עובד בבידוד של תל השומר 20.02.20
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ממונה הקורונה גמזו: בוחנים את קיצור הבידודים

ממונה הקורונה לכאן רשת ב: לא בא בחשבון שאשאר בתפקיד עוד כמה חודשים. שבוע-שבועיים זה אפשרי • סגן שר הבריאות יואב קיש הדגיש בריאיון לכאן רשת ב כי "אסור לנו לחזור על הטעות הקודמת של היציאה מהסגר, חייבים לעשות את זה אחרת הפעם" • ח"כ שלח: סוגרים הכול כדי לא לפגוע פוליטית במגזרים • אתמול אובחנו כ-2,300 נדבקים חדשים בקורונה, ונעשו 45 אלף בדיקות
כתבי כאן חדשות
14 באוקטובר 2020
08:10
עודכן ב 13:31

ממונה הקורונה רוני גמזו התייחס היום (רביעי) לאפשרות לקיצור הבידוד ואמר כי הנושא נבחן ויש מספיק בדיקות לכך. בביקורו במפקדת "אלון" של פיקוד העורף לקטיעת שרשראות ההדבקה אמר גמזו: "יש כרגע יכולת קטיעה טובה. יש מפקדה מתפקדת. משתלטים על 2,000 חקירות באיכות גבוהה. זה נותן לנו את הכח להמשיך לשלוט. המשך הפחתת התחלואה תלוי בעוד דבר אחד - הרצון וההתגייסות של כל אזרח ללכת להיבדק".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"אזרחי ישראל לכו להיבדק אנחנו רוצים לחסל את הקורונה. זה תלוי במסירות שלכם וההתגייסות שלכם ללכת להיבדק. כך אנחנו יכולים לחסל את המגפה הזו", הוסיף גמזו. על היציאה מהסגר אמר: "המתנו עם קבלת החלטות כדי לראות שהמגמה מתייצבת. נדון על זה בחמישי הקרוב - הן על מתווה היציאה שכבר הונח והן לגבי הקלות כבר בשבוע הבא. אם תהיה החלטה בחמישי על פתיחת הגנים - צריך להיערך בהתאם על מנת שיוכלו לעשות את זה באופן נכון יותר". 

כמו כן, בריאיון לכאן רשת ב התייחס גמזו להפרות ההנחיות של נבחרי הציבור ואמר: "זאת סטירת לחי לציבור, שאותו נבחר ציבור יראה באותו רגע את הבוחרים שלו. הוא סטר להם בפרצוף". על האפשרות שימשיך בתפקידו מעבר לחודש הבא אמר: "התאריך 1 בנובמבר איננו קדוש. אני צריך לחזור לאיכילוב במהלך החודש. התאריך יסוכם עם שר הבריאות. זה לא בא בחשבון שאשאר עוד כמה חודשים. אני חושב שאני צריך לחזור לאנשים שאני מנהל אותם שבוע-שבועיים בנובמבר זה אפשרי". 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בתדרוך בביקור בקורס מתשאלים לחקירות אפידמיולוגיות: "הנתונים משמחים אבל צריך לשים לב שמדי יום עדיין מגלים כ-3,000 נדבקים בתנאי סגר. כלומר – עדיין יש הדבקה גם בסגר. אפשר להסביר זאת לצערי בכך שגם במקומות המותרים לא שומרים על הכללים". בנוגע ליציאה מהסגר הוסיף: " היא תהיה הדרגתית שלב שלב. זה מאוד מעצבן. אבל תזכרו שאם נגיע לאנרכיה וכל אחד ייקח את החוק לידיים נדרדר את המדינה לאסון כלכלי, בריאותי וחברתי". 

מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד הבריאות, אפרת אפללו, התייחסה היום בדיון בוועדה לביקרות המדינה להכנות לקראת החזרה ללימודים בתום הסגר. היא אמרה בדיון כי משרד הבריאות ויתר על הדרישה להחזיר את תלמידי הגנים ותלמידי כיתות א' וב' ללימודים בקבוצות קטנות. לדבריה, "החזרה ללימודים תהיה באותה הדרך כמו ב-1 בספטמבר. אנחנו לא דורשים קפסולות, אך נדרוש להגביל את המעבר של מורים בין קבוצות של מורים ולהגביל את הערבוב בצהרונים". בוחנים את קיצור הבידודים, יש לנו מספיק בדיקות כדי לעשות זאת.

לאחר החלטת קבינט הקורונה להמשיך את הסגר עד ליום ראשון, אמר הבוקר סגן שר הבריאות יואב קיש כי "המגמה הטובה בתחלואה ממשיכה, אך אנחנו עוד רחוקים מהיעד שרצינו". את הדברים אמר קיש בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. קיש סיפר כי אתמול אובחנו כ-2,300 נדבקים חדשים בקורונה, ונעשו 45 אלף בדיקות. 

