ג'ון לנון

מצעד שירי ג'ון לנון

20 השירים הגדולים של ג'ון לנון שבחרו מאזיני כאן 88, במלאת 40 שנה להירצחו
מערכת כאן
08 בדצמבר 2020
15:01

כשמדברים על התרומה של ג'ון לנון מדברים באופן טבעי על הביטלס. פחות מעשר שנים של התפרצות יצירתית, חדשנות מוזיקלית ולהיטי ענק השפיעו כמעט על כל פינה שאנו מכירים כיום בתרבות הפופולארית. אבל היום, כשמציינים 40 שנה למותו (ו-80 להולדתו), אנחנו רוצים להסתכל דווקא על היצירה שלו בשנים שאחרי. מה חשב, על מה כתב, עם מי ניגן ולאן כיוון בשנות הסולו שלו. שנים שבהן היה משולח כל רסן, כתב את שיריו הפוליטיים ביותר, התמקד ביחסיו ליוקו ובחיפוש אחר קולו האינדיוודואלי. הנה בחירת הקהל של 20 משיריו האהובים ביותר, שממשיכים להדהד ולהישמע טריים ורלוונטיים גם 40-50 שנה לאחר צאתם.

המצעד להאזנה חוזרת:

ויש לנו גם הסכת חדש על העשור האחרון של לנון - כאן מאזינים.


20. Isolation 

השיר הוקלט עבור אלבום הסולו הרשמי הראשון של לנון John Lennon/Plastic Ono Band, שראה אור לאחר הפירוק של הלהקה. לנון התמודד עם הסטטוס החדש – הפירוק של הביטלס והזוגיות המתוקשרת שלו עם יוקו אונו שגררה תגובות קשות מצד מעריצי הלהקה. Isolation הוא שיר כן וחשוף על חיי התהילה ועל המחיר שהיא גובה. על כך שלמרות שמהצד נראה שהוא מצליח ושיש לו הכל – גם הוא מפחד וגם הוא אנושי, בדיוק כמו אלו שמבקרים אותו. אבל גם כאן לנון יוצא מהאישי אל החברתי – הוא שר על אקטיביזם ועל הדרך שהחברה מדכאת אותו וממשיך לתובנה הוליסטית יותר. לנון לא מאשים את האנשים שפוגעים בו משום שהוא מבין את הטרגדיה. הוא מבין שגם הם אנושיים – וגם הם קורבנות של הטירוף שמתחולל בעולם.

19. Happy Xmas - War Is Over

השיר יצא בחג המולד של 1971 אך נולד למעשה שנתיים קודם לכן בקמפיין ירח הדבש המתוקשר של ג'ון ויוקו למען שלום עולמי. הסלוגן WAR IS OVER! If You Want It – Happy Christmas from John & Yoko" הושק בקמפיין בדצמבר 1969 והתנוסס על שלטי חוצות ב-12 ערים גדולות בעולם. בסוף אוקטובר 1971, כשג'ון ויקו כבר גרו בויליג' בניו יורק, החלו ההקלטות של השיר עם המפיק פיל ספקטור שכבר עבד עם לנון על אלבומיו הקודמים. ללנון היה קשה להגיע לטונים הגבוהים בפזמון ולכן גם יוקו שרה לצדו בהרמוניה מפתיעה וגם הנגנים השתתפו בהקלטות. לצדם גם מאי פנג, עובדת חברת תקליטים ניו יורקית שהפכה לעוזרת האישית של הלנונים בעת המעבר לניו יורק. ביום האחרון של ההקלטות הם הזמינו לאולפן את מקהלת המרכז הקהילתי של הארלם, 30 ילדות וילדים שאפשר לשמוע בשיר. לנון החל להבין שאת המסרים המחאתיים שלו הוא צריך לארוז בצורה רכה ומתוקה כזו שתחליק טוב לאנשים בגרון וזו הגדולה של (Happy Xmas (War Is Over – הוא נשמע כמו שיר כריסמס שתמיד היה שם, כמו שיר ילדים תמים, אבל הוא שיר מחאה נגד מלחמת וייטנאם. מאז הוא כבר הפך לסטנדרט - ואפשר למצוא אותו באוספי מוזיקה לכריסמס.

18. I'm Losing You 

ב-1980 כשג'ון הקליט את Double Fantasy הוא היה לכאורה אחרי המשברים הגדולים ביחסיו עם יוקו והאלבום משקף זאת היטב. Woman, מכירים? אבל שיר אחד בכל זאת בולט שם (לטובה או לרעה, תלוי את מי אתם שואלים) - I'm Losing You. את השיר כתב ג'ון - שלא פעם העיד על עצמו שהיה קנאי ואובססיבי - בשעה ששהה לבדו בברמודה, רחוק מאשתו. הוא ניסה להתקשר אליה והיא לא ענתה מה שהכניס אותו ללופ של חששות על מצב היחסים הרעוע ביניהם. את יוקו הוא לא איבד אבל אנחנו הרווחנו את אחד השירים האישיים והחשופים - וגם הבוגרים - שג'ון השאיר אחריו.

