אנטישמיות בגרמניה - פיגוע הירי בהאלה
-

שנה לאחר הפיגוע בהאלה: אדם פצע סטודנט יהודי מחוץ לבית כנסת בהמבורג

שומרים של הקהילה היהודית הצליחו לעצור את התוקף, שהיה מצויד באת חפירה. הרב של המבורג: "אנחנו לא רוצים סולידריות, אנחנו רוצים מעשים"
אנטוניה ימין
04 באוקטובר 2020
19:30

כשנה אחרי הפיגוע בבית הכנסת בעיר האלה שבגרמניה - תקיפה אנטישמית נוספת התרחשה היום (ראשון) במדינה. אדם לבוש במדי צבא ומצויד באת חפירה תקף ופצע סטודנט יהודי מחוץ לבית כנסת בעיר המבורג. שומרים של הקהילה היהודית הצליחו לעצור אותו. הרב של המבורג, שלמה ביסטריצקי, הגיב על האירוע: "שנה אחרי הפיגוע בהאלה - אנחנו לא רוצים סולידריות, אנחנו רוצים מעשים". 

לפני כשבועיים אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי האנטישמיות במדינתה מעולם לא נעלמה וכי יהודים רבים לא חשים בה בטוחים. את הדברים אמרה באירוע שהתקיים לציון 70 שנה להיווסדה של המועצה המרכזית ליהודי גרמניה. "זה חלק מהמציאות שלנו היום, שגורמת לדאגה משמעותית", הוסיפה מרקל.

בשנה שעברה, גם כן בחגי תשרי, זועזעה הקהילה היהודית בגרמניה בעקבות פיגוע ירי שאירע בסמוך לבית כנסת בעיר האלה, שבמזרח המדינה. היורה תיעד חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה, ולפי התיעודים ניתן היה לראות איך הוא מנסה לפרוץ לבית הכנסת באמצעות ירי לעבר הדלת, ולאחר שנכשל, מכוון ויורה לעבר עוברי אורח - ורוצח אישה וגבר. המפגע נשמע אומר באותו תיעוד: "היהודים הם שורש כל הבעיות", וכן נשמע מקלל יהודים ומאשים אותם כי הם מקור כל הרוע.