קניון גבעתיים בסגר הקורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר האוצר: אני לא אתן למיליונים לשקוע לחרפת רעב בגלל החלטות לא נכונות של משרד הבריאות

שר האוצר מתח בדיונים פנימיים במשרדו ביקורת חריפה נגד משרד הבריאות על רקע ההגבלות על העסקים: "לא ייתכן שמאפשרים התקהלות עד 10 אנשים, אבל אוסרים על פתיחת עסקים עד 10 עובדים - אף אחד לא מקבל את זה". לשכת רה"מ בתגובה: לא נכנע ללחצים ממי שמקוששים קולות על חשבון בריאות הציבור • שרים בקבינט נגד המל"ל: "יצאו במסע הפחדה לא לגיטימי"
ליאל קייזר
07 באוקטובר 2020
20:07
עודכן ב 21:34

על רקע קריאת הדרגים המקצועיים במשרד הבריאות שלא להקל בסגר, שר האוצר מתח הערב (רביעי) ביקורת חריפה על משרד הבריאות ואמר: "אני לא אתן למיליוני אנשים לשקוע לייאוש ולחרפת רעב בגלל החלטות לא נכונות של משרד הבריאות לסגור את המשק ללא אבחנה וללא שום הצדקה בריאותית". את הדברים אמר בדיונים פנימיים במשרדו, שעסקו בגיבוש תוכנית סיוע לעצמאים ומובטלים.

"במקום לבצע אכיפה במקומות שמדביקים, סוגרים מקומות עבודה שלא מקבלים קהל ואין בהם שום הדבקה. לא ייתכן שמאפשרים התקהלות עד 10 אנשים, אבל אוסרים על פתיחת עסקים עד 10 עובדים - אף אחד לא מקבל את זה", אמר כ"ץ.

בלשכת נתניהו הגיבו בחריפות לדברי כ"ץ: "ראש הממשלה עומד בתוקף על ההכרח בסגר בעת הזאת כשכולם רואים שהוא מחוייב המציאות ונותן תוצאות ראשונות. ראש הממשלה לא נכנע ללחצים מתוך הממשלה או מחוצה לה מצד אלה שמנסים לקושש קולות על חשבון בריאות הציבור. הכלכלה תהיה חזקה יותר רק כשהציבור יהיה בריא יותר", לשון התגובה. מנגד, שר הכלכלה עמיר פרץ כתב בחשבון הטוויטר שלו שהוא מגבה את עמדת שר האוצר.

באותו דיון הוחלט במשרד האוצר כי יתוגברו המקדמות והתשלומים לעצמאים והם יוקדמו לתחילת נובמבר. למובטלים יקבע קריטריון לקבלת מענקים עד רף השכר הממוצע של המובטלים - 8,000 שקל, לאלו שהיו מובטלים לפחות 100 ימים בתקופה זאת עד לחודשים ספטמבר-אוקטובר. המענק השני יוגדל וישמש תמריץ לחזרה לעבודה והוא יתקבל בארבעה תשלומים בנוסף לשכר, במסגרת פרוייקט התעסוקה.

שרים בקבינט נגד המל"ל: יצאו במסע הפחדה

שרים בקבינט הקורונה יצאו היום נגד המועצה לביטחון לאומי (המל"ל), אחרי שהמועצה פרסמה המלצה שלא להקל בסגר לפני ירידה משיעור של 2,000 נדבקים ביום. אותם שרים טוענים כי "מדובר במסע הפחדה לא לגיטימי" וכן כי אין לדבר על החמרת הסגר נוכח המצב הכלכלי. 

בביקורתם ביקשו השרים למתוח קו בין מצבם הבריאותי של האזרחים ומצבם הכלכלי. "בסוף נישאר אולי אם אנשים בריאים – אבל כאלה שאין להם איך לגמור את החודש", אמרו. דיון בקבינט הקורונה נקבע רק ליום שלישי הבא, יום לפני סיום הסגר. לאור הדיון המאוחר, חלק מהשרים אמרו: סיכוי קלוש שבתום הישיבה יתקבלו החלטות שיאפשרו הקלות כבר למחרת.

יזהר שי תחת "לחצים שלא הופעלו בעבר"

הממשלה תדרש הלילה להאריך את ההגבלה על הפגנות שאושרו בממשלה בשבוע שעבר, אחרת יפקע תוקפן בחצות. מקורבים לשר המדע יזהר שי אמרו לכאן חדשות כי על השר מופעלים "לחצים שלא הופעלו בעבר" כדי לשכנעו להצביע בעד הארכת ההגבלות. לפי אותם מקורבים, שי נסער אולם ההערכה היא שימשיך להתנגד להגבלות על ההפגנות.

מנגד, בכיר בכחול לבן טען כי במפלגה לא נבהלים ממחאות של שרים בודדים, אבל "זה לא חכם" להצביע נגד עמדת הממשלה. לשרים נוספים שרצו להתנגד בהצבעה הובטח, לדבריהם, שלא יאפשרו את חידוש המגבלות כשיידרש בעוד שבוע אם מגמת הירידה בתחלואה תמשך.