17. God

אלבום הסולו הראשון של לנון John Lennon/Plastic Ono Band מ-1970 עסק ברובו במערכת היחסים הסבוכה שלו עם הוריו. אבל גם הקשר שלו עם הביטלס, משפחתו השניה בשנות ה60, מצא ביטוי בחלק מהטקסטים. בשיר הזה הוא מכריז "אני לא מאמין בביטלס" והורג את החלום.

16. Nobody Told Me 

השיר יועד במקור לרינגו סטאר, שרצה להכניס אותו לאלבומו -  Stop and Smell the Roses  ב-1981. אך לאחר מותו של לנון, החליט רינגו שהוא לא מסוגל להקליט שירים שלו. ההקלטה מצאה את מקומה באלבום Milk And Honey  שהיה אלבום האולפן האחרון של לנון ויצא ב-1984, כארבע שנים אחרי מותו.

15. Oh My Love

גרסת הדמו של השיר נכתבה כבר ב-1968 אחרי סשן הקלטות לאלבום הלבן של הביטלס. את הגרסה הסופית כתבו ג'ון ויוקו יחדיו והוא היחיד, לצד שיר הנושא, שנושא קרדיט משותף של שניהם באלבום Imagine  מ-1971. מילות השיר עוסקות ברגשות של בהירות ולידה מחדש בעקבות התאהבות.  על הגיטרה מתארח כאן ג'ורג' האריסון.

14. Love 

שיר אהבה בהשראת אהבתו של ג'ון ליוקו. גם השיר הזה הוא מתוך John Lennon/Plastic Ono Band ומפיק האלבום פיל ספקטור מנגן בשיר על פסנתר. באותם ימים לנון התעניין בשיטה פסיכולוגית בשם "הצעקה הראשונית" של ארתור ג'אנוב, ונסע לארצות הברית כדי לעבור טיפול אישי בביתו בלוס אנג'לס. הטיפול גרם לו להתמודד עם ילדותו ועם נטישת אמו, כמו גם עם  אהבה, אלוהים, בדידות, ושברון החלום של הביטלס. לכן נעדרו מהשירים שכתב באותה תקופה משחקי המילים והציניות שהיו מזוהים איתו, והוא חשף צד חדש, אישי ואינטימי, עם טקסטים חושפניים בהפקה מינימליסטית, שתרמו להכרה בגדולתו כיוצר עצמאי.

13. Mother

גם השיר הזה נכתב בהשראת "הצעקה הראשונית". לנון תיאר את חוויית הטיפול כמשהו שחשוב לו אפילו יותר מהביטלס, למרות שלבסוף לעג לשיטה ולמטפל. השיר Mother עוסק בהיעדרותם של שני הוריו של ג’ון מחייו, בנסיבות שונות. כידוע לנון גדל אצל דודתו מימי. אביו עזב אותו בגיל צעיר, ואמו ג'וליה, אחותה של מימי, נהרגה בתאונת דרכים כשהיה בגיל 17. לנון אמר באחת מהופעותיו האחרונות שהשיר לאו דווקא מדבר על הוריו שלו, אלא באופן כללי על “99% מההורים בעולם, חיים או חצי-מתים”. על התופים בשיר (ובאלבום כולו) - לא אחר מרינגו, וגם ליוקו יש תפקיד - היא כתובה בקרדיטים כמי שאחראית על הרוח.

12. #9 Dream 

שיר שלנון כתב בעקבות חלום. הוא התעורר מיד משנתו ורץ לכתוב אותו. המשפט שחוזר בפזמון – "Ah! böwakawa poussé, poussé" – הגיע גם הוא בחלום, ואפילו לג׳ון עצמו לא היה מושג מה הוא אומר. הקול המסתורי שקרא בשמו של ג'ון בשיר הוא לא של יוקו אונו אלא של מאי פאנג מי שהיתה העוזרת של לנון ויוקו ואיתה הוא ניהל רומן ואף חי תקופה כשנטש זמנית את יוקו. הספרה 9 היא ספרה שלנון השתמש בה רבות ונוכחת בחייו, הוא ובנו שון נולדו ב-9 באוקטובר. בריאן אפשטיין, המנהל המיתולוגי של הביטלס, ראה אותם מופיעים לראשונה ב-9 בנובמבר 1961; הבית הראשון של לנון היה ברחוב Newcastle 9; ההופעה המפורסמת של הביטלס בתוכניתו של אד סאליבן התרחשה ב-9 בנובמבר 1964; וב-1970 הביטלס התפרקו לאחר תשע שנים יחד. הסינגל אגב הגיע למקום ה-9 במצעד הבילבורד האמריקאי. 

