אלרעי, הערב

אלרעי: חזרה ללימודים - לא ביום ראשון הקרוב

ראש שירותי בריאות הציבור: יש סימנים ראשונים לשליטה במגפה • ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות בחברה החרדית • שיעור הבדיקות עומד על כ-20% והוא גבוה משמעותית ביחס לממוצע הבדיקות הארצי. ב-11 הימים הראשונים של חודש אוקטובר מתו בישראל 358 חולי קורונה
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
11 באוקטובר 2020
14:17
עודכן ב 18:20

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי, אמרה הערב (ראשון) בתדרוך כי "יש סימנים ראשונים לשליטה במגפה". היא הוסיפה כי "לראשונה מספרם של החולים הקשים והקריטיים מתייצב ומקווים שיתחיל לרדת". אלרעי אמרה כי החזרה ללימודים כנראה לא תהיה ביום ראשון הקרוב כי לא עומדים עדיין במדדי התחלואה.

"הנתונים נראים מעודדים אבל הנתונים מהיום הם מסוף השבוע ולכן אנחנו זהירים", אמרה אלרעי. "הנתונים מחר ומחרתיים יהיו מייצגים יותר. מקווים שעם השליטה בתחלואה גם נתוני התמותה ירדו. כל אחד שנפטר הוא עולם ומלואו".

שידור ישיר מתדרוך ראש שירותי בריאות הציבור

אלרעי פירטה את שלבי היציאה מהסגר כפי שרואים אותם במשרד הבריאות. "הרעיון הוא לפתוח דברים לפי סיכון", אמרה. "יש תשעה שלבים לתוכנית. מדובר בתחילה על עבודה ללא קהל, לאחר מכן מתן שירותים כמו רפואה משלימה או אדם אחד שנותן שירות לכמה אנשים ולא התקהלות, שלב לאחר מכן - דברים שכרוכים ביותר אנשים מתחלפים: מסחר וקבלת קהל וכן בתי תפילה, לאחר מכן - כל מקום שבו צריך להיות ללא מסיכה - מסעדה או חדר כושר - הוא בתוספת סיכון. לאחר מכן - התקהלויות ואז גם התקהלויות עם פעילות מסוכנת. מבחינת מערכת החינוך - ברור שלא ניתן לפתוח עבודה מבלי לפתוח בתחילה גנים לילדים בגילאי 0-6 ולאחר מכן כיתות נמוכות. עושים זאת בצורה מדודה וזהירה ומפרידים לשלבים שונים. זה יבוצע יחד עם משרד החינוך כדי לעשות מתווה זהיר יותר ממה שהיה קודם. חלק מהמחשבות: לעשות סקר עובדי הוראה כדי להפחית סיכון בפתיחת מערכת החינוך".

"אם לא רוצים לחתום על הסגר הבא, חייבים להוביל את הדבר הזה לפי מדדי תחלואה", הבהירה אלרעי. "זה קשה, אני יודעת. אני אמא לילדים והייתי רוצה לדעת מתי יילכו לכיתות א' ו-ג'. אבל חייבים לנהל זאת לפי תחלואה ולא לפי מועד קבוע".

בתוך כך, שיעור הבדיקות החיוביות בחברה החרדית נמצא במגמת ירידה ועומד על כ-20%. כך על פי נתונים שפרסם היום משרד הבריאות. מדובר בנתון גבוה ביחס לממוצע הבדיקות הארצי שעומד על בין 7 ל-8 אחוזים. על פי נתוני המשרד, הערים האדומות בישראל נכון להיום הן: בני ברק, מודיעין עילית, רכסים, אלעד, בית שמש וביתר עילית.

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן למדע, אמר לכאן חדשות כי מקדם ההדבקה ירד ל-0.8, כלומר המגיפה במגמת התכווצות ויש עדויות לכך שיש ירידה של ממש בתחלואה, בשל שיעור הבדיקות החיוביות וכן שיעור התמותה. פרופ' סגל הוסיף כי על פי מודל של מכון ויצמן, מספר החולים שמצבם קשה יירד עד סוף השבוע הקרוב לכ-800 חולים ואולי פחות מכך.

בתוך כך, פרופסור דורון גזית, שחבר בצוות החוקרים של האוניברסיטה העברית, אמר לכאן חדשות כי ייתכן ומקור הירידה במספר הנדבקים היומי בשל היענות חלקית של הציבור לבדיקות בזמן החגים. אולם לדבריו מדדים כמו העלייה במספר החולים שמצבם בינוני וקשה, מעידה גם היא על מגמת התמתנות בתחלואה.

פרופ' גזית הוסיף כי צוות החוקרים קורא להקלות מיידיות מתוך שיקולים של היגיון אפידמיולוגי בנושאים שאינם גורמים לעלייה בתחלואה, ושיש להם חשיבות סוציאלית וכלכלית. ההקלות המומלצות הן החזרת ילדים בגיל הרך ובכיתות נמוכות למסגרות חינוכיות, תוך שמירה על קפסולות. פרופ' גזית הוסיף כי הלימודים בכיתות הגבוהות הוכחו כעלולות לגרום לעלייה בתחלואה ולכן יצטרכו להתבצע בשלבים מאוחרים יותר.

במקביל, ב-11 הימים הראשונים של חודש אוקטובר מתו בישראל 358 חולי קורונה. בסוף השבוע האחרון מתו בישראל מן הנגיף 60 חולים. מנתוני משרד הבריאות עולה כי בבתי החולים מאושפזים כעת 850 חולי קורונה במצב קשה, יותר מפי שניים מתחילת החודש שעבר.