האזינו לריאיון עם יואב קיש

"צריך להבין ש-2,000 נדבקים ביום זה עדיין מספר גבוה שיכול בקלות להוביל למספר גבוה עוד יותר", אמר קיש ביחס לנתון שיוביל להקלות נוספות בסגר, לפי קבינט הקורונה. "אסור לנו לחזור על הטעות הקודמת של היציאה מהסגר. חייבים לעשות את זה אחרת הפעם". 

קיש טען כי ההבדל בהיערכות לפתיחת הסגר הנוכחי מזה הקודם טמון בהסתמכות על נתונים. "השינוי הכי חשוב ביציאה מהסגר הזה לעומת הקודם הוא שאנחנו לא מדברים על תאריכים ליציאה אלא על תוצאות ויעדים – מספר נדבקים ומקדם הדבקה, וזה מתכנס לקראת יום ראשון".

יזהר שי: סגרנו עסקים כי היה צורך בצעד דרסטי

חבר קבינט הקורונה יזהר שי סיפר בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" על הדיון בקבינט הקורונה אתמול. על סמך חוות הדעת של המומחים באה החלטה פה אחד שאי אפשר כבר אתמול להקל בסגר. היה דיון ענייני וחשוב ולא פוליטי", אמר.

האזינו לריאיון עם יזהר שי

שי סיפר שמחר תקבל הממשלה החלטה על פתיחת העסקים שאינם מקבלים קהל. את סגירתם מלכתחילה הסביר שי בכך שחברי הממשלה "מנהלים סיכונים, ורצינו לעצור כמה שיותר מהר את כל התחלואה והטיפוס. היה צורך בצעד דרסטי", אמר. 

שר התקשורת יועז הנדל אמר הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב ש"אי אפשר לשעוט קדימה ולחשוב שהעסק נעלם, ההתמודדות עם הקורונה עוד קיימת ותמשיך ללוות אותנו. החוכמה היא ללוות אותה בשום שכל ומתינות".

האזינו לריאיון עם יועז הנדל

דוח אמ"ן: ישראל מובילה במספר המתים ליום ביחס לאוכלוסייה

מרכז המידע של אגף המודיעין פרסום דוח לפיו ישראל ממשיכה להיות בין המדינות המובילות בעולם במספר המתים ליום ביחס לגודל האוכלוסייה. בדוח נכתב כי המגפה בישראל עודנה מפושטת, אך במגמת בלימה. אחד המדדים הבולטים לבלימה הוא הירידה בשיעור הבדיקות החיוביות לקורונה, גם בימים שבהם מספר הבדיקות הכולל הוא קטן יותר.

בתוך כך, פורסם דוח הרמזור המפרט על התחלואה ביישובים האדומים. אלה שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר הם בני ברק, שבה שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 21% ועל נתון של 112 חולים ל-10,000 נפש, מודיעין עילית שבה 163 חולים ל-10,000 נפש, מתתיהו, רכסים, עמנואל, ביתר עילית, אלעד ובית שמש. 

לפי הדוח, כחמישית מאוכלוסיית המדינה מתגוררת ביישובים המוגדרים אדומים. שיעור דומה של אזרחים מתגוררים ביישובים המוגדרים כתומים, שליש מתגוררים ביישובים צהובים ורבע מהתושבים מתגוררים ביישובים ירוקים. מסביבתו של שר הבריאות נמסר כי השר אדלשטיין דוגל במתווה היציאה מהסגר של משרד הבריאות שלפיו ערים אדומות יישארו עם מגבלות.

עפר שלח: סוגרים הכול כדי לא לפגוע פוליטית במגזרים

ח"כ עפר שלח מתח ביקורת חריפה על הגבלת הפעילות בעסקים קטנים בתקופת הסגר. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב טען כי בשום אופן לא היה צריך לסגור עסקים קטנים. "אפשר היה להפעיל בתי אוכל במתוכנת איסוף עצמי וחנויות קטנות עם הגבלת כמות האנשים בחלל ולפי התו הסגול", אמר והוסיף שרק בישראל סוגרים הכול מפני שלא רוצים לפגוע "בסקטורים מסוימים שיש להם כוח פוליטי."

"הדיבורים על יציאה מדורגת מהסגר משמעה שציבור שסובל כתוצאה מהלחצים הפוליטיים האלה ייצא יותר לאט בטענה שזה הדירוג", אמר שלח. את מערכת החינוך סבור שלח שיש לפתוח לגיל הרך וליצור תוכנית לימודים הולמת לתלמידים הבוגרים שתותאם ללמידה מרחוק ולא תעתיק את הלימוד הפרונטאלי ישירות לזום.

בהכנת הידיעה השתתפו לירן כוג'הינוף, דקלה אהרון שפרן ונוב ראובני