-

תיעוד: עימות אלים בפינוי חתונה בחצר בית בגבעת זאב

אוחנה: אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק • גמזו גינה וחזר בו: צריך לנהוג באיפוק אבל בנחישות • דרעי תקף: רק הפיזור האלים של שוטרים עם רובים בחתונה בגבעת זאב • מ"מ המפכ"ל: במקום שיישמע גינוי חריף, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפישם • השוטרים סיפרו שהמשתתפים תקפו אותם והפריעו לפעילותם, אחד המשתתפים נעצר בחשד שתקף שוטר
כתבי כאן חדשות
14 באוקטובר 2020
20:34
עודכן ב 22:50

עימות אלים התפתח הערב (רביעי) כשהמשטרה פיזרה חתונה רבת משתתפים בבית בגבעת זאב סמוך לירושלים. לדברי המשטרה, בבית ובחצר התאספו עשרות חוגגים. כשהורו להם השוטרים להתפזר התקבצו כמה מהם סביבם, תקפו אותם והשליכו לעברם צלחות וכוסות.

אחד המתפרעים ושוטר נפצעו פצעים קלים משברי זכוכית. המשטרה עצרה אדם ולקחה אותו לחקירה. לבעל הבית שאירח את החתונה נרשם קנס בסך 5,000 שקלים. בתיעודים שפורסמו מהאירוע נראה אחיה של הכלה נלקח מהמקום בידי שוטרים כשהוא מדמם.

השר לביטחון הפנים: אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי נתניהו שוחח עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וזה התחייב לקיים בדיקה יסודית ומהירה ולפרסם לציבור בהקדם את תוצאותיה. השר אוחנה כתב בטוויטר כי צפה בכאב בתמונות הקשות והמצערות מפיזור החתונה. "אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק. לא אחרוץ דין לפני שמלוא הפרטים יהיו לפניי", כתב אוחנה.

מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן הביע תמיכה בשוטרים שפעלו באירוע. "שוב אנו עדים לתקיפת שוטרים הפועלים נגד מי שרומסים את החוק ברגל גסה. לצערי, במקום שיישמע גינוי חריף כלפי המפרים את התקנות ופוגעים בשוטרים האוכפים אותן, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפישם", אמר ניצב כהן.

גמזו גינה את מארגני האירוע, דרעי תקף וממונה הקורונה חזר בו

הממונה על המאבק בקורונה רוני גמזו פרסם תחילה תגובה המצדדת בפעילות המשטרה: "סוג האכיפה הזה יימשך. אין לנו סובלנות להתקהלויות המוניות ולחתונות, ולא נאפשר לתופעות שליוו אותנו ביולי ובאוגוסט לחזור על עצמן". בתגובה לדברים, תקף שר הפנים אריה דרעי את גמזו ואמר: "חוצפה שאין כדוגמתה. מדוע פרופ׳ גמזו לא תמך בפיזור אלים של ההפגנות? רק הפיזור האלים של שוטרים עם רובים בחתונה בגבעת זאב, שלא הייתה צריכה להיערך, גרמה לך לפרסם הודעה תמיכה? בושה וחרפה".

לאחר הביקורת שמתח עליו השר דרעי חזר בו גמזו מתגובתו ואמר שהיא התבססה על מידע שגוי וחלקי והביע צער על פרסומה. בתגובתו המתוקנת נאמר: "המשטרה נמצאת במשימה מורכבת וקשה כדי לשמור על ההנחיות ועל בריאות הציבור. אי אפשר לקיים ארועים כמו חתונה המונית בלי לסכן את הציבור. אמנם צריך לנהוג באיפוק אבל גם בנחישות, כדי למנוע הדבקה ותחלואה".

תיעוד: השוטרים הלכו - החתונה נמשכה

החתונה נערכה בביתו של רב בית כנסת בגבעת זאב שחיתן את בנו. בתיעוד שפורסם בהמשך התברר כי החתונה המשיכה להתקיים במקום לאחר שהשוטרים עזבו.

גיסתה של הכלה אמרה לכאן רשת ב' כי החתונה התנהלה על פי הגבלות הקורונה. "רק בני המשפחה הגרעינית היו באירוע ולא מדובר בעשרות בני אדם", אמרה בת-שבע פולק ליעקב אייכלר ב"כאן הלילה". לדבריה, המשטרה כלל לא בדקה אם החתונה עומדת בהגבלות הקורונה והתעקשה לקחת את אם הכלה לתחנת המשטרה משום שהסיטה את המצלמה שכיוונה שוטרת לעברה. "חמישה שוטרים נכנסו וניפצו בקבוק מזכוכית על פניו של אחי, הם לא עזבו אותו עד שראו שהפנים שלו שטופות בדם", אמרה. בת אל פולק, אימה של הכלה סיפרה: "אנחנו לא תקפנו, השוטרת באה וישר צילמה, הורדתי לה את המצלמה, ואז הילדים שלי באו להגן עליי והם נתנו להם מכות".

גבאי בית הכנסת שלמה טויטו אמר לכאן חדשות כי החתונה התנהלה על פי ההגבלות: עשרה גברים לפנים ועשר נשים מאחור. "הקפדנו שכולם יהיו עם מסכות. הגיעו שתי שוטרות ואחת מהן התחילה לצלם אז אם החתן חטפה מידיה את הטלפון. השוטרות הזמינו תגבורת ורצו לעצור את האמא. כשהגיעו השוטרים החלה האלימות. אני הייתי בחוץ ולא ראיתי שהחתן ואחרים זרקו צלחות או כוסות על השוטרים, להיפך - אומרים שהשוטרים זרקו בקבוק", אמר הגבאי. הוא הוסיף כי אבי החתן נחתך ונסע למרפאה לקבל טיפול וכי האם לא נעצרה.

השתתפו בהכנת הכתבה: ורד פלמן, עקיבא ווייס, כרמל דנגור ואיתי שיקמן