ארכיון
צילום: אי-פי

גם אירופה בדרך לסגר הרמטי? לא בטוח

בניגוד לטענות רה"מ, נראה כי באירופה שולטת מדיניות דיפרנציאלית, כזאת שדורשת מההנהגה אומץ שחסר אולי גם כאן. פרשנות
מואב ורדי
11 באוקטובר 2020
19:49

בואו נדבר שניה על הצורך בסגר: נתניהו החליט על סגר הרמטי, בקצה המחמיר ביותר של הסקאלה. בין היתר טוען ראש הממשלה כי ישראל לא לבד, וכי גם מדינות אירופה יגיעו לסגרים הכלליים הללו ממש בקרוב כתוצאה מהעלייה בתחלואה המתרחשת בשבועות האחרונים גם שם.

כמעט בכל אירופה יש זינוק מדאיג בתחלואה, כמעט כמו בישראל, אבל בינתיים אין אף מדינה אירופית שהחליטה על סגר כללי כמו כאן.

בצרפת נרשם אתמול שיא מאז תחילת המגפה, כמעט 27 אלף נדבקים חדשים ביום אחד. התגובה – בערים בהן חלה ההתפרצות הגדולה – פאריס, מרסיי, ליון – הוחלט על שורת הגבלות, ביניהן סגירת ברים והקפדה על ריחוק חברתי במסעדות. אבל סגר אין בצרפת. אגב, לצורך הפגנה, בצרפת כן מותר להתקהל.

גם בבריטניה נרשם שיא שלילי ביום חמישי האחרון - יותר מ-17 אלף נדבקים חדשים ביום אחד. סגן ראש שירותי בריאות הציבור הבריטי אמר כי בריטניה נמצאת על סף איבוד שליטה במגפה. אבל התוכנית של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון היא לא סגר כללי אלא מעין רמזור. חלוקת בריטניה לשלוש קטגוריות. ערים עם תחלואה גבוהה במיוחד יאלצו אולי להיסגר. אבל ערים עם תחלואה נמוכה יוכלו להמשיך כרגיל.

גם בספרד מתרחש זינוק בתחלואה, והמוקד הוא הבירה מדריד, שם חלה התפוצצות של מקרי קורונה בשבועות האחרונים. 40% ממכונות ההנשמה מחוברות כרגע לחולי קורונה. אז הספרדים בודדו את מדריד. אי אפשר לצאת או להיכנס לעיר. אבל בתוך העיר החיים פחות או יותר נמשכים. ובכל מקרה, גם בספרד – אין סגר.

אז מצד אחד, לא בטוח שהאירופים צודקים ואנחנו בהכרח טועים. אבל בגל השני של הקורונה מדינות אירופה לא ממהרות להטיל סגר על כל המדינה. המדיניות היא דיפרנציאלית. בערים עם תחלואה גבוהה סוגרים יותר, בערים שאין בהן התפרצות - משאירים פתוח.

כן, כשלא כל האזרחים נהנים מאותו חופש תנועה, זה דורש התמודדות פוליטית לא פשוטה מצד ההנהגה. אבל אולי זה הפתרון הראוי, ואולי זה מה שחסר אצלנו כאן.