בני גנץ
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

למרות הדרמה - כחול לבן לא תעזוב את הממשלה, שתמשיך לקרטע

השר אסף זמיר כתב דברים מטרידים בהודעת ההתפטרות שלו, אבל התגובה המוזרה של גנץ התייחסה בכלל למינוי פרקליט מדינה ומפכ"ל - כשמינוי אחד מהשניים בכלל לא נמצא בסמכותו, והשני פשוט לא יקרה
ירון דקל, פרשנות
02 באוקטובר 2020
19:36

מי שעקב אחר אסף זמיר ידע שביטנו מלאה, והתפטרותו לא מפתיעה. אך לא מדובר באירוע בודד, ויש תסיסה בכחול לבן על רקע חיסול ההפגנות בבלפור, כשגנץ, אשכנזי וניסנקורן הלכו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגד הציבור שלהם.

אז האם מדובר בזעזוע שיוביל אותנו לבחירות בתקופת משבר הקורונה? אם ראש הממשלה ירצה בחירות, יש לו חלון יציאה בדצמבר – אז אפשר לא לאשר את התקציב. תסריט אחר יכול להיות עזיבה של כחול לבן.

אלא שבכחול לבן יש החלטה אסטרטגית שהם לא עוזבים את תיקי הביטחון והמשפטים בשום פנים ואופן, ונתניהו לא יכול לפטר את גנץ, אשכנזי וניסנקורן. לכן, כנראה שכחול לבן לא תעזוב באופן אקטיבי את הממשלה, שתמשיך לתפקד בצורה מקרטעת.

את תגובתו של גנץ להתפטרות זמיר אי אפשר להגדיר בשום דרך אחרת חוץ ממוזרה. היא פשוט לא הייתה באותו מישור של הסיבה להתפטרות של שר התיירות. זאת בזמן שזמיר כותב בהודעת ההתפטרות שלו דברים מאוד מטרידים על התנהלות ראש הממשלה.

מה עושה בני גנץ? מודיע פתאום על קידום מינוי פרקליט מדינה ומפכ"ל קבוע. אז קודם כל, מינוי מפכ"ל לא נמצא בסמכותו של יו"ר כחול לבן. הוא יכול להודיע על זה, לדבר על זה ואפילו לשיר על זה – זה פשוט לא בסמכותו. ולכן דבריו בנושא חסרי משמעות.

לגבי פרקליט מדינה, השר ניסנקורן אכן מוסמך להקים ועדת איתור למינוי פרקליט מדינה – אך זה עדיין לא למנות. ברגע שניסנקורן יקים ועדת איתור, כנראה שנתניהו יתקע את ההליך.

לכן המהלך של ראשי כחול לבן כנראה נועד רק כדי לרצות את תומכיהם שזועמים על התנהלות המפלגה עד כה. אבל פרקליט מדינה – לא ימונה על ידי השר ניסנקורן.