ארדואן
צילום: אי-פי

הסולטן שמעצבן את כולם: כך הפך ארדואן לכוח שמאיים על המזרח התיכון

הברית ההדוקה עם אזרבייג'אן והשנאה לארמניה הן רק חלק מהסיבות של שליט טורקיה להתערבות בקווקז. יש עוד כמה גורמים, ובהם "יעד העל" - להפוך את ארצו למעצמה אזורית שכולם צריכים לרקוד לפי החליל שלה. "האימפריה העותמאנית גרסת המאה ה-21"
רועי קייס
09 באוקטובר 2020
22:39
עודכן ב 08:19

לפעמים נדמה שיש במזרח התיכון מין תחרות כזו: מי מתפשט יותר? מי מרחיב את ההשפעה שלו, מי שולח את זרועות התמנון רחוק יותר? אם לפני כמה שנים איראן השיעית הייתה לוקחת את התחרות הזאת בהליכה, היום אנחנו נמצאים במציאות אחרת ויש שחקן אזורי שנותן לאייתולות פייט רציני - "הסולטאן ארדואן".

הבחישה של נשיא טורקיה באזור כבר ידועה, אך השבוע הוא החליט ללכת עוד צעד בתוכנית ההתפשטות האזורית, והפעם - הקווקז. בשבועיים האחרונים אזרבייג'ן וארמניה נלחמות על שליטה בחבל נוגרנו-קרבאך. טורקיה של ארדואן משקיעה מאמצים רבים כדי לסייע לאזרבייג'ן להשתלט על אותה מובלעת ארמנית. לטורקים יש ברית הדוקה עם אזרבייג'ן המוסלמית, והיסטוריה רווית מתיחות עם ארמניה השנואה - זאת שעד היום מאשימה את טורקיה בשואת העם הארמני.

מלחמה ישנה בעידן חדש: מה קורה בין ארמניה ואזרבייג'אן?

הברית ההדוקה עם האזרים והשנאה לארמנים הן הסבר חלקי בלבד לבחישה של ארדואן בקווקז, יש עוד כמה סיבות: קודם כל, זה תמיד טוב לתקוע אצבעות בעיניים של מדינות האיחוד האירופי, אלה שלא מקבלות את טורקיה למועדון היוקרתי שלהן. צרפת למשל, בצד של ארמניה בסכסוך הזה. בד בבד, יש את יעד העל של הנשיא - להפוך את טורקיה המוסלמית למעצמה אזורית שכולם צריכים לרקוד לפי החליל שלה. "האימפריה העותמאנית גרסת המאה ה-21" אם תרצו. 

אז איך נראות השאיפות האימפריאליות של ארדואן? באגן המזרחי של הים התיכון נשיא טורקיה רב עם יוון וקפריסין על משאבי גז ונפט. בלוב הוא מעניק סיוע צבאי לממשל בטריפולי שנלחם נגד מיליציות שמקבלות תמיכה מהאמירויות, מצרים ורוסיה. בעיראק הוא מפציץ מעת לעת עמדות של הכורדים בלי להניד עפעף, ובמפרץ הפרסי הוא הקים בסיס צבאי על אדמת קטאר, למורת רוחם של מדינות המפרץ.

אם בעבר המדיניות הטורקית הייתה "אפס בעיות" עם השכנים, היום קשה למצוא שכנה אחת שאין לה בעיות עם טורקיה

גם בזירה הפלסטינית אפשר לראות את המעורבות הטורקית: ארדואן מנסה לחבק את אבו-מאזן על רקע הסכמי הנורמליזציה של ישראל עם המפרציות, ובמקביל הוא מעניק מקלט לחמאס. וזה לא הכול, ארדואן מנסה לפרוס את חסותו גם על המקום השלישי בקדושתו וחשיבותו לאסלאם - מסגד אל-אקצא. 

ופה צריך לגעת בנקודה נוספת - ארדואן וטורקיה עומדים בראש מחנה שחולם להחזיר את האחים המוסלמים לכס השלטון, כמו שהיה אחרי האביב הערבי. הוא נאבק בשני המחנות האחרים, המחנה השיעי של איראן והמחנה של המדינות הסוניות המתונות: סעודיה, האמירויות ומצרים.

קשה למצוא באזור מדינה שלא כועסת על ארדואן, בין אם זה משטר אסד, בית המלוכה הסעודי, וגם אנחנו בצל עמדותיו המתלהמות בסוגיה הפלסטינית. מה שמטריף את כולם זה שהוא נמצא בכל פינה. אם בעבר המדיניות הטורקית הייתה "אפס בעיות" עם השכנים, היום קשה למצוא שכנה אחת שאין לה בעיות עם טורקיה. האם מישהו יעצור את הסולטאן?