-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בכירים במשרד הבריאות חוששים: הירידה בתחלואה במגזר החרדי במהלך הסגר - לא משקפת את המציאות

כשיוקמו מתחמי בדיקות שניתן להיבדק בהם ללא הפניות, ניתן יהיה לראות את תמונת התחלואה האמיתית במגזר • השר טרופר: נמנענו מסגר דיפרנציאלי כדי לא להרגיז את החרדים
קטי דור
12 באוקטובר 2020
08:43

בכירים במשרד הבריאות חוששים כי הירידה המסוימת שנצפתה במגזר החרדי אינה משקפת את המציאות משום שהחרדים לא הגיעו להיבדק בתקופה האחרונה עקב החגים - ומספר הבדיקות ירד. כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב. בימים הקרובים, כשיוקמו מתחמי בדיקות שניתן להיבדק בהם ללא הפניות ויעלה מספר הבדיקות, ניתן יהיה לראות את תמונת התחלואה האמיתית במגזר.

יחד עם זאת, הבכירים אומרים כי גם למנהיגי הציבור החרדי ברור שאין מנוס מסגר דיפרנציאלי בערים חרדיות אדומות עקב הפערים בין הנתונים. כמו כן, שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר הבוקר כי הם נמנעו מסגר דיפרנציאלי כדי לא להרגיז את החרדים.

האזינו לריאיון המלא עם השר טרופר

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר טרופר כי "הסגר המלא היה נכון. עכשיו צריך להעיף את הפוליטיקה. הפחד לריב עם שותפים פוליטיים הוא זר וצריך להעיף אותו הצידה. לא משנה אם זה תלמוד תורה או בית ספר - המדינה מספיק חזקה לאכוף החלטות".

בתוך כך, שיעור הבדיקות החיוביות בחברה החרדית נמצא במגמת ירידה ועומד על כ-20%. כך על פי נתונים שפרסם אתמול משרד הבריאות. מדובר בנתון גבוה ביחס לממוצע הבדיקות הארצי שעומד על בין 7% ל-8%. על פי נתוני המשרד, הערים האדומות בישראל הן: בני ברק, מודיעין עילית, רכסים, אלעד, בית שמש וביתר עילית.

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן למדע, אמר לכאן חדשות כי מקדם ההדבקה ירד ל-0.8, כלומר המגפה במגמת התכווצות ויש עדויות לכך שיש ירידה של ממש בתחלואה, בשל שיעור הבדיקות החיוביות וכן שיעור התמותה. פרופ' סגל הוסיף כי על פי מודל של מכון ויצמן, מספר החולים שמצבם קשה יירד עד סוף השבוע הקרוב לכ-800 חולים ואולי פחות מכך.