מייק פנס הרפובליקני וקמאלה האריס הדמוקרטית
צילום: אי-פי

"הכישלון הנשיאותי הגדול שידענו", "ביידן מעודדת של סין": עימות הסגנים לנשיאות

מנומס ועמוס התחמקויות: עימות הסגנים לנשיאות היה ההפך המוחלט מזה שראינו בין טראמפ לביידן, וכלל אורח לא רצוי - זבוב שסירב לעזוב את סגן הנשיא פנס • האריס: "טראמפ נדבק - ולא סיפר לכם" • פנס: "הדמוקרטים מזלזלים בבטיחות של החיסון שיציל חיים של מאות אלפים"
מאיה ראכלין
08 באוקטובר 2020
03:31
עודכן ב 06:38

עימות הסגנים לנשיאות בין קמלה האריס הדמוקרטית למייק פנס הרפובליקני, שהתקיים ביוטה הלילה (חמישי), היה ברובו ההפך המוחלט מזה שהתקיים שבוע קודם לכן. האווירה הייתה מנומסת. במקום "שתוק כבר בן-אדם", של ביידן, האריס אמרה "אדוני סגן הנשיא, תן לי לסיים לדבר", וגם כינויים כמו "ליצן" או "בובה של פוטין" לא עלו בדיון. ומעל הכל, מי שגנב את ההצגה היה זבוב אחד - שסירב לעזוב את סגן הנשיא, והציב את פנס במאבק לא רצוי. 

פנס והאריס עלו על הבמה במרחק של יותר משלושה מטרים זה מזו, כשביניהם מפרידים לוחות מגן שקופים. הצופים המעטים שבאולם חויבו לעטות מסכות ועברו בדיקת קורונה. בדברי הפתיחה של המנחה, סוזן פייג', לקהל היא ביקשה "לשמור על שקט, לא לדבר או לעודד, גם לא לצחוק כי זה יכול לבלבל את המועמדים. "אתם יכולים לעודד כשאני אודיע לכם באמצע הדיבייט, ועוד פעם אחת בסוף שלו", ציינה. 

עימות פנס-האריס

לוחות מגן במהלך העימות | צילום: אי-פי

המועמדת הדמוקרטית האריס אמרה כי "תושבי ארצות הברית עדים לכישלון הנשיאותי הגדול ביותר שידעה המדינה שלנו". היא התייחסה לכך שטראמפ ידע בחודש ינואר שהנגיף עובר באוויר, שהוא קטלני ועובר במהירות - "והוא לא סיפר לכם".

פנס אמר על משבר הקורונה: "אני רוצה שתושבי ארצות הברית ידעו שמהיום הראשון טראמפ שם את הבריאות של האמריקנים קודם". הוא הוסיף שטראמפ הפסיק את הטיסות מסין בשלב מוקדם: "ג'ו ביידן התנגד להחלטה הזאת ואמר שהיא שונאת זרים והיסטרית, אבל ההחלטה הצילה חיים של מאות אלפים".

סגן הנשיא התייחס לאירוע ההדבקה בגן הוורדים בשבוע בעבר וציין: "עבודתו של הנשיא ממשיכה כרגיל, רבים ממי שהיו שם נבדקו". האריס תקפה בתגובה: "כבוד לתושבי ארצות הברית זה כשאומרים לתושבים את האמת. הם צריכים את המידע כדי להגן על עצמם וההורים שלהם".

 הזבוב שסירב לשחרר מפנס, (צילום: אי-פי). 

האריס התייחסה לנושא החיסונים ואמרה כי "אם מומחי בריאות יגידו לי שהוא בטוח, אקח אותו. אבל אם טראמפ אומר לי להשתמש בו - לא אקח אותו". פנס ענה: "עומד להיות לנו חיסון לפני סוף השנה ואת האפשרות להציל אינספור חיי אמריקנים, ואת ממשיכה להפחית בביטחון של החיסון".

האריס סיפרה: "כשקיבלתי את השיחה מג'ו ביידן חשבתי על אמא שלי, שהגיעה לארצות הברית, ואני יודעת שהיא מסתכלת עלינו מלמעלה וגאה בי".

המנחה סוזן פייג' שאלה את המתמודדים: "האם שוחחתם עם המועמדים לנשיאות על מה יקרה אם לא יהיו יכולים לתפקד?" אך פנס וגם האריס התחמקו מלענות על השאלה.

