t
גמזו בשפרעם
צילום: מזאווי משרד ההסברה של משרד הבריאות

גמזו לכאן חדשות: "ייתכן שעברנו את השיא, אם השבוע נראה ירידה משמעותית - נוכל לתזמן הקלות"

הממונה על הקורונה בביקור בשפרעם: "הדבר העיקרי שיעזור לדעת טוב יותר אם יש לנו ירידה בתחלואה - שאנשים ילכו להיבדק כמה שיותר"
נוב ראובני ואורלי אלקלעי
03 באוקטובר 2020
17:11

"השבוע הקרוב הוא קריטי, שבו נדע האם אנחנו לקראת ירידה בתחלואה. יש לנו סימנים עדינים מאוד. מורכב מאוד לנקודת הזמן הזו לדעת בוודאות, אבל ייתכן שעברנו את השיא. אלה סימנים ראשונים בלבד", כך אמר פרופ' רוני גמזו, הממונה על הקורונה ומנהל "מגן ישראל" במהלך ביקור שערך היום (שבת) בשפרעם.

גמזו פנה בבקשה לציבור בכלל לעשות ככל הניתן ולהישמע באדיקות להנחיות: "מאוד חשוב שבשבוע הזה נראה מגמת ירידה ברורה ומשמעותית, ואז נוכל לדבר על תזמון ההקלות. זה קריטי כי אנחנו נמצאים בשלב שבו ההתחלה של הירידה יכולה פתאום לעלות בחזרה", אמר.

"הדבר העיקרי שהייתי רוצה להבהיר כדי שנדע טוב יותר אם יש לנו ירידה בתחלואה - צריך שאנשים ילכו להיבדק כמה שיותר- דרך קופות החולים, גם בדרייב-אינים של פיקוד העורף. זה חשוב כי זה נותן לנו את היכולת לדעת מה קורה בתוך המערכת. אז כן - סימנים ראשונים, אבל בעיקר - לכו להיבדק".

גמזו, שהגיע לעיר יחד עם ראש מטה הקורונה בחברה הערבית איימן סיף, התייחס לתופעת החתונות והלוויות ואמר כי "כל מי שמזמין אנשים לחתונה מסכן את חייהם. החתונות הן מוקד להתפשטות הווירוס. לכל אחד שיש לו 100, 200 או 300 אורחים בחתונה, ישנם לפחות שניים, שלושה או ארבעה חולי קורונה - כך השרשרת ממשיכה ואין דרך לעצור אותה. כל חתונה משמעה התפשטות הקורונה לעשרות אנשים. גם מי שטוען שהחתונה שלו היא לפי הנחיות משרד הבריאות ולפי הנהלים - טועה".

ראש עיריית שפרעם, עורסאן יאסין, שיבח את עבודתו של פרופ' גמזו במאבק בקורונה ואמר: "התפקיד של פרופ' גמזו מאוד מועיל למרות ההתנגדות והביקורת, אף אחד לא יכול לטעון אחרת. אנחנו בשפרעם פועלים לפי הוראות משרד הבריאות ונשמעים לכללים החיוניים לשמירה על בריאות האנשים. לשמחתנו, המצב בשפרעם השתפר הודות לעצירת האירועים שגרמו לעליית התחלואה".

בתוך כך, היום התקיימה הלווייתו של קאסם דאבח, אחיו של ראש מועצת דיר אל אסד. בהלווייה  השתתפו עשרות מתושבי הכפר ומגבלות המרחק לא נשמרו ומספק המשתתפים היה רב. עוד במגזר הערבי: במהלך בדיקה במחסום משטרתי הלילה בכפר ג'דיידה מכר הבחינו שוטרים בתושב הכפר בשנות ה-20 לחייו, שעל פי רישומי משרד הבריאות הינו חולה קורונה מאומת. יחד עימו היתה ברכב צעירה תושבת הכפר. לצעיר ניתן קנס בסך של 5,000 שקלים בגין הפרת בידוד והוא נדרש לשוב לביתו בהתאם להנחיות. 

פרופ' גמזו: "שמעתי שיש תופעה, ושמעתי שבאופן ממוקד בדיר אל אסד, אבל יכול להיות שזה משקף תופעה רחבה יותר - של הלוויות וימי אבל בהיקפים רחבים, ואפילו קריאה להגיע לניחום אבלים בשבעה. אני רוצה לבקש מכולם - כל מי שמוזמן - תזכרו אנחנו בימי קורונה. גם המצווה של ניחום - יכולה לגרום להדבקה. אז תעצרו, תזכרו שאנחנו בסגר. גם אם זה ראש מועצה או אדם חשוב, וגם אם זה אדם שאני מאוד רוצה לנחם אותו".

בימים האחרונים מספר הנדבקים היומי עלה אף לכ-9,000 בני אדם, מתוך כמעט 70 אלף בדיקות. ביום חמישי התייחס פרופ' גמזו לנתוני התחלואה ואמר: "כ-40% מהמאומתים בימים האחרונים הם מהחברה החרדית, לא מפתיע שקמנו עם 9,000 נדבקים. זה מטריד, שיעור החולים מעל גיל 60 במגזר החרדי עולה".