11. Instant Karma

אחד משירי הסולו הראשונים של לנון, שיצא בפברואר 1970. לנון הקליט אותו באותו היום שבו כתב והלחין אותו, עשרה ימים מאוחר יותר הוא כבר יצא לתחנות הרדיו ולחנויות, מה שהפך אותו לאחד השירים שנוצרו ויצאו הכי מהר בתולדות מוזיקת ​​הפופ. כשהשיר יצא, לנון אמר עליו: "כתבתי אותו בארוחת הבוקר, הקלטתי אותו בארוחת הצהריים והוצאתי אותו בארוחת הערב". עוד הוא אמר - "ביקשתי מפיל ספקטור צליל של שנות ה-50, עשינו שניים או שלושה טייקים וזהו". זו הייתה ההקלטה הראשונה שהפיק פיל ספקטור עבור אחד מחברי הביטלס עוד לפני שנבחר לסיים את העבודה על האלבום Let It Be.

10. Starting Over 

הסינגל הראשון של לנון מהאלבום Double Fantasy, שיר שסימן קאמבק אחרי חמש שנים בהן לקח הפסקה לטובת אבהות. לנון כינה את השיר הזה “שיר האלביס/אורביסון” בתקופת ההקלטה שלו, כי הוא קצת חיקה את סגנונם וקולם. הוא הרגיש שזה השיר הכי מדויק באלבום לחזור איתו לעניינים, והוא אכן צדק השיר היה הסינגל המצליח ביותר של לנון בארה”ב, ונשאר חמישה שבועות ברצף במקום הראשון. חודשיים אחרי צאתו לנון נרצח.

9. Give Peace a Chance

את ירח הדבש שלהם בחרו ג'ון ויוקו לחגוג בדרך לא שגרתית. מחויבים לאג'נדת השלום שלהם הם נכנסו לחדר במלון בקנדה והחליטו לערוך מסיבת עיתונאים. בחדר. כשהם נשארים במיטה. בתשובה לאחד העיתונאים ששאל את ג'ון מה הוא רוצה להשיג, הוא ענה "רק תנו צ'אנס לשלום". בימים הבאים שיפץ את המשפט לפזמון קליט וביקש להקליט אותו במלון כאקורד סיום לירח הדבש המתמשך. ברקע ההקלטה משתתפים עשרות סלבריטאים ועיתונאים שביקרו את ג'ון ויוקו במיטתם. בין זמרי המקהלה ומוחאי הכפיים היו המשורר אלן גינזבורג, הזמרת פטולה קלארק והפסיכולוג האקטיביסט וכהן ה-LSD טימותי לירי.  כשהשיר יצא באותו הקיץ הוא היה לסינגל סולו הראשון של מישהו מחברי הלהקה שלא כחלק מהביטלס. למרות זאת, הקרדיט לכתיבת השיר ניתן עדיין ללנון ומקרטני, בהתאם להסכם העתיק ביניהם לפיו הם חולקים במשותף את הקרדיט לכל שיר שיכתבו. כך או כך היה זה אקורד הפתיחה הרשמי לקריית הסולו של ג'ון.

8. Stand by Me  

נכון, זו גרסת כיסוי אבל גרסה מצליחה וזכורה שלעיתים משכיחה את המקור של בן אי קינג. בעיני רבים זו הגרסה הכי טובה של השיר. הביצוע של לנון היה הלהיט האחרון שהוא ששחרר לפני ההפסקה שלקח ב- 1975 ממוזיקה, הפסקה של חמש שנים כדי לגדל את בנו שון.

7. Mind Games

אחד משריו האופטימיים של לנון על יצירת מציאות טובה ומאושרת דרך מחשבה חיובית. לנון כתב אותו לאחר שקרא את הספר Mind Games: The Guide to Inner Space, של רוברט מאסטרס וג’ין יוסטון - ספר תרגילי חשיבה להשראה ודמיון. השיר נקרא במקור Make Love, Not War, משפט נדוש מעט שמופיע בסוף השיר ובגלל שהיה קצת חרוש בסוף ירד מהכותרת. בשיר עצמו לנון, כרגיל, מודע להכל, קורץ אחרי המשפט ומוסיף I know you’ve heard this before.

