-
צילום: משטרת ישראל

הערכה בקבינט הקורונה: הסגר יימשך עוד שבועיים לפחות

עוד עלה מהדיונים כי תנועה בכבישים תתאפשר רק עם תעודות מעבר אישיות • מתווה היציאה מהסגר שהוצג לשרים: כיתות א'-ד' ייפתחו רק כשמספר הנדבקים יירד לאלף ביום • שר האוצר כ"ץ תקף את משרד הבריאות בדיון: אין לו מונופול על מתווה הסגר. לא קביל שלא יהיו הקלות אחרי החג • גנץ על האלימות בהפגנות: אנחנו נמצאים במקום מאוד מסוכן. אם יישפך פה דם - מה נגיד לציבור?
כתבי כאן חדשות
05 באוקטובר 2020
13:00
עודכן ב 21:38

קבינט הקורונה התכנס הערב (שני) לדיון, בין השאר על מתווה היציאה מהסגר. ההחלטה היחידה שהתקבלה - להאריך את השבתת מערכת החינוך עד 14 בחודש. מדובר בהחלטה פורמלית, משום שהסגר הוארך מראש עד התאריך הזה.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב כי ההערכה בקבינט היא שהסגר יימשך עוד שבועיים לפחות. גורמים בקבינט אומרים כי ביום שני הבא, אז צפוי להתקיים דיון מכריע בקבינט הקורונה, יהיה ניתן לנקוט בהקלות מסוימות.

מה שנמצא כעת על הפרק הוא האפשרות לפתוח חלק מהעסקים שאינם מקבלים קהל, וכן לפתוח את מערכת החינוך לגיל הרך - אך התנאי של משרד הבריאות לכך הוא ירידה למקדם הדבקה נמוך מ-0.8, לצד ירידה אל מתחת ל-2,000 נדבקים ביום.

בשלב זה, כלל לא ברור אם אכן הדבר יתרחש, כשהפעם האחרונה בה מקדם ההדבקה ירד לשיעור דומה הייתה בחודש מאי. עם זאת, גורמים בקבינט גורסים כי בדיון ביום שני צפויה להתקבל החלטה על הקלה מסוימת בסגר. עוד עולה ממתווה היציאה שהציג ממונה הקורונה פרופ' גמזו לשרים, כי כיתות א'-ד' ייפתחו רק כשמספר הנדבקים היומי ירד מ-1,000. כיתות ה' ומעלה ייפתחו רק במצב של 250 נדבקים ביום.

ויכוח בין כ"ץ לאדלשטיין בשאלת פתיחת המשק לאחר החג

בדיון בקבינט הקורונה נרשם עימות בין שר האוצר ישראל כ"ץ לשר הבריאות יולי אלדשטיין, בשאלה אם לפתוח חלק מהעסקים אחרי חול המועד. לצד שר האוצר, גם בכחול לבן תומכים במהלך. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד להקלות נוספות, ודוחף להמשך הסגר. 

כ"ץ תקף את משרד הבריאות בדיון: "אין לו מונופול על מתווה הסגר. לא דיברנו על סגירת המשק באופן מוחלט, צריך להכין את הדברים ביחד - משרדי האוצר והבריאות. מציע שיהיה מתווה מוסכם על כולם, לא ייתכן שמשרד הבריאות יקבע מתווה שבאופן אוטומטי יתקבל. לא קביל שלא יהיו הקלות אחרי החג".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון הקבינט כי "יש אופטימיות זהירה כרגע, אך לא צריך להקל ולא להחמיר". לדבריו, הוא "לא מוכן לדבר על הקלות, אלא רק בעוד שבוע". נתניהו הביע תמיכה בהגדלת הקנסות למפרי ההנחיות.

ראש הממשלה קרא לציבור הדתי להימנע מחגיגות שמחת בית השואבה ואמר: "אפשר בנקל להפוך זאת משמחה לטרגדיית בית השואבה. הרבנים עצמם קראו להימנע מהחגיגות השנה. שומר נפשו ירחק". בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות אמר נתניהו: "בתפילות, בהלוויות בהפגנות - כולם חייבים לכבד את הכללים, אין פריווילגיה לסטות מזה - לא למוכר הפלאפל ולא לשר בממשלה".

המשטרה דרשה בקבינט סמכות להיכנס לבתים ללא צו

כמו כן, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה והמטה לביטחון לאומי הציעו בישיבת הקבינט כי רק ישראלים שמחזיקים בתעודות מעבר אישיות, שמיות, יורשו לנוע בכבישים הבין עירוניים. ההצעה הועלתה לאחר שהמשטרה והמשרד לביטחון הפנים הציגו את הקושי באכיפת תקנות הקורונה משום שלא ניתן להבחין בין עובדים חיוניים לאחרים.

שר הביטחון בני גנץ הביע הסתייגות מההצעה וטען כי ייתכן שאינה ישימה. גורמים בממשלה אמרו לכאן חדשות כי מדובר בהצעה בלתי ישימה שתשבש את עבודת המשק. גנץ אמר היום כי "אם הירידה בתחלואה תימשך, יש לפתוח את מערכת החינוך לגיל הרך ואת העסקים שאינם מקבלים קהל".

שר הביטחון גם התייחס בדיון לאלימות בהפגנות: "אנחנו כמנהיגים צריכים לצאת נגד אלימות. אני לא מוכן לקבל שאישה בת 57 תחטוף אגרוף, ולא שמפגינים יוכו, ולא שיתקפו שוטרים. אנחנו נמצאים במקום מאוד מסוכן. אם יישפך פה דם - מה נגיד לציבור?".

המשטרה ביקשה תחילה בישיבה סמכות להיכנס לבתים, גם ללא צורך צו שופט, כדי לפזר התקהלות שנוגדת את הוראות משרד הבריאות. הטענה: אירועים וחתונות עברו להיות בשטח פרטי. אולם לאחר הפרסום בכאן חדשות, השר אמיר אוחנה הסיר מהדיון את הצעת המשטרה. 

בתוך כך, דוח של מרכז הידע והמידע הלאומי למלחמה בקורונה שפורסם היום קובע שיש לשקול היטב את חזרתם של תלמידי התיכון ללימודים במוסדות החינוך בתקופה הקרובה, לנוכח נתוני התחלואה בגילים הללו. עוד ממליצים בדוח לוודא את המוכנות של מערכת החינוך והתלמידים ללימודים מקוונים בלבד למשך תקופה ממושכת.

במרכז הידע והמידע הלאומי מתריעים על מחסור משמעותי בבדיקות של בני נוער. בדוח נכתב כי שיעור הבדיקות החיוביות בקרב קבוצת הגיל של תלמידי תיכון וחטיבת ביניים, מעידה על תחלואה חבויה רבה. נוסף לכך, בבחינת הגילים שהושפעו מהחזרה למסגרות החינוך עלה כי בקרב גילי תיכון (17-15) חלה עלייה בולטת בשיעור התחלואה ביחס לגודלם באוכלוסייה. בגילי חטיבת הביניים (14-12) חלה עלייה קטנה יותר, אך לא מבוטלת.   

חוקרי האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה הציגו לקבינט נתונים ולפיהם הגעה למקדם הדבקה יומי של פחות מאחוז תאפשר דיכוי ההתפרצות הנוכחית בתוך כשלושה שבועות. עם זאת, לדבריהם, אין להחזיר לפעילות מסגרות של ילדים ונוער מעל גיל 10. לטענתם, יש להגביל אירועים רבי משתתפים לזמן ארוך ולא לשלבם במתווה החזרה לשגרה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ליאל קייזר ונוב ראובני