פינוי החתונה בגבעת זאב, אמש

אח הכלה שחתונתה פוזרה: שוטר פשוט נתן לי אגרוף; שוטרת שהגיעה לזירה: היה פוגרום בתוך הבית

יצחק פולק שתועד מדמם בפינוי החתונה: "לא רציתי שזה ייגמר רע". עוה"ד בן-גביר המייצג את משפחת הכלה: אפילו בחתונות של החמאס במזרח ירושלים, המשטרה לא מתנהגת בכזו אלימות
סולימאן מסוודה
15 באוקטובר 2020
03:52
עודכן ב 12:31

יצחק פולק, אחיה של הכלה שחתונתה פוזרה על ידי המשטרה בגבעת זאב, התייחס הלילה (חמישי) להשתלשלות האירועים שהובילה לפציעתו. בריאיון לכאן חדשות אמר פולק: "השוטרים נכנסו לבית, הם אמרו שהם רוצים לקחת את אמא שלי למעצר. בתור ילד שרואה את אמא שלו מבוהלת ולא רוצה להרוס לבת שלה את החתונה, נעמדתי מולם בקטע של 'בואו נראה איך אנחנו עוצרים את הגרוע מכול'. לא רציתי שזה ייגמר רע". כמו כן, לפחות 15 אנשים התקשרו למשטרה והתלוננו.

יותר מ-15 תלונות: שהגיעו למוקד המשטרה

פולק הוסיף "אחרי זה הם התחילו לדחוף ולהפעיל כוח. ראיתי שאמא שלי נופלת לאחור, רציתי להתקדם כדי שאמא לא תיפול. אחד מהשוטרים פשוט הביא לי בוקס וטען שאני עצור, הפיל אותי אל הריצפה והמשיך לתת לי מכות. זה נגמר ממש לא טוב". פולק, שמאושפז בבית החולים שערי צדק, צפוי להיחקר על ידי המשטרה בעקבות האירוע. אימו של פולק נקנסה ב-5000 שקלים בשל קיום החתונה.

משפחת הכלה כינסה מסיבת עיתונאים ומרדכי פולק אמר כי "היינו שם לפי התקן, לא היה פה שום הפרה של הנחיות הקורונה. נכנס קצין והוא ראה שלא עברנו על התקנות ואז נכנסו עשרה שוטרים וביקשו את אמא שלי לחקירה. אם אתם רוצים קחו אותה בצורה מכובדת? למה להרוס חתונה, לקחת את האמא ליד הילדים והאורחים. האח שלי הובל יותר גרוע ממחבל. אני לא יןדע בדיוק מה היה שם? רק אחרי שעה וחצי לקחו אותו באזיקים. אח שלי ואנחנו מה שעשינו זה רקלהגן על אזרחים- הוא הגן על אמא שלי ולא עשה להם דבר". 

הדר קאקו, ההשוטרת שהגיעה לחתונה בגבעת זאב אמרה בריאיון לליאת רגב בכאן רשת ב: "היה פוגרום בתוך הבית, אנשים זרקו חפצים, אחד האחים זרק בקבוק שמן שנשבר על הרצפה והשוטרים החליקו עליה. כל האחים תקפו. ניתן היה לעצור את האמא, האבא והאחים. אבל סיימנו את האירוע עם עצור אחד כי לא רצינו לעשות פרובוקציה". 

משטרת ירושלים דחתה את הביקורת על התנהלותה ומסרה בתגובה: "כוח המשטרה בא למקום בעקבות דיווח על התקהלות של עשרות בני אדם. שוטרת תיעדה במצלמה את המתרחש וביקשה מבעלת הבית להזדהות. האישה תקפה את השוטרת והשוטרים הודיעו לה שהיא מעוכבת וביקשו ממנה כמה פעמים להתלוות אליהם. בשלב זה החלו שאר הנוכחים להפריע לשוטרים, ומקצתם השליכו לעברם בקבוקי זכוכית ובהם שמן. הבקבוקים התנפצו על הרצפה ובעת שאחד החשודים בתקיפת השוטרים התנגד למעצרו הוא והשוטר החליקו על השמן ונחתכו קלות משברי הזכוכית. השוטרים רשמו קנס לבעלת הבית ולקחו את החשוד לתחנת המשטרה, שם קיבל טיפול רפואי מצוות של מגן דוד אדום".


