גמליאל, ארכיון
צילום: נועם ריבקין פנטון

השרה גילה גמליאל, המתגוררת בת"א, שהתה בכיפור בבית כנסת בטבריה

פרסום ראשון: השרה להגנת הסביבה נדבקה בקורונה לאחר ששהתה בבית כנסת של משפחת בעלה בטבריה - למרות מגבלת אלף המטרים. השרה לא הגיבה לדברים • גמליאל בתגובה: טעיתי בשיקול דעתי. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור • ביממה החולפת אותרו 20 חולים חדשים בטבריה שנדבקו ביום כיפור בבית הכנסת
יפעת גליק
05 באוקטובר 2020
10:39
עודכן ב 15:42

פרסום ראשון: השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, המתגוררת בתל אביב, נדבקה בקורונה לאחר ששהתה ביום הכיפורים בבית כנסת של משפחת בעלה בטבריה - למרות מגבלת אלף המטרים. גמליאל, הודיעה אתמול (ראשון) בציוץ בטוויטר כי נמצאה חיובית לקורונה. בהודעה שכתבה נאמר: "אני חשה בטוב ומקווה להחלים במהירות".

היום נמסר מהשרה להגנת הסביבה בתגובה לפרסום כי הפרה את הנחיות הסגר: "פעלתי במגבלות הסגר כדי להמשיך בפעילותי הציבורית השוטפת ולאור היותי במקביל אם לבנות קטנות, והרצון שלי לשלב בין השניים. אני מבינה שבתקופה זו שבה קיימת חשיבות רבה לשמירה על אמון הציבור בהנחיות הממשלה, טעיתי בשיקול דעתי והיה מקום לנהוג אחרת. אני מבקשת להתנצל על כך בפני הציבור, ומודיעה שאשלם את הקנס הנדרש".

עוד נמסר מגמליאל כי "טרם הסגר השרה ובעלה קיבלו החלטה משפחתית לשהות בטבריה בדירה עם משפחה הגרעינית, כפי שנוהגים במהלך השנה ובחגים, וביצעו זאת בהתאם להנחיות המאפשרות 'יציאה ממקום שהיה קבוע אחד למשנהו'. השרה התפללה בבית הכנסת ביום הכיפורים לפי המתווה שפרסמה הממשלה תוך הקפדה על עטיית מסכה. בניגוד לנטען, השרה שיתפה פעולה באופן מלא בחקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות".

לפי שעה לא נדרשו שרים בבידוד מפני שגמליאל קיימה פגישות בזום. אחדים מעובדי לשכתה כבר הונחו לשהות בבידוד. ביממה החולפת אותרו 26 חולים חדשים בטבריה. 20 מתוכם נדבקו ביום כיפור בבית הכנסת שבו התפללה גילה גמליאל.

גמליאל התפללה בבית הכנסת התוניסאי בטבריה, שאותו מנהיג הרב שאול דמרי, חמיה. מקורביה אומרים שהתפילה התקיימה עם מסכות, שהשרה לנה בדירה נוספת השייכת למשפחה ושהתקשורת "מחפשת אותה". אתמול חשף חיים לוינסון בעיתון "הארץ" כי במשך שעות ארוכות נעשה ניסיון להשיג את גמליאל כדי לקיים תחקיר אפידמיולוגי. תחילה נכתב כי היא נדבקה מנהגה, אך לאחר מכן התברר כי ככל הנראה שהתה בבית כנסת.

הרב שאול דימרי, חמיה של גילה גמליאל אמר כי "היא גרה צמוד אלינו ושומרת על הכללים". מקורבי השרה הסבירו שהיא שוהה בבית בטבריה, צמוד להורי בעלה, מאז התחיל הסגר - כך שיש להתייחס לזה כאל מקום מגורים בהקשר להנחיות הקורונה. השרה גמליאל עצמה טרם מסרה תגובה רשמית.

