חיילים מחוץ למלון דן תל אביב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

השר ביטון על הניסוי בחיילים: העברת הפרטים לחברה האזרחית – תקלה

השר במשרד הביטחון הגיב לשאילתה שהוגשה בנוגע לפרטי הניסוי והלקחים שהופקו עקב חשיפת כאן חדשות • בתושבתו פירט כי היו חריגות מהפרוטוקול בגיוס הנחקרים, והוסיף שהוחלט על שינוי וחידוד נהלים על מחקרים בצבא
כרמלה מנשה
14 באוקטובר 2020
14:35

הניסוי בחיילים חולי קורונה: השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון השיב היום (רביעי) לשאילתה שהגישה חברת הכנסת אורנה ברביבאי בנוגע לניסוי שבוצע בחיילים שנחשף בכאן חדשות. בתשובתו פירט ביטון כי בעקבות התחקיר נבדקו כלל המחקרים הפעילים בצה"ל, חודד מנגנון הקשר בין החוקרים והגיוס אליהם והופץ נוהל על עצירת מחקר מרגע קבלת הודעה שחוקר ראשי מבקש לסיים את תפקידו.

ברביבאי שאלה אודות מהות הניסוי שנערך, אילו פרטים הועברו לחברות מסחריות, מי נושא באחריות למחדל וכיצד טופל, מה נעשה כדי לוודא שניסויים כאלו לא ייערכו שוב בעתיד? בתגובה פירט השר ביטון כמה הפרות בנוגע לאירוע. נכתב כי במסגרת התחקיר נמצא שהפנייה לחיילים התבצעה כשהחוקר הצבאי הראשי נכח בכפר המחלימים אך לא באמצעותו, דבר המהווה חריגה מפרוטוקול המחקר. כמו כן, החוקר ביקש לסיים את תפקידו במחקר ולא מונה חוקר ראשי אחר. העברת פרטי החיילים לחברה האזרחית מהווה תקלה.

ביטון הוסיף שהפעולות שננקטו במסגרת הפקת הלקחים הם עצירה המחקר לאלתר, ונמסרה הודעה לחברה כי חל איסור לשימוש בנתונים שנאספו עד כה. כמו כן, ניתנה הנחיה לבדוק את כלל המחקרים הפעילים ולחדד בקרב החוקרים בצה"ל את מנגנון יצירת הקשר והגיוס למחקרים. בנוסף לכך, הופץ נוהל חדש המורה על עצירת מחקר מרגע קבלת הודעה על כך שחוקר ראשי מבקש לסיים את תפקידו והופץ תחקיר לעוסקים במחקר בחיל הרפואה. 

בתחילת השבוע הודיע צה"ל שהסתיים התחקיר - שהחל עם חשיפת כאן חדשות - על הפרת החיסיון הרפואי של חיילים חולי קורונה, ומסירת פרטיהם לחברות מסחריות לטובת ניסויים. בצה"ל החליטו לגרוס את הנתונים ולבטל את המחקר שנעשה בחיילים. בצבא אישרו כי הניסוי שנעשה מהווה מחדל חמור, שבו נמצאה שורת ליקויים ותקלות - גם מצד החברה האזרחית-המסחרית וגם מצד צה"ל.

בסוף חודש ספטמבר נחשף בכאן חדשות שחיילים חולים במלון ההחלמה סיפרו כי נציגה של חברה מסחרית התקשרה אליהם בשמם, ידעה שהם חולי קורונה, הכירה את מספר הטלפון שלהם וביקשה מהם להצטרף לניסוי. חיילים הביעו בפני הנציגה פליאה על הפנייה, ואמרו שזה בניגוד לחוק והיא השיבה: ״הכול בתיאום משרד הביטחון וחמ״ל צה"ל״.

בהמשך שלחה הנציגה שאלון למילוי הפרטים האישיים, כולל מחלות רקע ונגיף קורונה, ומי שהסכים נדגם. נציג החברה הגיע למלון, שם בוצע הניסוי עם כמה עשרות חיילים. הניסוי כלל שלוש נשיפות בינשוף כדי שאפשר יהיה להחליף את בדיקת המטושים. נציגי החברה הגיעו למלונית שלוש פעמים לבדם פנו ישירות לחיילים וביצעו את הנסוי בניגוד לפקודת ועדת הלסינקי .

מתחקיר צה"ל עלתה תמונה מדאיגה עוד יותר, שלפיה החוקר הראשי מטעם הצבא, שאמור היה להיות חלק מהמחקר וליצור את הקשר עם החיילים, הודיע עוד לפני תחילת הניסוי כי התחרט ואינו מעוניין להשתתף במחקר. חיל הרפואה אמור היה למנות לו מחליף, אך הדבר לא נעשה. וכך, החברה המסחרית למעשה עבדה באופן עצמאי.