ג'ו ביידן וקמאלה האריס, ודונלד טראמפ עם מייק פנס
צילום: אי-פי

עימות פנס-האריס: הכירו את המועמדים לסגנות הנשיא

העימות שיתקיים לפנות בוקר הוא אמנם רק בין הסגנים, אך לאור גילם המופלג ומצבם הבריאותי של המועמדים לנשיאות - פנס והאריס גם יכולים למצוא את עצמם על כיסא הנשיא בשנים הקרובות. אז מי הם שני המועמדים לסגנות? ומה הם חושבים על ישראל?
מערכת כאן חדשות
07 באוקטובר 2020
14:52

מחר לפנות בוקר (חמישי), לפי שעון ישראל, ייפגשו המועמדים לסגנות הנשיא - מייק פנס הרפובליקני וסגנו של דונלד טראמפ, וקמלה האריס הדמוקרטית וסגניתו המיועדת של ג'ו ביידן. האם העימות הזה יגיע לטונים הצורמים, ההתבטאויות החריפות והעקיצות הבוטות שהיו בעימות הראשון בין המועמדים לנשיאות? לא בטוח. אבל בהחלט שווה לשים לב לעימות הזה, במיוחד לאור העובדה שהאפשרות שפנס והאריס יגיעו מתפקיד סגן הנשיא היישר אל כיסא הנשיא - יותר ריאלית מבעבר, כאשר טראמפ בן ה-74 מחלים מקורונה, וביידן כבר בן 77. אז מי הם שני המועמדים לסגנות הנשיא שיתעמתו מחר?

אמריקה בוחרת: כל מה שצריך לדעת על הבחירות בארה"ב

מי אתה מייק פנס?

מייקל ריצ'רד "מייק" פנס, בן 61, סגן נשיא ארצות הברית הנוכחי וחבר המפלגה הרפובליקנית, כיהן בעבר כמושל אינדיאנה, והיה חבר בבית הנבחרים של מטעם המחוז ה-6 שלה. הוא מונה על ידי טראמפ לסגנו ב-15 ביולי 2016 טרם הבחירות לנשיאות באותה שנה – מינוי שנכנס לתוקף רשמי עם הניצחון בבחירות והשבעתו של טראמפ ב-20 בינואר 2017. בטרם מונה לסגנו של טראמפ, פנס תמך דווקא בטד קרוז בבחירות הפנימיות במפלגה הרפובליקנית לפני ארבע שנים. 

פנס נחשב לתומך נלהב של ישראל, ונוהג להביע את תמיכתו בשלל הזדמנויות. בינואר 2018 ביקר פנס בישראל, ונשא נאום פרו-ישראלי במליאת הכנסת בירושלים. באותו נאום הבטיח סגן הנשיא כי השגרירות האמריקנית תעבור לירושלים.

פנס קרא לא אחת למדינות האיחוד האירופי החתומות על הסכם הגרעין עם איראן, שממנו פרשה ארצות הברית, לעזוב את ההסכם. "הגיע הזמן שהאיחוד האירופי יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן", אמר פנס בפתיחת ועידת הביטחון במינכן בחודש פברואר אשתקד. הוא קרא למדינות אירופה להפסיק לחתור תחת הסנקציות האמריקניות, וטען כי איראן היא מממנת הטרור הגדולה ביותר בעולם.

פנס גם תמך לא אחת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול הטרור מרצועת עזה, ואמר באחת ההזדמנויות כי "ארצות הברית מגנה את מטח הטילים על אזרחים ישראלים. זה ברור כי חמאס והג'יהאד הפלסטיני שמים את האלימות לפני שיפור חייהם של אנשי עזה. אמריקה מאשרת בחריפות את זכותה של ישראל להגן על עצמה".

בכל הקשור לנושאים פנים-אמריקניים, פנס נחשב לבעל דעות שמרניות. הוא תומך במדיניות הגירה קשוחה, הכוללת פיקוח על הגבולות ואכיפה של איסור העסקת שוהים בלתי חוקיים; הוא מתנגד חריף להפלות מלאכתיות; התבטא בהזדמנויות שונות נגד הרחבת זכויות הלהט"ב.

מי את קמלה האריס?

קמלה דווי האריס, בת 55, מכהנת כסנאטורית מטעם מדינת קליפורניה, ושימשה בעבר כתובעת הכללית של המדינה. היא בת למהגרים מהודו וג'מייקה ונשואה לדאג אמהוף, עורך דין יהודי שגדל בברוקלין. היא האישה האפרו-אמריקנית והאסייתית-אמריקנית הראשונה שכיהנה בתפקיד התובעת הכללית של מדינה. ביידן בחר בה לסגניתו ב-11 באוגוסט. זו הפעם השלישית שאישה מועמדת לסגנית נשיא מטעם מפלגה גדולה. 

האריס נחשבת מקורבת לשדולת איפא"ק וכקול בטוח בהצבעות על חקיקה שנוגעת לישראל. היא מתנגדת לגרעין האיראני, אבל תומכת בהסכם הגרעין ובהשגת הסכם חדש. היא תומכת בפתרון שתי המדינות, אבל מתנגדת להפעלת לחץ על ישראל. כמו כן, היא התנגדה לחקיקה שתהפוך תמיכה בחרם על ישראל לעבירה פלילית.

באוגוסט אמרה האריס כי אם ינצחו הדמוקרטים בבחירות בנובמבר, ישמור הממשל בראשות ג'ו ביידן ובראשותה על הסיוע הצבאי לישראל ויבטיח את היתרון הצבאי האיכותי שלה. האריס הוסיפה כי ביידן מתנגד לכל התניה של הסיוע האמריקני לישראל בהחלטות פוליטיות של הממשלה הישראלית. המועמדת לסגנית הנשיא אמרה בנוסף כי ממשל דמוקרטי ידאג לכך שאיראן תעמוד בהתחייבויותיה, ואם ישובו האיראנים לעמוד בתנאי הסכם הגרעין, ארצות הברית תחזור ותהיה שותפה לו.

האריס תומכת בזכויות להט"ב, בזכות ההפלה וכן בחוקיות השימוש במריחואנה ברחבי ארצות הברית. כמו כן, בנושא הגירה לארצות הברית היא תומכת בהרחבת מתן אשרות השהייה למהגרים ומתן אזרחות לילדי מהגרים, שהגיעו לארצות הברית באופן לא חוקי בעודם קטינים.