עמדת דרכון ביומטרי בנתב"ג
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דרישה מדרעי: מאגר ביומטרי המבוסס על תמונות פנים ולא טביעות אצבע

ראש מערך הסייבר קבע: ניתן לקיים מאגר תיעוד ביומטרי לאומי על בסיס תמונות פנים בלבד, ללא טביעות אצבע. שר הפנים דרעי החליט שלא לפעול לפיה. ח"כ אשר הזהיר: "השימוש בזיהוי פנים וגם בטביעות אצבע ישים את כל מנגנוני ההגנה האחרונים של אדם במאגר שעלול להיפרץ"
שירה הדס נקר
13 באוקטובר 2020
19:10

יו"ר הוועדה המשותפת לוועדות החוקה, פנים ומדע ח"כ יעקב אשר, אמר היום (שלישי) כי הוועדה לא תמליץ על הארכת הוראת השעה המאפשרת לאגור טביעות אצבע במאגר הביומטרי. את הדברים אמר בדיון על חוות הדעת של ראש מערך הסייבר, יגאל אונא, הקובעת כי ניתן לקיים מאגר תיעוד ביומטרי לאומי על בסיס תמונות פנים בלבד, ללא טביעות אצבע. חרף חוות הדעת, שר הפנים אריה החליט שלא לפעול לפיה.

"הוועדה מבקשת משר הפנים ידידי, להתכנס לקיום הוראות החוק ולעבור למאגר תמונות פנים בלבד עד לתום תקופת הוראת השעה ב-13 במאי 2022", קרא אשר בדיון. עוד הזהיר חבר הכנסת כי "השימוש בזיהוי פנים וגם בטביעות אצבע, הוא דבר שישים את כל מנגנוני ההגנה האחרונים של אדם במאגר שעלול להיפרץ" ואמר כי הוועדה תקיים מעקב בחודשים הקרובים כדי לוודא את היערכות משרד הפנים לסיום הוראת השעה. 

נכון למסמך שפורסם פברואר אשתקד, המאגר הביומטרי מכיל מידע על מעל לשלושה מיליון וחצי תושבי ישראל. לכל אלו יש במאגר תמונת פנים, ולחלקם יש גם טביעת אצבע. מנתוני המסמך של המדינה בנושא עולה כי בקרב האוכלוסייה הבוגרת - של תושבים מעל גיל 18 - 89% הסכימו כי טביעת האצבע שלהם תהיה שמורה במאגר. בקרב תושבים בגילים 18-16, רק 50% הסכימו לשמירת טביעת האצבע. עוד עולה מהנתונים כי כיום יש 2,123,604 בעלי תעודת זהות ביומטרית, ו-2,776,570 בעלי מסמכי נסיעה ביומטרים.

נראה שהשיטה הביומטרית לוקה גם בכשלים טכניים. לפני שנה בדיוק, הממונה על היישומים הביומטריים, רועי פרידמן, הציג דוח לפיו ישנן תקלות במערכת הישראלית בנמל התעופה בן גוריון, ונקבע כי זו סובלת מאחוז כישלון גבוה. פרידמן התייחס ראשית לבדיקות איכות ביצועי ההשוואה מול דרכון ביומטרי. "בדיקות מלפני מספר שנים הצביעו על כך שתהליך הנטילה וההשוואה של טביעות אצבע מול הדרכון, המבוצע בביקורת הגבולות בנתב"ג, סובל מאחוז כישלון גבוה יחסית שמשמעותו דחייה מוטעית של העוברים", הסביר.