עמית בן יגאל
צילום: באדיבות המשפחה

בג"ץ: לא ייהרס בית המחבל שהרג את עמית בן יגאל

הנשיאה חיות דחתה בקשה לדיון נוסף בהחלטה הקודמת שלא להרוס את הבית וקבעה כי אין כל הצדקה משפטית לדון בה
צח שפיצן
08 באוקטובר 2020
17:19
עודכן ב 22:04

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, דחתה היום (חמישי) בקשה לדיון נוסף בהחלטה שלא להרוס את בית המחבל שהרג את לוחם צה"ל עמית בן יגאל בכפר יעבד. יושב ראש ימינה, נפתלי בנט, הגיב: "החלטת בג"ץ מבטאת אטימות קיצונית ופוגעת פגיעה מהותית ביכולת צה"ל להרתיע מחבלים עתידיים מלרצוח ישראלים, ומחלישה את המאבק הצודק והאפקטיבי נגד הטרור".

המחבל ניזמי אבו בכר 

‏בתגובה להחלטה אמר גורם במערכת הביטחון: "אנו נחושים להמשיך להרוס בתי מחבלים. אנו מאמינים ויודעים כי הריסת בתי מחבלים מרתיעה ואפקטיבית למניעת פיגועים נוספים. לאור החלטת בג"ץ נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו במסגרת החוק ונמשיך במאמצי ההרתעה".

באוגוסט השנה ביטל בג״ץ צו הריסה לביתו של המחבל ניזמי אבו באכר, שמואשם כי זרק לבנה מגג בניין והרג במכוון את הלוחם עמית בן יגאל. בעקבות החלטת בג״ץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה להגיש בקשה לקיים דיון נוסף בנושא. "זו גם הייתה בקשתו של שר הביטחון בני גנץ", אמר אז. "זה חשוב כי צריך למצות את הדין עם כל מי שפוגע באזרחי ישראל".

הנשיאה קבעה כי ההלכה בנוגע להריסת בתי מחבלים לא השתנתה, וכי אף שבהחלט ייתכן כי ניתן וראוי היה להגיע לתוצאה שונה בנוגע להריסת בית המגורים של המפגע, טעות ביישום של הלכה קיימת אינה מקימה עילה לדיון נוסף. זאת, משום שדיון נוסף אינו ערעור נוסף ותנאי לקיומו על פי חוק בתי המשפט הוא כי נפסקה הלכה חדשה.

הנשיאה הדגישה בהחלטתה כי ההלכה "הייתה ונותרה כי מודעותם או מעורבותם של בני משפחה במעשי המפגע - הגם שהיא נושאת משקל במכלול השיקולים שעל המפקד לשקול בבואו להפעיל את הסמכות המסורה לו בתקנה 119 – אינה מהווה בשום אופן שיקול המכריע את הכף".

​בסיכום ההחלטה הוסיפה הנשיאה וציינה - "הלב דואב על אובדן חייו של סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל ועל השבר הגדול שנבקע בחיי בני משפחתו ויקיריו שלעולם לא יתוקן. ליבי עימם". עם זאת, מן הטעמים המשפטיים שפורטו בהחלטה, נפסק כי אין זה המקרה לקיים דיון נוסף.