-
צילום: יונתן זינדל, אוליבייה פיטוסי ותומר נויברג •

גמליאל לא לבד: אלו הבכירים שהפרו את ההנחיות

מי התחמק, מי התנצל, והאם מישהו שילם מחיר? ההפרות של הפוליטיקאים והפקידים הבכירים מלוות אותנו מתחילת המגפה ועד היום
מערכת כאן חדשות
05 באוקטובר 2020
20:10

לאחר שהתגלה כי השרה גילה גמליאל נדבקה בקורונה בעקבות שהותה ביום הכיפורים בבית כנסת בטבריה - חזרנו אל נבחרי ציבור נוספים שלא בדיוק שמרו על ההנחיות. אז מי התנצל, מי התחמק ומי שילם את המחיר? 

ראש הממשלה חוגג את ליל הסדר עם בנו

לאחר שהודיע שיש לחגוג את חג הפסח עם המשפחה הגרעינית בלבד, המתגוררת תחת אותה קורת גג, ראש הממשלה בנימין נתניהו תועד חוגג את ליל הסדר עם בנו אבנר - שאינו מתגורר במעון ראש הממשלה. בסביבת נתניהו הסבירו שבחודש האחרון בנו שוהה בכל יום במשך שעות רבות במעון ולן בדירתו שנמצאת סמוך למקום, בתוך המתחם מאובטח. עוד ציינו: "אבנר פועל על פי הכללים של משרד הבריאות ואינו יוצא לשום מקום". 

 צילום: מתוך שידורי קשת 12 

גם הנשיא ריבלין הסתבך בחג

נשיא המדינה ראובן ריבלין חגג את ליל הסדר עם בתו בבית הנשיא, על אף שאינה מתגוררת עימו. הבת ומשפחתה הגיעו לבית הנשיא לפני כניסת החג, המשפחה שהתה בדירת האירוח והבת הייתה עם אביה בביתו שבמתחם. בעקבות הביקורת ברשתות החברתיות, הנשיא התנצל והסביר: "אני מבקש להתנצל. אני קורא את התגובות הקשות ומבין את רובן. מאז הלכה נחמה, ילדיי מסייעים לי רבות בענייני האישיים, וגם במענה הנדרש בענייני עבודה כאנשי קשר בחגים וסופי השבוע, כשלשכתי אינה מאוישת".

מכתב שיחרור? פרשת גרוטו והמיליארדר 

בחודש יוני נחשף כי המליארדר ואיש העסקים טדי שגיא פנה למנכ"ל משרד הבריאות אז, משה בר סימן טוב, לאחר ששב מקפריסין, בבקשה שלא להיכנס לבידוד - וסורב. בהמשך פנה שגיא למשנה למנכ"ל, הפרופסור איתמר גרוטו, שאישר את הבקשה. בתגובה לפרסום בר סימן טוב ביקש מגרוטו התייחסות לדברים ואמר: "אם יש בדברים ממש, נדרשת הסקת מסקנות באופן מיידי". 

פרופסור גרוטו הסביר שנתן לשגיא הקלה בתנאי הבידוד ולא פטור מלא, והסתמך בהחלטתו על בדיקות שנעשו בארץ ובחו"ל והעלו כי איש העסקים חלה בעבר בקורונה ויש נוגדנים בגופו למחלה. "אין לי שום קשר לטדי שגיא, הוא מעולם לא פנה אלי לצורך קבלת האישור, ובוודאי שלא קיבלתי שום תמורה שהיא בכל נושא שהוא", כתב במכתב שפרסם.

נוסף על ההסבר, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות התנצל: "על כל מקרה שבו שיקול הדעת שלי היה מוטעה, והחלטה שבאה בעקבותיו הייתה מוטעית". בהמשך נחשפה בכאן חדשות תכתובת מייל שהאירה את הפרשה באור אחר - מהכתוב עלה כי גרוטו אישר לשגיא להשתתף באירוע משפחתי "בכפוף לתנאי הבידוד". עם כניסתו של מנכ"ל משרד הבריאות הנוכחי לתפקיד, הפרופסור חזי לוי, החליט המנכ"ל שלא יינקטו צעדים נגד גרוטו בשל הפרשה. 

המסיבה הסודית של שר הבריאות 

בתחילת חודש יולי הודיע שר הבריאות יולי אדלשטיין על שורת הגבלות בשל העלייה במספר החולים בישראל. בין השאר הכריז השר על הגבלת התקהלויות בבתים פרטיים ל-20 בני אדם. לאחר ההצהרה נסע אדלשטיין לחגוג את יום הולדתה של רעייתו בבית פרטי בהרצליה פיתוח, במסיבה שאליה הגיעו עשרות מוזמנים. קיום המסיבה נחשף בכאן חדשות ועורר סערה. 

