קבינט קורונה, ארכיון
צילום: לע"מ

בכיר בקבינט הקורונה: המבחן של נתניהו - להשאיר את בני ברק סגורה כדי לפתוח את שאר המשק

בכיר בקבינט הקורונה: רואים שמוקדי התחלואה בישראל כבר לא הומוגניים - ניתן להחזיר 80% מהמשק לעבודה ולהשאיר מוקדי התחלואה סגורים, כשבעיקר מדובר במגזר החרדי • שרים בממשלה לכאן חדשות: צריך להקל בסגר וכי מקצת ההגבלות אינן מוצדקות • שרי כחול לבן ושר האוצר כ"ץ ידרשו לפתוח מייד את העסקים הקטנים
מואב ורדי ויערה שפירא
11 באוקטובר 2020
01:16

גורם בכיר בקבינט הקורונה אמר הערב (שבת) לכאן חדשות כי רואים שמוקדי התחלואה בישראל כבר לא הומוגניים. הבכיר הוסיף כי לפני כחודשיים היינו במצב שבו התחלואה נגעה בכולם, אבל עכשיו המצב הוא אחר. לדבריו, המצב ביישובים הערביים התמתן, וניתן להחזיר 80% מהמשק לעבודה ולהשאיר מוקדי התחלואה סגורים, כשבעיקר מדובר במגזר החרדי. עוד אמר הבכיר כי המבחן של נתניהו כעת יהיה להשאיר את בני ברק סגורה כדי לפתוח את שאר המשק.

בתוך כך, שרים בממשלה אמרו הערב לכאן חדשות כי צריך להקל בסגר וכי מקצת ההגבלות אינן מוצדקות. מחר ייפגשו ראש הממשלה נתניהו, יושב-ראש כחול לבן, בני גנץ, שר האוצר, שר הבריאות וחברים אחרים בקבינט הקורונה. שרי כחול לבן ושר האוצר כ"ץ ידרשו לפתוח מייד את העסקים הקטנים.

יו"ר ועדת הקורונה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, גם קוראת לממשלה להסיר מייד את ההגבלות שאין בהן היגיון ובהן הגבלת הפעילות למרחק של קילומטר מן הבית, איסור היציאה לטבע ולחוף הים, השבתת עסקים קטנים, הגבלת התעופה והשבתת הלימודים בגיל הרך ובכיתות הנמוכות. לדבריה, בצד המאבק במגפה, יש לדאוג לבריאותם הכללית של אזרחי המדינה ולמצבם הכלכלי והחברתי.

בד בבד, חבר הכנסת גדעון סער מהליכוד הודיע הערב על התפטרותו מוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. לדבריו, חוק הקורונה הגדול הפך את הכנסת לחותמת-גומי של הממשלה ולכן אינו רואה עוד טעם בחברותו בוועדה. את סער יחליף ככל הנראה חבר-כנסת עמית הלוי, גם הוא מהליכוד.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו אמר לחדשות השבת כי "המספר של 2,000 מאומתים ליום הוא מסוכן מדי ליציאה מהסגר. לפני פתיחת הגנים נערוך סקר בדיקות לכל הגננות על מנת לצמצם את ההדבקה. במוסדות חינוך אנחנו מוכנים לקחת את הסיכון עם הגילאים הצעירים כי שם ההדבקה פחותה".

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן, שותף בתכנון אסטרטגיית היציאה, אמר לחדשות הערב: "יש אופטימיות בנתונים, אחוז הבדיקות החיוביות יורד, לראשונה גם בקרב המגזר החרדי, למרות גידול במספר הבדיקות. אחרי שנגיע ל-2,000 נדבקים, ובמספרים נמוכים יותר, נצטרך לעשות הקלות מדודות בלבד, זה יהיה בשלבים".