הלוויית האדמו"ר מפיטסבורג - 5.10.2020

נתניהו על הלוויית ‏האדמו"ר באשדוד: הפרה חמורה של התנאים

המשטרה ידעה על ההלוויה שבה השתתפו אלפים ונערכה לסגור רחוב אחד, אך לבסוף אפשרה להם להגיע למקום • מ"מ המפכ"ל על הציות להנחיות בחברה החרדית: יש חוסר משמעת ואין רצון להידברות עם המשטרה בחלק מהציבור החרדי, בשבת יהיו חיכוכים במאות מוקדים • הנער מביתר עילית שנפגע מדלי שהשליך שוטר הגיש תלונה במח"ש • עשרות חסידים מתקבצים גם הערב ברחוב הנסיאים בירושלים, ומנסים לחסום את התנועה במקום
דניאל אלעזר, עקיבא ווייס וסולימאן מסוודה
05 באוקטובר 2020
11:41
עודכן ב 20:54

אלפי חסידים ותושבי אשדוד השתתפו היום (שני) בהלוויית ‏האדמו"ר מפיטסבורג, רבי מרדכי יששכר בער לייפער, שנפטר הלילה מקורונה בגיל 64. המשטרה ידעה על הלוויה ונערכה לסגור רחוב אחד, אך לבסוף אפשרה לאלפים להגיע למקום. ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, אמר כי "יש חוסר משמעת ואין רצון להידברות עם המשטר בחלק מהחברה החרדית". לדבריו, "השיא יהיה בשבת - יתקיימו מאות אירועים, ויש צפי לחיכוכים לא פשוטים עם המשטרה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הקבינט הערב כי "ההלוויה באשדוד זו הפרה חמורה של הכללים". לדבריו, "זה יוצר שתי בעיות שראינו גם בהתקהלויות אחרות – גם מדגרה של קורונה וזה גם פורם את האחדות. זה דבר שהוא בלתי נסבל". ראש הממשלה קרא לציבור הדתי להימנע מחגיגות שמחת בית השואבה ואמר: "אפשר בנקל להפוך זאת משמחה לטרגדיית בית השואבה. הרבנים עצמם קראו להימנע מהחגיגות השנה. שומר נפשו ירחק".

בתוך כך, עשרות אנשים התפללו היום בבית הכנסת פועלי אגודת ישראל בבני ברק. אתמול המהומות התרחשו מחוץ לבית הכנסת - לאחר שהמשטרה פשטה על בית הכנסת וסגרה אותו לזמן קצר, אולם כבר במהלך הלילה המתפללים פתחו אותו מחדש ושבו להתפלל.

הבוקר, הנער ששוטר השליך עליו דלי בעימותים אתמול בביתר עילית, הגיש תלונה במח"ש. כמו כן, המשטרה עדכנה כי 18 בני אדם נעצרו בחשד להפרות סדר בעימותים סמוך לרחוב שבטי ישראל בירושלים. שני שוטרים נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי ונזק נגרם לכמה ניידות וכלי רכב פרטיים. באחד הסרטונים תועד מעצר של מפגין כשסביבו טוענים שאר המפגינים שהוא בעל צרכים מיוחדים.

שיינדי, אמו של הנער שנפגע מדלי שהשליך לעברו שוטר בביתר עילית, סיפרה לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד כי "כל מי שראה את הסרטון ראה שהוא הלך בשלום. הוא בסדר עכשיו. לי היה יותר קשה כי לא ידעתי כלום. אנחנו לא נגד המשטרה או המדינה, לא עושים פוליטיקה. אנחנו משפחה רגילה".

האזינו לריאיון עם אימו של הנער

חיים ולדר, סופר ופובליציסט חרדי, אמר היום כי "אם אתה אוכף חוק זה חייב להיות אצל כולם. למה לא עוצרים את בלפור? אנשים לא פראיירים, החרדים הם ישראלים. הם מרגישים פראיירים". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, הוסיף ולדר כי "יש הדבקה בציבור החרדי אבל מקרי המוות במספר נמוך כי מדובר בחיסון עדר של צעירים. אנחנו יודעים לשמור על עצמנו. חרדים נפטרים כמו חילונים ולא יותר. למה לוקחים רק את החרדים כשעיר לעזאזל? למה לא עוצרים הכול?".

האזינו לריאיון עם חיים ולדר

סגן ניצב הוד לוי, מפקד תחנת מסובים במשטרה, אמר לכאן רשת ב: "הקהילה החרדית טובה וממושמעת, אבל כמו בכל קהילה גם שם יש קבוצות קטנות שפחות ממושמעות ופחות מקבלות עליהן את תקנות החירום. האכיפה בבני ברק שיוויונית".

האזינו לריאיון עם סגן ניצב הוד לוי

אתמול, חמישה בני אדם עוכבו לחקירה לאחר שסירבו להזדהות בעימותים בין כוחות משטרה לתושבים באזור צומת כיכר השבת בירושלים. תושבים במקום הבעירו פחים וקראו בקריאות גנאי לעבר השוטרים. כמו כן תועדו עשרות חסדי קרלין בעיר חוגגים את שמחת בית השואבה כשהם רוקדים בסוכה בשטח פתוח, כשהם עוטים מסכות ומחזיקים חבלים.

עימותים נרשמו אתמול גם בביתר עילית לאחר שהמשטרה איתרה מספר בתי כנסת שפעלו בניגוד להנחיות. השוטרים הורו למתפללים להתפזר ורשמו דוחות. בהמשך הודיעה המשטרה כי בזמן פיזור של עשרות מתקהלים בעיר הושלכו אבנים וחפצים לעברי כלי רכב משטרתיים, ונעצר חשוד שהשליך בלוק לעבר כלי רכב.