-
צילום: אנה קפלן, פלאש 90

פרסום ראשון: 38% מהמתים מקורונה מתחילת המגפה - דיירים בבתי אבות

בגל התחלואה הראשון מספר המתים מבתי האבות היווה כמעט 50% מכלל המתים ואילו בגל השני כ-30% • ראש אגף הגריאטריה במשרד הבריאות: שיעור התחלואה הכללית של קשישים במוסדות גבוה יותר מאשר בקשישים שנמצאים בבתיהם
דקלה אהרן-שפרן
15 באוקטובר 2020
07:45

קורונה בבתי אבות: 38% מהמתים מקורונה מתחילת המגפה היו דיירים בבתי אבות. כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בכאן רשת ב. בגל התחלואה הראשון מספר המתים מבתי האבות היווה כמעט 50% מכלל המתים ואילו בגל השני כ-30%. מתחילת חודש ספטמבר ועד 10 באוקטובר נפטרו 313 קשישים שהיו דיירים במוסדות סיעודיים.

גורם בכיר במטה מגן אבות אמר לכאן חדשות כי התפרצויות התחלואה בבתי האבות נמצאות כעת במגמת דעיכה וכי לפני שבועיים היו בין 4-3  התפרצויות ביום במוסדות שבהם לפחות דייר חיובי אחד. לעומת זאת בשבוע האחרון היו שתי התפרצויות חדשות. במערך האשפוז הגריאטרי יש כיום כ-1,000 מיטות לטיפול בחולי קורונה שבהן מטופלים כ-800 קשישים.

ראש אגף הגריאטריה במשרד הבריאות ד"ר אירית לקסר אמרה בריאיון בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "קשישים במוסדות סיעודיים הם אנשים שסובלים מתחלואה מורכבת, ושיעור התחלואה הכללית של קשישים במוסדות גבוה יותר מאשר בקשישים שנמצאים בבתיהם. על אף כל המאמצים שנעשים כדי למנוע הדבקה, לנטר ביקורים של בני משפחה ולדגום אנשי צוות שעושים עבודה נאמנה וחשובה – כשיש שיעור הדבקה גבוה בקהילה, יש גם בקרב אנשי הצוות".

ד"ר לקסר הגיבה על נתוני התמותה במוסדות הסיעודיים, ואמרה: "באומדנים שעשינו, אם יש עלייה בתמותה יחסית לשנים הקודמות היא מיוחסת לקורונה. כמעט כל המוסדות עומדים בהנחיות שכל אדם חייב לקבל ביקור לפחות פחות בשבוע. זה צריך להיות ביקור מושכל ולכן הם לא מתקיימים בתוך המחלקה".