טראמפ במכונית לאחר שיצא מבידוד לברך תומכים, הלילה
צילום: סי-אן-אן

טראמפ יצא מהבידוד לברך תומכים; דיווח: הנשיא הסתיר את תוצאות הבדיקה והמתין לבדיקה נוספת

רופא בכיר בבית החולים וולטר ריד שבו מאושפז טראמפ: "יציאת הנשיא אל תומכיו - תיאטרון פוליטי, אנשים יכולים למות" • לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל: נשיא ארה"ב קיבל תוצאה חיובית לקורונה בחמישי בבוקר וחיכה עד הערב • טראמפ בסרטון נוסף מביה"ח טרם יציאתו: "למדתי הרבה על המחלה. הייתי בבית הספר האמיתי" • ככל שעוברים הימים מתגלים עוד ועוד מחדלים בהתנהלות הבית הלבן
מאיה ראכלין, יואב זהבי
04 באוקטובר 2020
22:02
עודכן ב 07:06

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יצא הלילה (שני) מבידוד בבית החולים בו הוא מאושפז בשל הידבקותו בקורונה, כדי לנסוע לברך את תומכיו. כמה דקות קודם לכן, פרסם הנשיא בחשבון טוויטר שלו סרטון בו הוא מודה לצוות הרופאים, והצהיר על כוונתו לצאת.

ד"ר ג'יימס פיליפס, רופא בכיר בבית החולים בוא מאושפז טראמפ כתב בטוויטר כי הנסיעה של טראמפ החוצה הייתה "לא הכרחית ואף מסוכנת". פיליפס הוסיף כי זה "תיאטרון פוליטי". לדבריו, הנוסעים ברכב הולכים אחרי טראמפ ששם את חייהם בסכנה עבור הצגה.

בתוך כך, הוול סטריט ג׳ורנל דיווח הלילה כי טראמפ קיבל תוצאה חיובית לקורונה בחמישי בבוקר, וחיכה לבדיקה נוספת לפני שחשף את התוצאות. לפי הנהלים בבית הלבן הנשיא עבר בדיקה מהירה, ורק אחרי שמגיעה תוצאה חיובית הבדיקה נשלחת לסקירה נרחבת יותר כדי לבדוק שהתוצאה באמת אמינה.

טראמפ אחרי שיצא מבידוד בבית החולים (צילום: סי-אן-אן)

אחרי שהגיעה התוצאה הראשונה, ולפני התשובה השנייה טראמפ התראיין ברשת פוקס וסיפר שהוא עבר את הבדיקה, אבל לא הסגיר שהוא כבר קיבל תשובה חיובית. עוד דווח כי בזמן שהנגיף החל להתפשט בקרב העוזרים שלו טראמפ ביקש מיועציו לא לחשוף את התוצאות החיוביות שלהם.

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן עבר בדיקת קורונה ונמצא שלילי. כך מסר הלילה מטה הבחירות שלו. ביידן נבדק פעמיים ביום שישי. כזכור היה בעימות עם הנשיא טראמפ במשך שעה וחצי. עם זאת נראה כי הנשיא טראמפ נדבק אחרי העימות באירוע שבו הכריז על המועמדת שלו לבית המשפט העליון.

ב-26 בספטמבר מינה טראמפ בטקס חגיגי בבית הלבן את איימי קוני בארט למועמדת שלו לבית המשפט העליון. באירוע היו מאות מוזמנים ואחרי שבוע נראה שזו הייתה מסיבת ההדבקה הגדולה של הבית הלבן. לפחות שמונה בני אדם שהיו בטקס אובחנו עד כה חיוביים לקורונה. העיתונאי מארק וולש, שנכח בטקס גם כן, סיפר לכאן חדשות: "אף אחד לא שמר שם על מרחק ומסכות".

ההדבקה באוויר הפתוח נמוכה יחסית, גם בתנאים הללו, אך חלק מהאירוע התרחש גם בחללים סגורים, בלי מסכות. הטקס הזה הפך לדוגמה טרגית לאירוע הדבקה המוני - איך אי שמירה על הנחיות מובילה לעוד נדבקים בנגיף. ביום חמישי בערב טראמפ נפגש עם קבוצת תורמים במועדון הגולף שלו בניו-ג'רזי. הפגישה התקיימה שעות ספורות לפני שעבר את בדיקת הקורונה, ויצא חיובי. 

באותו הלילה התגלה שהופ היקס, יועצת קרובה של טראמפ, נמצאה נשאית קורונה. לא ברור אם טראמפ כבר נדבק, אבל כנראה ביודעין הוא הפר בידוד, ויצא לפגוש את התורמים. ידידו של הנשיא, ג'ו פיסקופו, אמר לכאן חדשות שהוא מסרב להאמין שטראמפ היה מסוגל להגיע לאירוע כזה, כשהוא יודע שהוא נחשף לחולה.