האוניברסיטה העברית, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בצל קורונה: עלייה של 30%-20% בנרשמים לאקדמיה

אוניברסיטאות רבות שינו את מודל הלמידה כמו גם את תנאי הקבלה לחוגים השונים • הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב רשמה עלייה של 40% בנרשמים אליה. דיקן הפקולטה הפרופסור איתי סנד: המצב שנוצר בעקבות המגפה מושך תלמידים שרוצים להבין יותר | חוזרים לאקדמיה בזום
לירן כוג'הינוף
05 באוקטובר 2020
07:49

חוזרים לאקדמיה בזום: שנת הלימודים האקדמית תפתח בעוד כשבועיים. עד להודעה חדשה הלימודים יהיו מרחוק, אבל הקורונה הביאה לפריחה שלא ראו באוניברסיטאות הרבה זמן. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר (שני) על עלייה של בין 20%-30% בנרשמים לכל החוגים באוניברסיטאות.

יעלה פיזם, בת 22, שתתחיל ללמוד באוניברסיטת אריאל פסיכולוגיה וקרימינולוגיה סיפרה על הלבטים שלה לפני שהחליטה להירשם ללימודים בשנה הקרובה: "לא תכננתי ללמוד השנה, כשהשתחררתי מהצבא תכננתי לקחת הפסקה של שנתיים ולטייל, אבל לא יכולתי כבר עם הבלגן". יואב וולף שיילמד כלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב סיפר: "התכנון היה לטייל כמו שנהוג, לטוס לדרום אמריקה ישר עם השחרור, שלושה ימים לפני הטיסה הגיעה הקורונה".

וולף בן ה-23 סיפר שהיה אמור בכלל להיות כעת בטיול שאחרי הצבא: "תכננתי למצוא את עצמי, לחשוב מה בא לי להיות בחיים, לאיזה כיוון ללכת, אבל בגלל שכל התהליך שלי עם עצמי נדחה, החלטתי ללכת על משהו יחסית כללי. אני אוהב מספרים וכלכלה זה משהו שמעניין אותי, אבל לאיזה כיוון אני אלך עם זה, אני עדיין לא יודע".

הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב רשמה עלייה של 40% בנרשמים אליה. דיקן  הפקולטה, הפרופסור איתי סנד, הסביר את העלייה: "כל הסיפור הזה של הקורונה, הכלכלה, הסוציולוגיה, הסכסוכים הפנים-חברתיים במדינה – זה מושך תלמידים. הם רוצים להבין יותר".

בשל משבר קורונה, אוניברסיטאות רבות שינו את מודל הלמידה שלהן כמו גם את תנאי הקבלה לחוגים השונים. יואב וולף סיפר שנחסך ממנו לעשות קורס פסיכומטרי, ושלא נדרש לפעולות מקדימות לקראת הלימודים: "המסלול שרציתי דרש פסיכומטרי גבוה, באזור ה-680, 690. איך שהגיעה הקורונה האוניברסיטאות פתחו מתווה שמאפשר קבלה על בסיס ציוני בגרות. למזלי ציון הבגרות שלי הספיק למסלול שרציתי, כך שאני מתחיל ללמוד עוד שבועיים".

הקורסים השונים, בסמסטר הראשון לפחות, יועברו דרך זום ובלמידה מרחוק ויש מי שנרתעים מכך. יעלה פיזם סיפרה על חששה: "למידה מרחוק זה משהו שמאוד הרתיע אותי. מקצועות כמו מתמטיקה וסטטיסטיקה דרך מחשב - זה משהו שנראה לי על גבול הבלתי אפשרי".