סורוקה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לא נמצא קשר בין התאבדויות אנשי הצוות בסורוקה לתנאי העבודה

הוועדה הציבורית שבחנה את רצף אירועי האובדנות בבית החולים בשנה וחצי האחרונות קבעה כי לא נמצא חוט מקשר בין ארבעת המקרים
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
14 באוקטובר 2020
14:37

הוועדה ציבורית שבחנה את רצף מקרי ההתאבדות של רופאים בבית החולים סורוקה בבאר שבע קבעה כי לא מצאה קשר בין ההתאבדויות לתנאי העבודה במקום. הוועדה הוקמה בעקבות ארבע התאבדויות בבית החולים בתוך כשנה וחצי. מסקנות הוועדה בראשות שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים בדימוס נאוה בן-אור פורסמו היום (רביעי) ונקבע בהן כי לא נמצא חוט מקשר בין ארבעת המקרים.

הוועדה פוסקת כי כל אחד מן הרופאים התאבד על רקע שונה ולנוכח נסיבות המיוחדות לו, ושאין למצוא בהתנהלות המרכז הרפואי כלפי מי מהם גורם ישיר או זרז למעשים האובדניים. בהודעת הוועדה נכתב כי התרשמה מן הליווי התומך, מן המעורבות ומן הגיבוי שקיבלו הרופאים בסורוקה וכי מסקנת הוועדה היא, שהסיפור הוא סיפורה של מערכת הבריאות בכללותה ולא רק של בית החולים. "בית החולים סורוקה אינו הסיפור, נכתב בהודעה. "הצטברות אומללה של מקרי התאבדות, שלא הותירו מקום לספק כי אכן בהתאבדות מדובר, הפנתה את הזרקור אליו. משמיקדנו בו את מבטנו, מצאנו גילויי אנושיות מרגשים, מסירות רבה והתגייסות ראויה למען גיבושה של תכנית התערבות ומניעה – שאת עקרונותיה יש לאמץ ובמהירות בכלל בתי החולים בארץ״.

עוד כותבת הוועדה במסקנותיה כי ההכרה הנורמטיבית באנושיות של איש צוות רפואה חייבת להיות נחלת מערכת הבריאות בכללותה. הדבר ייצר אווירה המעודדת היזדקקות לתמיכה מקצועית בעת משבר ותפרק את האתוס, המונע את הפנייה לתמיכה הנדרשת. היא קובעת כי יש צורך בגישה פרו-אקטיבית, יוזמת ונרחבת ובחינוך המתחיל כבר בעת הלימודים. לדברי חברי הוועדה, האתוס המכתיב הימנעות מבקשת עזרה הוא אתוס לא רצוי, שיש לעשות הכל על מנת לפרקו עוד בתחילת הדרך – במסגרת לימודי הרפואה. יש ליצור אווירה שמדברת בזכות היזקקות לעזרה ואינה רואה בכך כישלון או חולשה.