6. Watching the Wheels

הזכרנו לא מעט במצעד הזה את חמש שנות ההפסקה שלנון לקח כדי לגדל את בנו שון בין 1975-1980. באותן שנים אנשים רבים חשבו שמשהו לא בסדר עם ג'ון. לא האמינו איך הוא מסוגל לנטוש את המוזיקה לתמיד. באלבום הקאמבק שלו Double Fantasy לנון ענה לכולם בשיר המופלא הזה. העטיפה של הסינגל, ששוחרר שנה אחרי מותו של לנון, צולמה בידי פול גורש, אותו צלם שצילם את התמונה המפורסמת של לנון חותם לרוצחו, מארק דיוויד צ’אפמן, על עותק של אותו אלבום. שתיהן צולמו ליד בניין דאקוטה, שגם היה מקום הירצחו.

5. Working Class Hero

אחד משיריו הפוליטיים הגדולים של לנון, שיר שמבקר את ההבדל בין המעמדות החברתיים בעולם המערבי ובכלל. לנון עצמו הצהיר שמדובר בשיר מהפכני והוא רואה בו המשך ישיר למסר שהוא ביקש להעביר ב-Give Peace a Chance. בראיון למגזין הרולינג סטון ב- 1970, הוא אמר, "אני חושב שהוא מיועד לאנשים כמוני, שמשתייכים למעמד הפועלים (לפני שהתפרסם), ומשועבדים למעמד הביניים או למכונות". למרות הפשטות המוזיקלית של השיר, לנון הקליט כ-100 טייקים שונים עד שהגיע לתוצאה שאהב, וגם היא מורכבת משני טייקים שונים שחוברו יחד. 

4. Beautiful Boy 

בנו השני שון היווה ההשראה לאחד משיריו המצליחים של ג'ון. למעשה מדובר בשיר ערש מודרני. הוא מתאר לו כמה הוא אוהב אותו וכיצד תמיד יהיה שם בשבילו לאורך כל חייו. השורה I can hardly wait to see you come of age (אני לא יכול לחכות לראות אותך גדל) כואבת במיוחד, שכן לנון נרצח פחות מחודש לאחר צאת האלבום.

3. Jealous Guy

השיר נולד ב- 1968 כשהביטלס נכחו בהרצאה של המהרישי מאהש יוגי בהודו בנושא “הבנים של אמא אדמה”. מקרטני כתב אחריה את Mother Nature’s Son, שהוקלט לאלבום הלבן ולנון כתב את השיר Child of Nature, שבסופו של דבר, למרות מספר גרסאות דמו, נגנז. שנים אחר כך לנון מחק את המילים לשיר ושמר את הלחן לטובת שיר וידוי על היותו בחור קנאי ואלים. ובכל זאת (ואולי בגלל זה?) הוא הפך לאחד משיריו המפורסמים והמזוהים ביותר.

2. Woman

ג'ון לנון יצר וכתב כמה משירי האהבה הגדולים בכל הזמנים, את אחד מהם דרגתם במקום השני. שיר שהוקדש לאהובתו, יוקו, אך נכתב על נשים באופן כללי. באמצע שנת 1980, לנון יצא למסע של חודשיים ביאכטה ששטה מניו פורט שברואד איילנד לכיוון אי ברמודה. בראיון למגזין רולינג סטון, קצת לפני מותו, לנון סיפר שהרעיון לשיר צץ באחר צהריים אחד בברמודה. "פתאום היכתה בי המחשבה מה נשים עושות בשבילנו. גם אם חשבתי במונחים אישיים על יוקו, זו לא הייתה כוונת השיר, אלא האמת האוניברסלית. הבנתי שאנחנו מקבלים את מעשיה של האישה כמובנים מאליהם. נשים הן הצד השני של השמיים, כפי שאני לוחש בתחילת השיר". מה הוא לוחש בתחילת השיר? את המשפט  “עבור החצי השני של השמים“, רפרנס למשפט שאמר יו”ר המפלגה הקומוניסטית הסינית, מאו. המשפט המקורי היה: “הנשים תופסות את חצי השמיים“.

1. Imagine

במקום הראשון במצעד שירי לנון קלעתם לדעת רבים ובחרתם בשיר שב-2017 האגודה הלאומית האמריקאית של מפיקי המוזיקה בחרה בו כ"שיר המאה ה-20". באותו מעמד יוקו זכתה להכרה כשותפה לכתיבת השיר. שנים לפני כתיבתו,היא כבר כתבה שירים קצרים שכללו את המילה "דמיין". אבל בזמן אמת, לנון לא נתן לה קרדיט.את השיר הלחין לנון בסשן אחד כשישב לצד פסנתר הכנף הלבן שלו באחוזה שלו באנגליה במאי 1971 (כן, כמו שאתם זוכרים אותו מהקליפ).כשלנון השמיע לאנשים את השיר לראשונה רבים אמרו לו "את השיר הזה ישמעו גם בעוד עשר שנים" - ולנון בתגובה אמר - "בחייכם, זה בסך הכל עוד שיר רוק".