-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מסתמן: היועמ"ש לא יורה לפתוח בחקירת פרשת המניות של רה"מ

מדובר בבדיקת שהחלה לפני כשנה וחצי. הטענה - נתניהו לא מסר דיווח מלא ושלם למבקר המדינה לפני כעשור על המניות בתאגיד שבו שותף בן דודו נתן מיליקובסקי והרוויח מאוד ממכירתן
תמר אלמוג
05 באוקטובר 2020
20:47

מסתמן: היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יורה לפתוח בחקירת פרשת המניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. הסגירה המסתמנת היא בניגוד להערכות שהיו בתחילת הדרך במערכת אכיפת החוק כי עניין הדיווח ייחקר. נתניהו מצדו טען כי פעל כפי שהיה מחויב.

מדובר בבדיקה שהחלה לפני כשנה וחצי בטענה שנתניהו לא מסר דיווח מלא ושלם למבקר המדינה לפני כעשור על המניות בתאגיד שבו שותף בן דודו נתן מיליקובסקי והרוויח מאד ממכירתן. בחודש אפריל פורסם לראשונה בכאן 11 כי בפרקליטות נערכים לאפשרות של פתיחת חקירה בתיק פרשת המניות. התזמון, אחרי סחבת ארוכה, בא בעקבות חשש שבעוד כמה שבועות לא ניתן יהיה לפתוח בחקירה, ובפרקליטות הוקם צוות שיעסוק בנושא.

תיק המניות עוסק בקשריו של נתניהו עם בן דודו נתן מיליקובסקי ובחומרים רגישים נוספים שמבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא העביר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אותם חומרים הועברו ליועץ המשפטי על רקע דיון שהתקיים עוד ב-2019 בוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, בבקשת נתניהו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות ממקורביו, ולקראתו נבחנו כלל החומרים על בקשותיו הקודמות של נתניהו - מאז 2009.

מהחומרים שנבחנו במשרד מבקר המדינה עלתה השאלה האם ראש הממשלה הפר את הכללים האוסרים על שרים לנהל תיק השקעות. לטענת נתניהו, היה לו אישור לחרוג מהכלל המחייב העברת התיק לנאמנות עיוורת, אולם המבקר העביר את המסמכים ליועץ המשפטי לממשלה לבחינה אם האישור היה בתוקף בעת שנתניהו מכר את המניות ב-2010.