גן ילדים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רה"מ והשרים ידונו היום בפתיחת גני הילדים ונתב"ג

משרד הבריאות צפוי להציג אפשרות לפתוח את הגנים בשבוע הבא בהתאם לירידה ברמת התחלואה • שרי כחול לבן ושר האוצר כ"ץ ידרשו לפתוח מיד גם עסקים ללא קהל
לירן כוג'הינוף וזאב קם
11 באוקטובר 2020
07:42
עודכן ב 08:35

החזרה ללימודים לאחר הסגר: ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום דיון מקדים בנושא מתווה ההקלות (ראשון) בסגר שיובא לאישור קבינט הקורונה ביום שלישי. בדיון ישתתפו שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר האוצר ישראל כ"ץ, שר המדע יזהר שי וממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו. המטרה: לגשר על המחלוקות סביב מתווה היציאה מהסגר. 

בדיון עם שר החינוך יואב גלנט וחברים אחרים בקבינט הקורונה על פתיחת מערכת החינוך, משרד הבריאות צפוי לתמוך בפתיחת גני הילדים ביום ראשון הבא, בהתאם לירידה ברמת התחלואה ועריכת בדיקות סרולוגית לגננות עוד בטרם יחזרו לגנים. זאת בניגוד לעמדת ממונה הקורונה שסובר כי יש לפתוח את המערכת רק כשמספר הנדבקים החדשים ביום יירד ל-2,000.

השר גלנט צפוי להציג כמה מתווים, בהם האפשרות לחלוקה לקבוצות בגני הילדים ובכיתות א' ו-ב', אם תהיה דרישה של משרד הבריאות. הצעד יעלה מיליארדי שקלים וסביר שמשרד האוצר יתנגד למהלך. מחר תתחדש הלמידה מרחוק לאחר חופשת סוכות. לימודים בבית הספר מכיתה ה' ומעלה בשלב זה לא על הפרק.

"גננות הן לא ילדים - הן נדבקות"

"גננות הן לא ילדים והן נדבקות, גנים נסגרו. צוות הגן נדבק", אמרה יושבת ראש ארגון הגננות, דורית חזן, והציעה בריאיון לכאן רשת ב: "בשנה הזאת לפחות של הקורונה, יש כוח אדם שאפשר לגייס מהצבא, כמו מורות חיילות ולהביא כוח עזר לגנים. זה לא בשמיים". לדבריה בתוכנית "הבוקר הזה", "נראה שכן מתחילים לקבל את העובדה שצריך מתווה מפורט של פעילות בקבוצות קטנות, לפי ערים אדומות". 

יושבת ראש ועדת הקורונה, חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון, קראה אמש לממשלה להסיר מיד את כל ההגבלות שלטענתה אין בהן הגיון, כמו הגבלת הפעילות למרחק של קילומטר מהבית, איסור היציאה לטבע ולחוף הים והגבלת התעופה. שרי כחול לבן ושר האוצר כ"ץ ידרשו לפתוח מיד גם את העסקים הקטנים ללא קבלת קהל. בתוך כך, ועדת הכלכלה תתכנס הבוקר לדיון על האפשרות לפתוח את נתב"ג ולהחזיר את הטיסות.

ביום שישי הבהיר פרופסור גמזו כי גם בתום הסגר, יהיו ערים שההגבלות בהן יישארו. "חלק מהציבור לא הפנים ואפילו זלזל במה שקורה עם הקורונה. הסכר, גם בחברה החרדית, נפרץ", אמר גמזו בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11. עם זאת, לדבריו, הוא ימליץ לקבינט על יציאה מהסגר רק כשמספר הנדבקים היומי בקורונה יגיע ל-2,000. במערכת הבריאות חלוקים בשאלה אם להמתין למספר שציין גמזו כדי לפתוח את הגנים או לפתוח כבר ביום ראשון הבא בכל מקרה.