נמל התעופה בן גוריון
צילום: פלאש 90

הושגו הבנות: נתב"ג ייפתח מחר בחצות

לקראת הקלות בסגר: שר הבריאות אדלשטיין ושרת התחבורה רגב סיכמו על חזרה למתווה השמים הפתוחים. נתניהו תמך בפתיחת נתב"ג, גורמים בממשלה: הליכוד הפעיל לחץ מסיבי בנושא, אפשר היה לחכות ליום ראשון • מנכ"ל משרד הבריאות על האכיפה במגזר החרדי: לא רוצים לראות שוטרים נכנסים לבתי ספר
גילי כהן, שרון עידן ודקלה אהרן-שפרן
14 באוקטובר 2020
16:07
עודכן ב 19:37

שר הבריאות יולי אדלשטיין ושרת התחבורה מירי רגב סיכמו היום (רביעי) על פתיחת נמל התעופה בן גוריון עם תום התקנות המגבילות את פעילותו – מחר בחצות. בהמשך היום צפויה פגישה של אנשי המשרד עם מנדלבליט כדי לאשר את הנושא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בסרטון שפרסם כי הוא תומך בפתיחת השמיים והוסיף: "אמרו לי שזה לא מסוכן". גורמים בממשלה ציינו שהליכוד הפעיל לחץ מסיבי בנושא פתיחת השמיים, בזמן שניתן היה לחכות עד ליום ראשון. בכחול לבן חשבו שצריך להמתין עם קבלת ההחלטה עד לשבוע הבא. 

על פי הערכות חברות התעופה וסוכני הנסיעות, אלפי ישראלים קנו כרטיסי טיסה לארבעת הימים הקרובים מתוך הבנה שהסגר על נמל התעופה מסתיים היום. עוד לפני ההחלטה חברות התעופה הודיעו כי הן יוציאו את הטיסות בכל מקרה, ולמעשה המצב גורם לכך שמי שקנו כרטיסים מצד אחד לא יכולים לכאורה להגיע לנמל, ומאידך, החברות לא מתכונות לבטל ולזכות על כרטיסי טיסה אלה.

הממונה על הקורונה במגזר החרדי האלוף המיל רוני נומה, אמר היום כי "לא רואה מצב שתלמודי התורה נפתחים בימים הקרובים, לא יכולים לאפשר דבר כזה".

פרופ' לוי על האכיפה במגזר החרדי: לא רוצים לראות שוטרים נכנסים לבתי ספר 

בד בבד, מנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי, התייחס לאכיפה במגזר החרדי ואמר: "לא נשלח שוטרים לבתי ספר, לא בשביל זה יש שוטרים. אני לא רוצה לראות ילדים מפוחדים כי שוטרים נכנסים לאכוף מגבלות". המנכ"ל סיפר שדן עם רבנים אמש בנושא וציין כי "אנו רוצים להגיע להבנות מתוך כבוד לתורה ולרבנים". 

פרופסור לוי התייחס ליוזמות פרטיות במגזר החרדי, שהוקמו בתקופת המשבר במטרה להעניק טיפול לחולים מבלי לפנותם לבתי החולים. "אני לא חושב שנכון שחולה במצב קשה שנשקפת סכנה לחייו צריך לקבל טיפול בבית. בבית החולים נמצא לא רק הרופא, אלא מכלול שכל הזמן בוחן את מצב החולה", הסביר מנכ"ל משרד הבריאות. 

הממונה על המאבק בקורונה במגזר החרדי, האלוף במילואים רוני נומה, אמר כי הדיונים על מתווה פתיחת הישיבות ממשיכים, כשהצדדים עדיין לא הגיעו להסכמות על מועד פתיחת הישיבות ועל אופן הפתיחה. "אנחנו צריכים לראות שהלקחים ממתווה הישיבות מקובלים על כלל הרבנים והישיבות. יש לקחים וצריך לראות שהם מיושמים, שלא יהיו מתווים שאנשים ממציאים לעצמם. יש על כך עדיין מחלוקות. צריך לראות שמה שאנחנו מחליטים יבוצע", כך לדבריו.  

גמזו: אנו בוחנים את קיצור הבידודים

מוקדם יותר התייחס ממונה הקורונה רוני גמזו לאפשרות לקיצור הבידוד ואמר כי הנושא נבחן ויש מספיק בדיקות לכך. בביקורו במפקדת "אלון" של פיקוד העורף לקטיעת שרשראות ההדבקה אמר גמזו: "יש כרגע יכולת קטיעה טובה. יש מפקדה מתפקדת. משתלטים על 2,000 חקירות באיכות גבוהה. זה נותן לנו את הכח להמשיך לשלוט. המשך הפחתת התחלואה תלוי בעוד דבר אחד - הרצון וההתגייסות של כל אזרח ללכת להיבדק".

כמו כן, בריאיון לכאן רשת ב התייחס גמזו להפרות ההנחיות של נבחרי הציבור ואמר: "זאת סטירת לחי לציבור, שאותו נבחר ציבור יראה באותו רגע את הבוחרים שלו. הוא סטר להם בפרצוף". על האפשרות שימשיך בתפקידו מעבר לחודש הבא אמר: "התאריך 1 בנובמבר איננו קדוש. אני צריך לחזור לאיכילוב במהלך החודש. התאריך יסוכם עם שר הבריאות. זה לא בא בחשבון שאשאר עוד כמה חודשים. אני חושב שאני צריך לחזור לאנשים שאני מנהל אותם שבוע-שבועיים בנובמבר זה אפשרי". 

האזינו לריאיון עם פרופ' גמזו בכאן רשת ב 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בתדרוך בביקור בקורס מתשאלים לחקירות אפידמיולוגיות: "הנתונים משמחים אבל צריך לשים לב שמדי יום עדיין מגלים כ-3,000 נדבקים בתנאי סגר. כלומר – עדיין יש הדבקה גם בסגר. אפשר להסביר זאת לצערי בכך שגם במקומות המותרים לא שומרים על הכללים". בנוגע ליציאה מהסגר הוסיף: " היא תהיה הדרגתית שלב שלב. זה מאוד מעצבן. אבל תזכרו שאם נגיע לאנרכיה וכל אחד ייקח את החוק לידיים נדרדר את המדינה לאסון כלכלי, בריאותי וחברתי".