-

בשל חשש מפיטורים: 700 מורים לילדים חולים משביתים את הלימודים

מדובר בתוכנית "שלבים" שהייתה אמורה לחזור לפעול הבוקר לאחר חופשת החג, שכן היא מוחרגת מהסגר • השביתה תימשך שלושה שבועות בין השעות 11:00-08:00 • משרד החינוך: יישום התוכנית ייעשה באופן הדרגתי תוך התאמתו לצרכים המשתנים של התלמידים החולים בביתם
לירן כוג'הינוף
12 באוקטובר 2020
08:11

בשל חשש מפיטורים: 700 מורים לילדים חולים משבתים היום (שני) את הלימודים. מדובר בתוכנית "שלבים" שהייתה אמורה לחזור לפעול הבוקר לאחר חופשת החג, שכן היא מוחרגת מהסגר. עובדי התוכנית ישבתו למשך שלוש שעות בין השעות 11:00-08:00. בתוכנית לומדים מדי שנה כ-5,000 תלמידים מגיל חובה עד י"ב בהם ילדים החולים בסרטן, במחלות ניווניות, ילדים עם בעיות פסיכיאטריות או אוטיזם.

בוועד המורים מוחים על כוונת משרד החינוך לסגור את התוכנית ב-1 בדצמבר ולהותיר את 700 עובדיה בהם מורים, סייעות ועובדים פרא-רפואיים - ללא פרנסה במהלך שנת הלימודים.  דרור בן יעקב, מורה וחבר ועד המורים סיפר לכאן חדשות:  "פנינו אינספור פעמים למשרד החינוך, אך במשרד מתחמקים מלענות לשאלותינו ולשאלות ההורים".

בן יעקוב מתח ביקורת חריפה כלפי משרד החינוך, ואמר: "לא ברור איזה שירות יינתן לתלמידים לאחר סגירת התוכנית ועל ידי מי. במיוחד לא ברור מדוע שינוי כזה נעשה במהלך שנה. כיצד מסבירים לילד על הספקטרום האוטיסטי כי בתוך שבוע המורה המסור שלו יוחלף? דבר אחד  משר החינוך מבהיר - אין לו כל אחריות כלפי מורי התוכנית. מביש לגלות כי מורים בישראל המבצעים עבודה חשובה כל כך אינם מעניינו של משרד החינוך. כיצד בדיוק ימצאו עובדי חינוך עבודה באמצע שנת הלימודים, כל שכן בימי קורונה?"

לפני כשלושה חודשים נחשפה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כוונת משרד החינוך לסיים את החוזה עם הזכיינית "קדימה מדע" המפעילה את התוכנית, ולהעביר את השירות לילדים חולים חזרה למשרד החינוך. ביום שלישי הקרוב יתקיים בכנסת דיון משותף לוועדות החינוך וזכויות הילד בנושא.

לילך גיספאן, נציגת ההורים שתישא דברים בדיון אמרה לכאן חדשות: "אנחנו בעיצומו של משבר בריאותי עולמי. כיצד אמורים  הורים לילדים עם כשל במערכת החיסון להכניס הביתה מורים שלימדו כל היום בבית הספר ונחשפו למאות ילדים? מדובר בסכנת חיים. אף אחד במשרד החינוך לא מוצא לנכון לעדכן אותנו. המעבר של התוכנית למשרד החינוך בתקופה כה קשה היא חסרת אחריות. משרד החינוך טוען שהוא אחראי לילדינו - שייקח אחריות וידאג לרצף הטיפולי ולשימור הצוות המקצועי".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מקדם מדיניות ברורה לשיפור איכות השירות החינוכי לטובת התלמידים החולים בביתם. לאור זאת, החליט המשרד לקחת את האחריות על השירות החינוכי כדי להבטיח מענה רציף, מקצועי ואישי לכל תלמידה ותלמיד שלומדים בביתם. התוכנית תאפשר לטייב את השירות החינוכי ובד בבד תחזק את הקשר של התלמיד עם מוסדות החינוך".

עוד נמסר ממשרד החינוך: "יישום התוכנית ייעשה באופן הדרגתי תוך התאמתו לצרכים המשתנים של התלמידים החולים בביתם. ככלל, המעבר אמור היה להתחיל ב-1 בספטמבר עם פתיחת שנת הלימודים נוכחית, אך בשל אילוצי הקורונה גובש מתווה מותאם ומדורג, שבמהלכו תבנה לכל תלמיד תכנית אישית, ויתואמו לו אנשי ההוראה והטיפול על פי הצרכים שלו. לתוכנית יש מורים, ובד בבד המשרד נערך לקלוט מורים נוספים, שעומדים בתנאי הסף לעבודה במערכת החינוך".