החתן והחוגגים בחתונה בגבעת זאב אחרי שהמשטרה ניסתה לפזר אותם, 14.10.2020 (צילום: פלאש 90)

עורך הדין איתמר בן-גביר שמייצג את משפחת הכלה שבחצר ביתם נערכה החתונה, מסר בתגובה: "אפילו שראינו חתונות של החמאס במזרח ירושלים, לא זכורה לי תגובה כל כך ברוטאלית ואלימה של המשטרה. המשטרה הייתה יכולה להפיק כאן שיקול דעת. לא היה קורה כלום אם היו נותנים דוח אחרי החתונה וממתינים אם היה כל כך חשוב להם להזמין זימונים לחקירה. צריך לומר את האמת: דמו של הציבור החרדי הפך להיות הפקר". זה צעד אומלל, זה צעד לא חוקי. והוסיפו חטא על פשע כאשר במקום לשחרר את מרשי שמאושפז בבית חולים אז עוד מביאים אותו באזיקים לבית חולים. פשוט בושה".

השר לביטחון הפנים: אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק

מוקדם יותר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי נתניהו שוחח עם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וזה התחייב לקיים בדיקה יסודית ומהירה ולפרסם לציבור בהקדם את תוצאותיה. השר אוחנה כתב בטוויטר כי צפה בכאב בתמונות הקשות והמצערות מפיזור החתונה. "אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק. לא אחרוץ דין לפני שמלוא הפרטים יהיו לפניי", כתב אוחנה.

מ"מ המפכ"ל ניצב מוטי כהן הביע תמיכה בשוטרים שפעלו באירוע. "שוב אנו עדים לתקיפת שוטרים הפועלים נגד מי שרומסים את החוק ברגל גסה. לצערי, במקום שיישמע גינוי חריף כלפי המפרים את התקנות ופוגעים בשוטרים האוכפים אותן, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפישם", אמר ניצב כהן.

גמזו גינה את מארגני האירוע, דרעי תקף וממונה הקורונה חזר בו

הממונה על המאבק בקורונה רוני גמזו פרסם תחילה תגובה המצדדת בפעילות המשטרה: "סוג האכיפה הזה יימשך. אין לנו סובלנות להתקהלויות המוניות ולחתונות, ולא נאפשר לתופעות שליוו אותנו ביולי ובאוגוסט לחזור על עצמן". בתגובה לדברים, תקף שר הפנים אריה דרעי את גמזו ואמר: "חוצפה שאין כדוגמתה. מדוע פרופ׳ גמזו לא תמך בפיזור אלים של ההפגנות? רק הפיזור האלים של שוטרים עם רובים בחתונה בגבעת זאב, שלא הייתה צריכה להיערך, גרמה לך לפרסם הודעה תמיכה? בושה וחרפה".

לאחר הביקורת שמתח עליו השר דרעי חזר בו גמזו מתגובתו ואמר שהיא התבססה על מידע שגוי וחלקי והביע צער על פרסומה. בתגובתו המתוקנת נאמר: "המשטרה נמצאת במשימה מורכבת וקשה כדי לשמור על ההנחיות ועל בריאות הציבור. אי אפשר לקיים ארועים כמו חתונה המונית בלי לסכן את הציבור. אמנם צריך לנהוג באיפוק אבל גם בנחישות, כדי למנוע הדבקה ותחלואה".

תיעוד: השוטרים הלכו - החתונה נמשכה

החתונה נערכה בביתו של רב בית כנסת בגבעת זאב שחיתן את בנו. בתיעוד שפורסם בהמשך התברר כי החתונה המשיכה להתקיים במקום לאחר שהשוטרים עזבו. בת אל פולק, אימה של הכלה סיפרה: "אנחנו לא תקפנו, השוטרת באה וישר צילמה, הורדתי לה את המצלמה, ואז הילדים שלי באו להגן עליי והם נתנו להם מכות".