-
באדיבות: IMPACT-se

הרשות הפלסטינית לא קיימה את הבטחתה לשנות ספרי לימוד שבהם הסתה נגד ישראל

בכ-80% מתוך כל ספרי הלימוד שנבדקו לא נעשה שינוי כלל ומרבית השינויים שמרו על הערכים או אפילו החמירו את ההסתה
נורית יוחנן
04 באוקטובר 2020
06:44

על רקע לחץ בין-לאומי מצד האיחוד האירופי, במאי האחרון הרשות הפלסטינית הבטיחה לערוך שינויים בספרי הלימוד שלה לשנת הלימודים הנוכחית. אבל כפי שעולה ממחקר של מכון אימפאקט אס-אי השינויים מינוריים ותוכנית הלימודים עדיין כוללת הסתה לטרור ולאלימות נגד ישראל. כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בכ-80% מתוך כל ספרי הלימוד שנבדקו, כ-200 במספר, לא נעשה שינוי כלל ומרבית השינויים, כמעט 90% מהם, שמרו על הערכים או אפילו החמירו את ההסתה.

צילום מתוך ספר לימוד בחשבון, (באדיבות:  IMPACT-se)

בספר החשבון של ילדי כיתה ד' עדיין מלמדים חיבור וחיסור באמצעות ספירת שהידים שמתו באינתיפאדות. בספר לימוד שעוסק בהבנת הנקרא ומכיל גיבורים פלסטינים, דלאל מוגרבי שהובילה את הפיגוע בכביש החוף שבו נרצחו 35 בני אדם הועתקה למקום אחר באותו פרק ובאותו ספר, ומכונה כעת "כתר האומה".

מנכ"ל מכון המחקר והמדיניות IMPACT-se, מרכוס שף, אמר כי אין להמעיט בחשיבות התוכן של ספרי הלימוד. בשנה האחרונה נורווגיה החליטה להקפיא את המימון למשרד החינוך הפלסטיני בשל התכנים המסיתים והאיחוד האירופי פתח בבדיקה בעניין, אך כאמור על פי מכון המחקר הישראלי שבחן את דוח הביניים - זה לוקה בחסר וכולל בדיקה של ספרי לימוד ישראליים וטעויות תרגום מערבית. בינתיים הילדים הפלסטינים עדיין לומדים תכנים הקוראים לאלימות נגד ישראל.