המחאות נגד נתניהו והקפות שמחת תורה, אתמול
צילום: תומר נויברג, נתי שוחט, פלאש 90

רה"מ: נפתח בהדרגה עסקים קטנים וחינוך לגיל הרך

הסתיים דיון השרים וראש הממשלה לקראת ישיבת הקבינט בשלישי • מתווה ההקלות שהוצג לנתניהו: החזרת עסקים קטנים, פתיחת חינוך לגיל הרך • דיון סוער על פתיחת העסקים הקטנים והמשך ההגבלות על הפגנות • בתי עסק החלו לפעול היום בניגוד להנחיות
כתבי כאן חדשות
11 באוקטובר 2020
10:54
עודכן ב 19:18

הקרב על היציאה מהסגר: תם הדיון שערך הערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו השרים בני גנץ, ישראל כ"ץ, יולי אדלשטיין ויזהר שי לקראת ישיבת הקבינט ביום שלישי. לפני הדיון אמר ראש הממשלה כי "נפתח את מערכת החינוך לגיל הרך ואת העסקים של עד עשרה אנשים שלא מקבלים קהל, אבל נעשה את זה בזהירות". הוא הוסיף כי "אני יודע שהסגר הוא קשה לכולנו, אבל אני בטוח שרוב הציבור מבין היום שההחלטה שהובלתי על סגר הייתה הכרחית".

בתום הדיון אמר שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ כי "הירידה בתחלואה נקנתה במחיר כבד של מאות אלפים שאיבדו את פרנסתם, עסקים שנמצאים על סף סגירה, מאות אלפי ילדים שלא זוכים לחינוך ראוי והרבה מאוד חולים". גנץ הוסיף כי הודיע בדיון שכחול לבן תעמוד על כך שעסקים שאינם מקבלים קהל יוכלו לחזור ולעבוד עוד השבוע בתוך מגבלות התו הסגול וכי אין שום סיבה להמשיך ולהשאיר אותם סגורים.

בדיון הציגו שרי כחול לבן את מתווה ההקלות הבא, כל עוד נתוני התחלואה ממשיכים לרדת: 

1. החזרת עסקים שאינם מקבלי קהל לפעילות תחת מתווה התו הסגול לאלתר.

2. פתיחת מערכת החינוך לגילאי 6-0 מתחילת השבוע הבא ובתנאי שייערכו השבוע סקרים שיבחנו את מוכנותם של אנשי מערכת החינוך ותתבצע היערכות מוקדמת בהתאם להנחיית משרד הבריאות.

3. יתאפשרו טיסות למטרות עסקיות בלבד.

4. לא יוארך מצב החירום המיוחד (ההארכה הנדרשת ביום שלישי) - המשמעות, ההפגנות חוזרות ללא הגבלה.

זמן קצר לפני כינוס הפגישה, קיבל שר המשפטים אבי ניסנקורן הודעה ממזכירות הממשלה שאין צורך בהשתתפותו בה. בכחול לבן מעריכים שנתניהו לא רצה בהשתתפות ניסנקורן עקב המתיחות ביניהם.

דיון סוער בוועדת החוקה על הארכת מצב החירום המיוחד

בתוך כך, במהלך דיון שהתקיים מוקדם יותר בוועדת החוקה של הכנסת על הארכת מצב החירום המיוחד ועל סגירת עסקים ומקומות עבודה, הטיחה חברת הכנסת איילת שקד מימינה בחברי הקואליציה: "צריך שמישהו יגדל ביצים ויגיד את האמת - אתם מגרבצים כבר שבועיים, זו קואליציה מחורבנת". שקד טענה בדיון כי "האמת היא שלמרות שמה שכתוב בתקנות בעייתי, אנחנו לא נאכוף ומי שרוצה להתחתן עד 20 איש – שיתחתן".

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר מש"ס, הגיב בפתח הדיון לדבריו של ח"כ גדעון סער מהליכוד על כך שהוועדה היא חותמת גומי: "כאן בוועדה יש לנו כלים מאוד מסוימים ומאוד מוגבלים ומאוד זהירים. כי לבוא ולא לאשר את הנושא של עסקים קטנים ובינוניים, זה היה יוצר בעיה וכולל עסקים עם יותר מעשרה אנשים".

עוד הוסיף אשר, ברמז לדבריו של ממונה הקורונה רוני גמזו על כך שייתכן שיישארו מגבלות בערים אדומות גם אחרי הסרת הסגר, כי "אם לא תהיה תוכנית איך יתנו פתרון לאנשים מערים שיוגדרו אדומות ולאנשים שיהיו עליהם מגבלות, אז התוכנית לא תהיה ולא תאושר".

ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד אמרה בדיון ביחס להתפטרות סער מהוועדה אתמול כי "החטא הקדמון הוא חוק הקורונה הגדול שלא מאפשר לכנסת לפקח על הממשלה. הדוגמה האחרונה היא הארכת התקנות האחרונה שהממשלה קבעה במהלך החג וביטלה אפילו את 24 השעות שיש לכנסת לפקח על התקנות לפני שהן נכנסות לתוקף".

ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן הבהיר כי "אמליץ לשרים מכחול לבן שלא לאשר יותר את מצב החירום המיוחד ולחזור לשגרת חירום רגילה. חייבים להתחיל לצאת בהדרגתיות מהסגר, איפה שרק אפשר, והכל לפי מתווה הרמזור. הממשלה צריכה להתחיל להבין שהפתרון היום לבעיות זה השלטון המקומי ורק ראשי ערים יכולים לפתור את המצב".

מנגד, טען סגן שר הבריאות יואב קיש כי "למרות הירידה בתחלואה, שאיש לא יחשוב שזה מאחורינו. אסור שהמסר שייצא מהוועדה הזו הוא לרוץ ולשחרר את הכל. זה מה שקרה בפעם הקודמת. אסור רק לחשוב איך משחררים אלא להקפיד איך הכל מתנהג באחריות".

ביחס למחלוקת בנושא ההפגנות אמר קיש: "אני תומך בהפגנות בצמתים. זה פתרון מסוים. והוכח שאפשר להמשיך להפגין גם במצב הנוכחי. לא אהבתי את התהלוכות ואת ההצטופפות שראינו אבל העיקרון עצמו הוא טוב".

לגבי העסקים הקטנים אמר קיש כי "אני רוצה לפתוח אותם אבל אני מבין שאם נרוץ מהר מדי אנחנו ניכשל. אם נהיה ביום ראשון עם 2,000 נדבקים נתחיל את היציאה מהסגר. אם נראה שהיו אירועים בחגים שהעלו את התחלואה אז גם ביום ראשון לא נוכל להתחיל לפתוח".

עוד אמר סגן השר הבריאות בדיון: "אנחנו מקדמים מתווה לפתיחת העיר אילת ולמעשה להקפיץ אותה בשלבי הפתיחה. המתווה יכלול ביצוע בדיקות מהירות, אולי זה גם יכלול אזורים נוספים". על ההפגנות בצמתים הוסיף קיש: "זה פתרון מסוים, והוכח שאפשר להמשיך להפגין גם במצב הנוכחי. לא אהבתי את התהלוכות ואת ההצטופפות שראינו, אבל העיקרון עצמו הוא טוב".

קיש התייחס גם למתווה לקיום אירועים ואמר שאין אפשרות לייצר תו סגול לחתונות במקום סגור. "המתווה היחידי שיתאפשר הוא חתונות של עד 20 אנשים במקום פתוח, וגם זה רק לאחר שנצא ממצב חירום מיוחד", אמר.  

שר הבריאות: "אי אפשר לפתוח הכול"

מוקדם יותר דרש שר הבריאות יולי אדלשטיין ממשרד האוצר לספק פיצוי מלא "ולא דמי כיס" לכל העסקים והעובדים שנפגעו בסגר. בדברים שנשא בפתיחת בית חולים צבאי לחולי קורונה שהוקם ברמב"ם, ציין אדלשטיין: "אנחנו כממשלה חייבים לדאוג שאותם בעלי עסקים ואנשים שהפסידו המון, יקבלו בזמן אמת פיצוי מלא. לא יכול להיות שאנחנו דורשים הגבלות, ועצמאים ועסקים לא יקבלו את הפיצוי הנדרש". 

על מתווה היציאה מהסגר הוסיף שר הבריאות: "כולם רואים את הנתונים של ירידה מסוימת בתחלואה. אבל מי שיוצא בקריאות לפתוח באופן מיידי את הכול - הורס את הכלכלה ואת חייהם של מי שסבלו מספיק. אי אפשר לפתוח, ותוך כמה שבועות להביא לסגירה נוספת".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, אמר היום שהמלצת משרד הבריאות שתובא לדיון עם ראש הממשלה תהיה להמשיך את הסגר עד למוצאי שבת. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב הוא הסביר: "אנחנו רוצים לוודא את קצב הירידה בתחלואה".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' איתמר גרוטו בכאן רשת ב

לפי פרופסור גרוטו, את גני הילדים ואת העסקים הקטנים שבהם אין קבלת קהל, ימליץ המשרד לפתוח ביום ראשון הבא, את הכיתות הנמוכות - שבועיים לאחר מכן. לגבי החטיבות העליונות ציין המשנה למנכ"ל המשרד כי לא ימליצו לפתוח, מאחר שהיוו מוקדי התפרצות.

