפיין בחירות היא מה הנושא שעליו מתקיים הקמפיין. מה הנושא שעליו מתווכחים.

לטראמפ היה חשוב מאוד שהקמפיין לא יהיה על הקורונה. כי שם מצבו לא טוב. יותר מ-200 אלף מתים בארצות הברית, ועוד מיליוני חולים - הם דבר שכדאי להתרחק ממנו.

במקום זה טראמפ רצה לדבר על הדברים הנוחים לו: על הכלכלה המשתקמת, על הדברים שעשה למען מעמד הפועלים הלבן, ואפילו למען שחורים. ובעיקר על ״החוק והסדר״, המושג שהפך לסיסמת הקמפיין שלו כמעט, בעקבות המחאות ההמוניות שפרצו בעקבות הריגתו של ג'ורג' פלויד.

המחאות הללו הפכו למשהו ששירת את טראמפ אלקטורלית, מאחר שבחלק מהערים באמריקה התרחשו מעשי ביזה ואלימות. טראמפ מיתג את המחאה כלא לגיטימית, כאנרכיסטית, ככזו שפוגעת בביטחון של תושבי אמריקה ההגונים והטובים. המפגינים הם ״פורעי חוק שמסכנים אותנו״, אנחנו (אני) הוא מי ש״שומר על החוק והסדר ודואג לביטחונכם״ (כן, אפשר לחשוב על מיתוג דומה במדינה אחרת המוכרת לנו היטב).

כל האסטרטגיה הזו קיבלה הלילה מכה אנושה. כרגע הקורונה היא הנושא. בגלל שטראמפ עצמו נדבק בה ונמצא עכשיו בבידוד, אי אפשר שלא לעסוק בקורונה, בסכנה שטראמפ יחלה, בציפייה לראות אם יש לו סימפטומים או שהוא מחלים ובמחשבה האם הוא מתפקד כראוי תחת בידוד. וכשזה העיסוק, אז עוסקים גם במצב הקורונה בארה"ב, במצב התחלואה, בשיעור המתים, בעובדה שהחיים לא חוזרים למסלולם, ובמשתמע – באחראי למצב הזה. והאחראי הוא טראמפ.

וכל זה בהנחה שטראמפ יוצא עוד שבועיים מבידוד וחוזר לשרוף את המסלול בעצרות המונים בשבועיים שיוותרו עד הבחירות. זה כמובן יכול להיות גרוע הרבה יותר מבחינתו – קודם כל בריאותית: סימפטומים שיובילו למחלה אשר ממנה ייקח לו זמן ארוך יותר להתאושש, ופוליטית – חוסר יכולת לצאת החוצה ולעשות קמפיין.

 טראמפ מעדיף לדבר בקמפיין על הדברים שנוחים לו, ולא על הקורונה. פינוי חולי קורונה בניו יורק (צילום: אי-פי)

אוקי זה תסריט אחד. אבל יש עוד תסריט, ובו טראמפ עשוי להרוויח פוליטית מהעובדה כי נמצא הלילה חיובי לקורונה.

מבחינה סטטיסטית, יש לטראמפ סיכוי של 90% לעבור את המחלה בלי להתדרדר למצב רפואי בינוני או קשה. יש כמובן לקוות שזה יהיה המצב.

אבל להחלמה מהירה יחסית שכזו יהיה אפקט פוליטי מהדהד. תארו לכם את טראמפ יוצא עוד שבועיים כשהוא בריא ומתפקד כרגיל. המסר שלו כנראה יהיה משהו כזה: ״תראו, ניצחתי את הקורונה. לא מטאפורית. פיזית. הנגיף התנפל עליי, ואני הכרעתי אותו״.

טראמפ יוכל להגיד לציבור האמריקני שהוכח כי צדק – הנה, הקורונה היא משהו שאפשר לחיות איתו. הוא הרי לא הקפיד על מסכה, הוא לא נעל עצמו ונמנע מלטוס לעצרות המונים. מה קרה? הוא נדבק, נכנס לבידוד, ושב לאיתנו כאילו לא אירע דבר. והעובדה הזו עשויה לשמש לו כמכשיר פוליטי רב עוצמה שיתגבר אותו אלקטורלית. כלומר, יגיד טראמפ, צדקתי. לא צריך להיבהל, לא להכניס עצמנו לסגרים פסיכיים, ולא לעטות מסכות כל היום וכל הלילה.

תארו לכם את טראמפ יוצא עוד שבועיים כשהוא בריא ומתפקד כרגיל. המסר שלו כנראה יהיה משהו כזה: ״תראו, ניצחתי את הקורונה

ואחרי התרחישים הללו, יש עוד עניין בכל זאת שצפוי להתברר בקרוב. האפשרות כי טראמפ ידע היטב שהעוזרת שלו הופ היקס נדבקה בקורונה כבר ביום ‪חמישי בבוקר‬, ועדיין כשהוא מצויד במידע הזה, יצא לאירוע גיוס כספים בניו ג'רסי, ואיפשר לדוברת שלו קלי מק'נאני לתדרך כתבים בחדר התדריכים בבית הלבן. אם יתברר שטראמפ אכן עשה את הדברים הללו כשהוא כבר יודע שהעוזרת במחיצתה שהה נדבקה בקורונה - עלול להיות לדבר אפקט שלילי מבחינת האמון והאמינות שרוחש לו הציבור. אולי גם אפילו חלק ציבור תומכיו.

כל 4 שנים מחכים העיתונאים ל״הפתעת אוקטובר״, שתבוא כסופה מושלמת ותטלטל את קמפיין הבחירות לנשיאות ממש בישורת האחרונה לפני קו הסיום. יהיו ההשלכות של הידבקותו של טראמפ בקורונה אשר יהיו, קיבלנו הפתעת אוקטובר מהסרטים.

נאחל כמובן החלמה מהירה ובריאות טובה לטראמפ ולרעייתו מלאניה, ונמתין לראות איך ימשיך הסרט המטורף הזה.