עצי זית שנכרתו ב-2017
צילום: פלאש 90

החלה עונת המסיק ביו"ש - ואיתה תקיפות של ישראלים נגד חקלאים פלסטינים

על פי ארגון "יש דין", בשבוע אחד תועדו 15 תקריות של תקיפת חקלאים, כריתה ושריפת עצים ומסיקה בגניבה. רעולי פנים תקפו פעמיים בתוך יממה חקלאים מבורקא שבאזור רמאללה. במקרה נוסף תועדו ישראלים מוסקים זיתים של פלסטינים בגניבה, כשעובר לידם חייל צה"ל ומשוחח עימם
נורית יוחנן
14 באוקטובר 2020
07:37

בשבוע שעבר החלה עונת מסיק הזיתים ביהודה ושומרון, ואיתה תקיפות של ישראלים נגד חקלאים פלסטינים והשחתת עצים. איבראהים סאלח מהכפר פרעתא, חקלאי שבבעלותו 18 דונמים של עצי זית באזור שכם, סיפר הבוקר (רביעי) לכאן חדשות: "בכל שנה נגנבים הזיתים שלנו, וגם אתמול הגענו וראינו שיותר מ-25 עצים נמסקו או שנהרסו". 

אחד מהמקרים שתועדו על ידי ארגון "יש דין"

על פי ארגון "יש דין", בשבוע אחד תועדו 15 תקריות של תקיפת חקלאים, כריתה ושריפת עצים ומסיקה בגנבה. השבוע רעולי פנים תקפו פעמיים בתוך יממה חקלאים מבורקא שבאזור רמאללה באמצעות אלות ואבנים. חקלאי אחר מהכפר בורין שבאזור שכם, מוחמד עסעוס, הותקף בשבת האחרונה בזמן שמסק את זיתיו לבדו, נפל ושבר חולייה בעמוד השדרה. הוא עדיין מאושפז בבית חולים בשכם.

 תקרית נוספת שבה נראה חייל צה"ל סמוך לאלו שביצעו את הגנבה, (צילום: יש דין)

במקרה נוסף השבוע תועדו ישראלים מוסקים זיתים של פלסטינים בגנבה, כשעובר לידם חייל צה"ל ומשוחח עימם. מצה"ל נמסר בתגובה על המקרה: "ככלל, הטיפול באירועים פליליים בהם מעורבים מתיישבים במרחב יהודה ושומרון נמצא תחת אחריות משטרת ישראל. כוחות צה"ל פועלים לשמירה על הסדר הציבורי וביטחון התושבים ומסייעים במרחב ככל שנדרש". 

תיעוד מאירוע בבורקא 

על פי נתוני "יש דין" בשלוש השנים האחרונות הוגשו רק שלושה כתבי אישום בתיקי עבריינות אידיאולוגית, העוסקים בעבירות שביצעו ישראלים כלפי פלסטינים בגדה ותועדו על ידי הארגון. 85 תיקים, שמהווים 77% מכלל התיקים, נסגרו בתום החקירה ללא הגשת כתב אישום. גידול הזיתים הוא אחד מענפי החקלאות הנפוצים ביותר בחברה הפלסטינית. במקרים רבים עצי הזית נמצאים סמוך ליישובים ישראלים, והחקלאים הפלסטינים יכולים להגיע אליהם במועדים מסוימים בשנה ותוך תיאום מראש. 

 מוחמד עסעוס בבית החולים