מבחינה רשמית האירוע לא היווה הפרה של ההנחיות, מאחר שהן עדיין לא נכנסו לתוקף. ועדיין, ההבדל בין הצהרותיו של השר על "מצב חירום" לבין המסיבה רבת המשתתפים - גרם לרבים לתהות בנושא. בלשכת השר הגיבו שהאירוע נערך בחצר פתוחה וגדולה, עם פחות מ-50 משתתפים, ובהתאם להנחיות משרד הבריאות באותה העת. "מדובר ברכילות זולה שאין לה קשר למציאות", ציינו אז בלשכה. 

מה קרה בגיבושון של כחול לבן? 

בסוף חודש אוגוסט קיימו בכחול לבן גיבושון לחברי המפלגה, ואף דאגו לפרסם תמונה משותפת ממנו, שבה נראים המשתתפים בשטח פתוח תוך הקפדה על ההנחיות. אך בתיעוד שנחשף בכאן חדשות נראה כי האירוע התנהל בחלל סגור ברובו, ללא ריחוק וללא עטיית מסכות. בהמשך אף התגלה כי השרה פנינה תמנו שטה, שנכחה בגיבוש, אובחנה כחולת קורונה.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס לפרסום ואמר: "אנחנו צריכים נורא להקפיד על הדברים האלה - מינימום פיקשושים. האתגר של לשים מסכות הוא אתגר אנושי. שוחחתי על העניין בישיבת הסיעה ואמרתי שאני חושב שאנחנו צריכים להקפיד על הדברים האלה". נוסף לכך, גנץ טען שהמפגש התקיים תוך כדי אכילת ארוחת בוקר. "חלק מהאנשים לא היו עם מסכות כיוון שאכלו", אמר.

גם ביש עתיד התקשו לשמור על ריחוק 

כמה ימים לאחר פרסום התיעוד מהגיבוש של כחול לבן, הגיע לידי כאן חדשות תיעוד של ישיבת עבודה שערכה סיעת יש עתיד. בתיעוד נראה יו"ר המפלגה יאיר לפיד, כשלצידו חבר הכנסת אלעזר שטרן. בין השניים לא נשמר המרחק הנדרש והם לא עטו מסכות. ביש עתיד הגיבו: "נבדוק את עצמנו ונקפיד לעמוד בהנחיות בריאות הציבור. זה דבר ראשון בחשיבותו".

סגן שר החינוך וחתונת נכדתו של האדמו"ר 

סגן שר החינוך מאיר פרוש השתתף לפני כחודש בחתונה בחיפה של נכדת האדמו"ר של חסידות סארט ויז'ניץ, שבה השתתפו מאות. מלשכתו של פרוש נמסר שסגן השר נכח בחתונה במשך דקות ספורות בלבד וכי הוא "קורא לציבור להתנהל ולהישמע להוראות גורמי הבריאות".

יועצי רה"מ מפרים בידוד 

לאחר חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן לפני כשבועיים, חזרה משלחת ראש הממשלה לישראל וחוייבה להיכנס לבידוד. אך יועצו של ראש הממשלה, טופז לוק, נצפה בתקופת הבידוד בהפגנה בבלפור. לוק ביצע בדיקת קורונה כשעה לפני שהגיע להפגנה, ואחריה היה אמור לשוב לביתו. פרט ללוק גם יועצו המדיני של נתניהו, ראובן עזר, נצפה כמה ימים לפני כן כשהוא מפר בידוד ויוצא לריצה ספורטיבית. 

לאחר בדיקת המשטרה, לוק נקנס ב-5,000 שקלים. היועץ התייחס לפרשה בשיחה עם מקורביו ואמר: "ההנחיות שקיבלתי השתנו כמה פעמים אבל עם זאת הייתי צריך להקפיד יותר. אני מתנצל שהפכו אותי לכלי ניגוח בראש הממשלה ובכל מקרה אשלם מיוזמתי את הקנס".

ח"כ מיקי לוי, חבר בוועדת הקורונה

חבר הכנסת מיקי לוי בילה בבית בנו בערב ראש השנה וגם בערב חג סוכות ובכך הפר את הנחיות הסגר פעמיים. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שוחח עם לוי והשניים סיכמו כי לוי יעזוב את ועדת הקורונה שהוא חבר בה.  

והינה עוד כמה מקרים שלא שכחנו