בנימין נתניהו ובני גנץ
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

בכיר בכחול לבן המקורב לגנץ: נפרוש מהממשלה רק אם נתניהו ישבור את הכלים באופן חריג

יו"ר הקואליציה: "מקווה שכחול לבן יעזבו את הממשלה ונלך למערכת בחירות נוספת" • גנץ שוחח עם חברי מפלגתו לאחר התפטרות השר זמיר: "התפטרות של המפלגה תשאיר את הבמה לנתניהו לעשות ככל העולה על רוחו". כחול לבן צפויה לקיים ישיבה בנושא אחרי החג • בליכוד בטוחים - נתניהו ימסמס את כינוס הממשלה למינוי פרקליט מדינה
יערה שפירא
02 באוקטובר 2020
20:22

בכיר בכחול לבן המקורב ליו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ, אמר היום (שישי) כי המפלגה תפרוש מהממשלה "רק אם נתניהו ישבור את הכלים באופן חריג". עוד הוסיף הבכיר: "בכל מקרה, הנזק הפוליטי למפלגה כבר נעשה כשנכנסנו לממשלה עם נתניהו".

מוקדם יותר היום, שוחח גנץ עם חברי הכנסת של כחול לבן שהביעו חוסר נחת מההישארות בממשלה. יו"ר כחול לבן ניסה להרגיע את הרוחות, שסערו לאחר ההתפטרות של שר התיירות אסף זמיר. גנץ הסביר בשיחות שהתפטרות של המפלגה מהממשלה רק תשאיר את הבמה לנתניהו לעשות ככל העולה על רוחו, לפחות לעוד חצי שנה. בתוך כך, כחול לבן צפויה לקיים ישיבת סיעה אחרי החג כדי לדון בדברים, ואם יהיו התפתחויות תיתכן גם הצהרה של גנץ, אולי אפילו מחר.

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר התייחס בחריפות להתפטרות השר זמיר בריאיון לירון דקל בהשבוע ואמר: "כחול לבן הם לא שותפים אמיתיים לממשלה. הם עושים הכול כדי להכשיל את עבודת ראש הממשלה". עוד הוסיף, "אני מקווה שהם יעזבו את הממשלה ושנלך למערכת בחירות נוספת. ישראל זקוקה לבחירות כי היא זקוקה למנהיגות שתביא אותנו לחוף מבטחים - כפי שראש הממשלה עשה בגל הראשון".

לאחר התפטרות זמיר, הודיע גנץ כי הורה לשר המשפטים אבי ניסנקורן לקדם את תהליך המינוי של פרקליט מדינה ומינוי של מפכ"ל קבוע. "מדינת ישראל מתמודדת עם משבר עמוק וקשה. משבר בריאותי אך לצידו ובעוצמתו משבר אמון בין ההנהגה לאזרחי המדינה", כתב גנץ בהודעה בפייסבוק. "אי אפשר עוד להמשיך את הכאוס המשבש מדי יום את חייהם של עשרות אזרחים ותיקים וצעירים.

"כדי לאפשר את השבת השליטה וסדרי השלטון הוריתי לשר המשפטים לפתוח בהליכי מינוי מואצים, אך על פי הנהלים הסדורים של פרקליט מדינה קבוע. אני קורא לפתיחתו של תהליך למינוי מפכ"ל משטרה קבוע".

בסביבת גנץ אומרים שכבר אמש קיבלו בצמרת כחול לבן - גנץ, אשכנזי וניסנקורן - את ההחלטה להילחם על מינוי מיידי של פרקליט המדינה, אך עקב התפטרותו של זמיר הקדימו את ההודעה. האמירה בין שלושת הבכירים הייתה שיתעקשו על הנושא, עד כדי יצירת משבר קואליציוני חדש מול הליכוד. מנגד, בליכוד בטוחים שנתניהו יוכל למסמס את החלטת וועדת האיתור ולמנוע את כינוס הממשלה למינוי פרקליט מדינה.