עוד הוסיף פרופסור גרוטו: "נשתדל לעשות בדיקות לכל הגננות. אם נצליח לפתוח במדורג את מערכת החינוך ותהיה הקפדה על הנחיות והתו הסגול - נוכל להמנע מסגר שלישי". מוקדם יותר פורסם שראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום דיון מקדים בנושא מתווה ההקלות בסגר שיובא לאישור קבינט הקורונה ביום שלישי. המטרה היא לגשר על המחלוקות סביב מתווה היציאה מהסגר.

בתי עסק נפתחו בניגוד להנחיות: "תנו לנו לפרנס את הילדים שלנו"

בזמן הסגר - בתי עסק בארץ נפתחו היום והחלו לפעול בניגוד להנחיות. בהתאגדות רשתות המסחר, האופנה וההסעדה בישראל, המאגדת בתוכה 400 רשתות מסחר, הודיעו כי הם מתכוונים לפתוח בעוד שבוע את בתי העסק בערים שאינן אדומות, בניגוד להנחיות. עם זאת, הדגישו בהתאחדות שלא ישתפו פעולה עם גופים שיפתחו את עסקיהם בערים אדומות. 

"משרד הבריאות החליט שלא לספור את המגזר העסקי. הדרך לנצח את הקורונה לא יכולה לעבור בווידוא הריגה של המגזר", כתבו בהודעת ההתאחדות, שבה דרשו מהממשלה לפתוח באופן מיידי את המסחר. 

"כשאני פותחת – אני לא מסכנת אף אחד. אני יודעת את זה בוודאות", אמרה הבוקר גוני איילון שריג, בעלת חנות בעיר שמר, לכאן רשת ב. "אין היגיון אפידמיולוגי בהחלטה לסגור. הממשלה אישרה עשרה אנשים במקום סגור - שיעמדו מאחורי ההחלטה הזאת. אנחנו מנסים להרים את הראש מעל המים והתחושות קשות, אם הייתה תמיכה כספית ראויה לא הייתי פותחת. אנחנו מבקשים – תנו לנו לפרנס את המשפחות והילדים שלנו", הוסיפה איילון-שריג.

האזינו לריאיון המלא עם גוני איילון-שריג בכאן רשת ב

"הלקוחות לא יהיו חברת האשראי של חברות התעופה" 

ועדת הכלכלה דנה בתקנות העוסקות בהגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות בתקופת הסגר, שהוגשו במסגרת חוק הקורונה הגדול. התקנות נכנסו לתוקף לפני כעשרה ימים, והוועדה יכולה לדון בהן ולדרוש לשנות אותן. בתקנות נקבע, בין השאר, כי כל אדם שרכש כרטיס טיסה אחרי 25 בספטמבר אינו רשאי לטוס. 

יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת יעקב מרגי, פתח את הישיבה בהתייחסות להחזר הכספי ללקוחות עבור טיסות שבוטלו בתקופת הקורונה. "דחינו את ההחזרים לראשון באוקטובר ואני מקבל פניות ותלונות רבות מאזרחים שחברות התעופה לא התחילו להשיב להם את הכספים - הארכה נוספת לא תהיה" אמר. חבר הכנת מרגי ציין כי היה ניסיון לפנות אליו דרך הממשלה להארכה נוספת, אך הוא דחה את הבקשה.

עד אמר מרגי כי "הלקוחות לא יהיו חברת האשראי של חברות התעופה והמדינה. אם המדינה חושבת שחברות התעופה זקוקות לעוד אשראי, שתעמיד אשראי מצידה. אני קורא כאן קריאה חד משמעית לחברות התעופה לממש את החוק ולהחזיר את הכספים ללקוחות במידי".

על הגבלות על הטיסות אמר יו"ר הוועדה שצריך לפחות את השמים בצורה מדורגת, כדי להעניק לחברות התעופה אופק. "לא ייתכן שחברות תעופה אחרות יכולות להביא נוסעים, ואנחנו מגבילים את חברות התעופה הישראליות. המצב של חברות התעופה קשה מאוד ולכן צריך לתת להן להתחיל לעבוד" הסביר מרגי.

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני, זאב קם, שרון עידן ועופר חלפון.