יצחק אילן
באדיבות המשפחה

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן הלך לעולמו בגיל 64

אילן, בן 64, נפטר לאחר שחלה בקורונה. הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ונכדים • ח"כ דיכטר: "איש מיוחד, לא מעט מהאנשים שאנחנו פוגשים ברחוב - חיים בזכותו"
אסף פוזיילוב
16 באוקטובר 2020
08:10

יצחק אילן, לשעבר סגן ראש שב"כ, הלך לעולמו בגיל 64 לאחר שנדבק בקורונה. בשנה האחרונה עבר אילן השתלת ריאה. אילן הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ונכדים. המשפחה תקיים הלוויה מצומצמת בשל מגבלות הקורונה.

אילן מילא תפקידים רבים בשירות הביטחון הכללי, בין היתר רכז מודיעין במחלקה לסיכול ריגול, חוקר באגף הערבי ומילא תפקיד מרכזי בחיסולו של יחיא עייש ״המהנדס״ בשנת 1996. בהמשך מונה אילן לתפקיד ראש אגף יהודה ושומרון בשנות האינתיפאדה השנייה. לאחר כן עמד בראש אגף החקירות בשב"כ וראש האגף לסיכול ריגול וטרור איראני וערבי. האגף האחרון שבראשו עמד אילן היה אגף ישראל וזרים הממונה על החטיבה היהודית.

בשנת 2010 מונה לתפקיד סגן ראש השב"כ, והתמודד על ראשות השב"כ מול יורם כהן שמונה לתפקיד. לפני כשנתיים הצטרף אילן לרשימת תל״ם והוצב במקום ה-39 ברשימת כחול לבן. בבחירות האחרונות נדחק למקום ה-45 ופרש מהרשימה.

חבר הכנסת וראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר ספד לאילן בריאיון לליאת רגב בתוכנית "בחצי היום", בכאן רשת ב: "איש מיוחד, לא מעט מהאנשים שאנחנו פוגשים ברחוב - חיים בזכותו".

האזינו לריאיון עם דיכטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד: "אילן שירת 31 שנים בשב״כ והקדיש חייו לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל. רבים מאזרחי ישראל חבים לו הערכה על פועלו למען ביטחון ישראל. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון בני גנץ ספד לאילן: "היה מטובי האנשים שהכרתי. איש צללים שהביא הרבה אור והציל חיי אדם רבים. פגשתי אותו כששירת כראש מרחב שומרון עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, בה הוביל את המערכה לסיכול הפיגועים בגזרה. עם כניסתי לפוליטיקה, הצטלבו דרכנו שוב, כשהכנסתי אותו לתוך רשימת כחול לבן.

לפני מערכת הבחירות השלישית קיבלתי החלטה לשנות את מיקומו ברשימה. יצחק נעלב עמוקות ואני התנצלתי בפניו על הדרך שבה קיבלתי את ההחלטה בפגישה בינינו. יצחק היה מהאנשים הקשוחים שהכרתי, אך בה בעת איש אמת, אוהב ישראל, ואיש מחקר, מחשב ומעשה מהטובים שהיו למדינת ישראל. חוקר מהטובים שהיו לנו, שאף מבוקש לא רצה לפגוש בחדר החקירות, ואיש משפחה למופת".

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן ספד לו: "אילן היה אחד מעמודי התווך של השירות. חוקר מצטיין ואיש מודיעין מן המעלה הראשונה. לאורך השנים ניהל יצחק מאות רבות של מבצעי מודיעין, חקירות וסיכול, אשר הביאו להצלת חיי אדם רבים - ישראלים רבים חבים לו את חייהם מבלי שיודעים זאת. יצחק היה פטריוט ישראלי שאהב בכל ליבו את המדינה ועשה כל שלאל ידו להגן עליה ולבצר את ביטחונה. גם בימיו האחרונים, התמודד בגבורה ובנחישות שכל כך מאפיינת אותו, עם מחלתו עד אשר תש כוחו". 

תגיות:
שב"כ