פרופסור רן בליצר, חבר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות כתב בטוויטר כי "אין דרך להסביר כמה כל אירוע של הפרה בוטה של ההנחיות על ידי נבחרי ציבור מוציא את הרוח מהמפרשים של כל מי שמנסה לעזור בהתמודדות עם המשבר. ועוד בעת הזו, מול ציבור מתוסכל וסובל". בליצר הוסיף: "מה נשאר חוץ מלהפציר ולהתחנן - די. ‏זה לא מחורר את הספינה. זה פוער בקרקעית בורות של חוסר אמון. וכולנו שוקעים".

התנועה לאיכות השלטון קראה הבוקר לשרה גמליאל להתפטר מתפקידה לאלתר: "בזמן שמצופה מהציבור לציית להנחיות הנוקשות, לא ייתכן שנבחרת ציבור תצפצף עליהן. אנחנו בשיאו של משבר אמון בין הציבור לפוליטיקאים והפרה זו מחריפה את המצב החמור ממילא. חקירה אפידמיולוגית היא לא פריבילגיה. היא חובה של כל אזרח שנדבק בנגיף, ונועדה להגן בראש ובראשונה על הציבור. לשקר ביודעין בחקירה כזו, לכאורה – זו פגיעה חמורה ביותר בשלום הציבור. זו פגיעה בלתי נתפסת בבריאות הציבור. נבחרת ציבור שרומסת ברגל גסה את שלטון החוק, מפרה את ההנחיות ומעמידה את הציבור בסכנת נפשות – אין לה מקום ליד ההגה, לא בשגרה ובטח שלא בחירום״.

ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, מסרב להיכנס לבידוד על אף ששהה ביום שישי האחרון לצידה של גמליאל. השניים נפגשו במסגרת פעילות בשטח לטיפול בטרמיט שהתפשט בעיר. לטענת ראש העיר הוא לא נכח קרוב לשרה בעת האירוע והם נפגשו בשטח פתוח ולכן אינו מחוייב בבידוד. לפי תיעוד שקיים מהאירוע ניתן לראות כי לא כך פני הדברים.

מלשכת דובר העירייה נמסר בתגובה: "השרה גמליאל לא נפגשה עם ראש העיר בלשכתו אלא בשטח הפתוח. השרה הגיעה לזמן קצר מאוד להתרשמות מעבודת הטמנת מלכודות הניטור של טרמיט העל, כאשר לכל אורך ביקורה היא לא נכחה סמוך לראש העיר כפי שמורות ההנחיות לגבי 'מגע הדוק'. יצויין כי כל הנוכחים במקום עטו מסכות והקפידו על מרחקים. ראש העיר שהה עד כה בבידוד שלוש פעמים, כאשר אכן נדרש לכך וזאת בשונה מהמקרה הנוכחי. ראש העיר הוא הראשון שנותן דוגמה אישית בכל הקשור לנגיף הקורונה ובכל הפרמטרים. בין היתר, הדבר בא לידי ביטוי בנוכחותו בשטח לצורך אכיפה והסברה, שיחות טלפון לחולים להתפנות למלוניות ועוד. ראש העיר זמין לכל תושב ובכל שעה בכדי לסייע בנושאי הקורונה".

בד בבד, ראש עיריית לוד יאיר רביבו, שהודיע ביום חמישי שעבר שנדבק בקורונה, נדבק בנגיף בתפילות בבית כנסת בעיר ביום כיפור. מלבד ראש העיר, גם אביו נדבק בקורונה בעת תפילות בבית כנסת ביום כיפור. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם רביבו ואיחל לו בריאות, ובפוסט שהעלה על כך רביבו הוא כתב בין השאר: ״סיפרתי לנתניהו שנדבקתי בתפילות יום הכיפור וכי העובדה ששהיתי כל הזמן עם מסכה הביאה לכך שההדבקה היתה קלה יחסית״.