הסופר יהושוע קנז
צילום: גטי אימג'ז

הסופר יהושע קנז הלך לעולמו בגיל 83

בין ספריו המפורסמים של קנז: "האישה הגדולה מן החלומות", "אחרי החגים", "התגנבות יחידים". קנז תרגם ספרים ושירים מצרפתית וערך מדורי ספרות
דורית אסרף מזרחי
12 באוקטובר 2020
12:44

הסופר והמתרגם יהושע קנז הלך הבוקר (שני) לעולמו בגיל 83. נמסר כי קנז היה חולה קורונה ומת מהמחלה. קנז נודע בעיקר בזכות הרומנים שפרסם ובהם "האישה הגדולה מן החלומות", "אחרי החגים" ו"התגנבות יחידים". כמה מיצירותיו אף עובדו לסרטי קולנוע. ספרו האחרון יצא לאור ב-2013. בשנת 1997 זכה בפרס ביאליק לספרות יפה. בשנים האחרונות סבל קנז מבריאות לקויה. הלוויתו תתקיים היום בבית העלמין ירקון בשעה 18:30.

לאורך השנים תרגם קנז ספרים ושירים מצרפתית וערך את הרבעון הספרותי "קשת" ואת הירחון "מחברות לספרות". בהמשך ערך את מוסף הספרות של עיתון "הארץ". את סיפוריו הראשונים הוציא תחת השם אבי עתניאל. בנעוריו הושפע מזרם האמנות הכנענית, ובעקבות זאת שינה את שם משפחתו לשם המקראי "קנז". 

הסופר א.ב יהושע ספד לקנז: "הוא היה סופר נפלא ואהוב, איש וחבר נפלא. הייתי מוכן למותו". א.ב יהושע ביקש בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי "הוא לא נפטר מקורונה, הוא כבר היה חולה שנים רבות, אל תכניסו אותו לתוך הסטטיסטיקה".

האזינו לריאיון המלא עם א.ב יהושע

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ספד לקנז עם היוודע דבר מותו: "יהושע קנז הלך מאיתנו וזוהי פרידה כה קשה לתרבות הישראלית. מתרגם נפלא, עורך חכם וסופר גדול של הפרטים הקטנים, של אנושיות פשוטה. 'זה נכון שהעסק הזה של בני אדם הוא יותר מדי קשה לי. אני צריך שקט', אמר פעם. נוח בשלום ובשקט מר קנז, אוצרות הרוח שהותרת לנו ידברו אותך אחרי לכתך, תמיד".

יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר, ספד לקנז: " יהושע קנז היה יותר מראוי לקבל את פרס ישראל לספרות כסופר, עורך ומתרגם מוערך ורב פעלים. הרומנים שפרסם, סיפוריו הקצרים שכתב והתרגומים הרבים שערך הציבו אותו בלב ליבה של החברה והתרבות הישראלית".

תגיות:
ספרות