הפגנה בת"א, השבוע

הממשלה אישרה את הארכת מצב החירום המיוחד שמגביל את ההפגנות

ההפגנות יוגבלו עד לקילומטר אחד מהבתים לשבעה ימים נוספים, עד 13 באוקטובר • מתווה היציאה מהסגר: משרד הבריאות דורש כי פתיחת בתי העסק תתאפשר רק עם איסוף מידע באופן דיגיטלי על הנכנסים למקום, חלק ממשרדי הממשלה צפויים להתנגד לדרישה
כתבי כאן חדשות
06 באוקטובר 2020
20:48
עודכן ב 23:56

הממשלה אישרה הלילה (שלישי) את הארכת "מצב החירום המיוחד" שמגביל את ההפגנות עד לקילומטר אחד מהבתים לשבעה ימים נוספים, עד 13 באוקטובר. בכחול לבן החליטו לתמוך בהארכת מצב החירום בשל שיעור התחלואה הגבוה. עם זאת, השר יזהר שי הצביע נגד ההצעה. בחוות הדעת של משרד הבריאות נכתב כי "נכון להיום, ישנם כ-185 ערים ויישובים שהם 'אדומים' או 'כתומים' בהתאם למדדי תוכנית הרמזור". 

בד בבד, משרד הבריאות דורש כי פתיחת בתי העסק תתאפשר רק עם איסוף מידע באופן דיגיטלי על הנכנסים למקום - כך פורסם בחדשות הערב. עדיין לא ברור אם המהלך יהיה בגדר חובה לכל בעלי העסקים או רק כלפי קניונים ומקומות גדולים. חלק ממשרדי הממשלה צפויים להתנגד לדרישה בטענה שהמהלך יקשה עוד יותר על הפעילות המסחרית בישראל. בסגר הקודם הועלתה דרישה דומה של משרד הבריאות, אך בעקבות מחאה שארגנו בתי העסקים והקניונים - היא נדחתה. במשרד הבריאות לא התייחסו לדברים.


עוד פורסם בחדשות הערב כי משרד הבריאות פירק את צוות הפיקוח שהקים למניעת הפרות בידוד וסוגר את "המלשינון". הצוות שהוקם עם פרוץ המגפה היה מורכב מתשעה פקחים ועשרה שוטרים שניזונו ממידע שהגיע באמצעות קו טלפון ואתר, שבו יכולים היו תושבים להתלונן על מפרי בידוד והנחיות.


מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, כתב לאנשי הצוות להפסיק את עבודת האכיפה ולחזור מייד לעבודתם הקודמת. גורמים במשטרה אומרים שההחלטה תוביל לפגיעה באכיפה, מאחר שהצוות היה גורם משמעותי שקישר בין מפירי הבידוד למשטרה. במשרד הבריאות התייחסו לפרסום ואמרו כי מדובר במשימת שיטור ואכיפה שהמשרד לא צריך לקחת על עצמו ואין לו כוח אדם לכך.

בתוך כך, הדרג המקצועי במשרד האוצר הופתע לשמוע על כוונתו של שר האוצר ישראל כ"ץ להוציא לפועל מתווה פיצויים חדש. הסעיף הבולט ביותר בתוכנית השר היא הגדלת המענקים למי שמקבלים דמי אבטלה נמוכים. לא ברור עדיין מה הקריטריונים שקובעים מי מקבל שכר נמוך, והמהלך עשוי להיתקל בקשיים משפטיים.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ליאל קייזר, יערה שפירא וקטי דור