בנוגע לכלכלה האמריקנית אמרה האריס: "היה זמן שבו המדינה שלנו האמינה במדע והשקיעה במחקר". ופנס ציין כי "יום אחד ביידן פשוט עומד להעלות את המיסים שלכם, הוא רוצה ללכת לכלכלה שנכנעת לסין". את ביידן כינה סגן הנשיא: "מעודדת של סין הקומוניסטית". האריס הגיבה: "אתם מפסידים במלחמת הסחר מול בייג'ינג.

 פנס והאריס עם בת ובן זוגם בסוף העימות, (צילום: אי-פי) 

שני המועמדים התחמקו מהשאלות בנושא איסור הפלות. פנס העדיף להתייחס למינוי של שופטת בית המשפט העליון ועל המועמדת קוני בארט, בעוד שהאריס העניקה תשובה מעומעמת: "חשוב שלנשים תהיה שליטה מלאה על הגוף שלהן, וסגן או סגנית הנשיא לא יחליטו עליהן".  

בנושא הביטחוני, פנס התייחס לחיסול של קאסם סולימני בתחילת השנה. האריס השיבה: "אחרי שסולימני חוסל, הייתה מתקפת טילים על החיילים שלנו בעיראק. הם סבלו מפציעות חמורות, טראמפ קרא לכך 'כאבי ראש'". פנס ציין: "חשוב שיהיה לנו מפקד שלא יפחד לפעול כדי להבטיח את בטחון תושבי ארה"ב - וזה דונאלד טראמפ". 

כל העדכונים מהעימות: 


התובעת הכללית לשעבר מול סגן הנשיא המכהן 

האריס, בת ה-55, בת לאם שהגיעה כדי להשלים לימודיה כרופאה וחוקרת, ולאב ממוצא ג׳מייקני פרופסור לכלכלה, מחשיבה עצמה שחורה, אבל גם הודית ואמריקנית. נשואה לדאג אמהוף – עורך דין יהודי שגדל בברוקלין ויש לו שתי בנות מנישואיו הקודמים. זו הפעם השלישית שאישה מועמדת לסגנית נשיא מטעם מפלגה גדולה: קדמו לה שרה פיילין וג׳רלדין פרארו, שתיהן הפסידו.

הבחירה של ביידן בהאריס - הברורה והמסוכנת | פרשנות

כתובעת כללית נחשבה לקשוחה, תמכה בענישה כבדה, התנגדה לשחרור אסירים המוני ולביטול עונש המוות, למרות אי תמיכה בו. מאז דעותיה השתנו והיא כיום תומכת יותר ברפורמה במערכת הענישה, אבל פעולותיה כתובעת הפכו אותה לבעייתית מבחינת הקהילה האפריקנית-אמריקנית. היא נחשבת לבעלת עמדות מרכזיות. לא הייתה בעמדה פוליטית בתקופת מלחמת עיראק, והיא תומכת בקו תקיף כלפי רוסיה, וקוריאה הצפונית.

האריס נחשבת מקורבת לשדולת איפא"ק וכקול בטוח בהצבעות על חקיקה שנוגעת לישראל. היא מתנגדת לגרעין האיראני, אבל תומכת בהסכם הגרעין ובהשגת הסכם חדש. היא תומכת בפתרון שתי המדינות, אבל מתנגדת להפעלת לחץ על ישראל. כמו כן, היא התנגדה לחקיקה שתהפוך תמיכה בחרם על ישראל לעבירה פלילית.

האמריקנים חיכו ל"הפתעת אוקטובר", ההידבקות של טראמפ סיפקה את הדרמה בקמפיין | פרשנות

מייקל ריצ'רד "מייק" פנס, סגן נשיא ארצות הברית הנוכחי וחבר המפלגה הרפובליקנית, כיהן בעבר כמושל אינדיאנה, והיה חבר בבית הנבחרים של מטעם המחוז השישי שלה. הוא מונה על ידי טראמפ לסגנו ביולי 2016 טרם קיום הבחירות – מינוי שנכנס לתוקף רשמי עם הניצחון בבחירות והשבעתו ב-20 בינואר 2017. פנס ביקר בישראל ב-2018 ונשא נאום פרו-ישראלי במליאת הכנסת.

"קשה לדבר עם הליצן הזה": העימות הראשון בין טראמפ לביידן