צילום: נתי שוחט פלאש 90

הקלות בסגר: עסקים ייפתחו ביום ראשון, תבוטל הגבלת התנועה

ההקלות לא חלות על יישובים אדומים • השרים גם קיבלו החלטה עקרונית על פתיחת מוסדות החינוך לגיל הרך, אך טרם סוכם מתווה בין משרד החינוך למשרד הבריאות • נתניהו: אם נראה שהמספרים עולים - נעצור ונהדק את ההגבלות • נאומו של רה"מ בכנסת נקטע כמה פעמים בשל קריאות מצד חברי הכנסת מהקואליציה, ח"כ אבידר קרא: "נבוא אליך הביתה"
כתבי כאן חדשות
15 באוקטובר 2020
12:41
עודכן ב 19:48

קבינט הקורונה אישר הערב (חמישי) את השלב הראשון במתווה היציאה מהסגר.

ההקלות בסגר החל מיום ראשון הקרוב, 18 באוקטובר

> העסקים שאינם מקבלים קהל חוזרים לעבודה מלאה

> מגבלת התנועה של 1,000 מטר מבוטלת

> מותר לעבור בין בתים, במגבלה של 20 איש בשטח פתוח ועשרה בחלל סגור

> יתאפשר איסוף עצמי בעסקים במגבלות מסוימות (מזון, מכבסות, תיקונים שונים. לא קנייה ואיסוף עצמי בחנויות)

> תחבורה ציבורית חוזרת ל-100% פעולה, מותרת תפוסה של עד 50% באוטובוסים ובקרונות רכבת

> חופים וגנים לאומיים ייפתחו (על פי המתווה הסגול)

> הכותל המערבי, כנסיית הקבר והר הבית, ייפתחו במתווה מיוחד (קפסולות) על פי הנחיית משרד הבריאות

השרים גם קיבלו החלטה עקרונית על פתיחת מוסדות החינוך לגיל הרך, אך ההצבעה בנושא תתקיים בהמשך, לאחר שיגובש מתווה בין משרד הבריאות למשרד החינוך. כלל ההקלות לא חלות על יישובים המוגדרים "יישובים אדומים". הדיון בנושא הערים האדומות יתקיים ככל הנראה במוצאי שבת. הערים האדומות שבהן יומלץ להמשיך בסגר הן מודיעין עילית, בני ברק, רכסים, ביתר עילית, אלעד, בית שמש, קרית מלאכי ובכמה שכונות בירושלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להקלות בסגר בנאום שנשא במליאת הכנסת: "אמרתי שכשנתחיל לצאת מהסגר - מדינות אירופה יכנסו אליו. כרגע יש מדינות באירופה שעברו אותנו ברמת התחלואה - אבל אנחנו עשינו צעד שהם חוששים לעשות. לעשות סגר כלל מדינתי זה לא קל כי יש מצייצים ביציעים. צריך לצאת ממנו בזהירות, אחרת נמצא עצמני בסגר שלישי.

"אנחנו צריכים לפעול במעבר משלב לשלב רק לפי מדדים. אם נראה שהמספרים עולים חרף המאמצים - ולא נראה את זה מיד - אם נראה אחר כך שהמספרים עולים נעצור ונהדק הגבלות".

נאומו של נתניהו נקטע כמה פעמים בעקבות קריאות מצד חברי הכנסת מהאופוזיציה. ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו קרא לעבר ראש הממשלה: "נבוא אליך הביתה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בהצהרה לתקשורת לאחר הדיון בקבינט: "אין שינוי בעמדת משרד הבריאות - התקהלויות עלולות להיות מסוכנות ולכן אנחנו מקווים מאוד שפתיחה של עוד תחומים תתאפשר כשרמת התחלואה תרד. אני רוצה לומר עם כל הצער לזוגות צעירים שממתינים להתחתן - בזמן הקרוב לא יתאפשר לשכור אולמות אירועים ולעשות אירוע גדול. אין שום אישור להגיע לאולפנות וישיבות תיכוניות גם אם הן בתנאי פנימיה.

"הפתיחה הפעם הדרגתית ומדורגת עם היגיון אפידמיולוגי. בנוגע למערכת החינוך, למרות כל הלחצים והדרישות אנחנו פותחים כרגע רק גנים בתקווה שעוד שבועיים נוכל לצרף גם כיתות נמוכות. למדנו מטעויות עבר והפקנו לקחים. אנחנו חוששים מהתפרצות בגנים".

השרים דנו גם בדרישת השר אריה דרעי להקל על ההגבלות בחתונות ואמר: "זו אכזריות למנוע מאנשים להשתתף בחתונות". עקב כך פרץ עימות בינו לבין השר איציק שמולי, שאמר לו: "ראית פעם חתונה בקפסולות? זה לא יקרה. וזה היה חלק רציני ממקור ההתפרצות בגל הראשון". דרעי השיב: "אתה כנראה לא מבין את המשמעות של חתונה, קידושין של יהדות".  שמולי ענה לו: "אל תזלזל ביהדות שלי ואני לא אזלזל בזו שלך. אני יהודי לא פחות. צריך ללכת לפי עקרון אפידימילוגי. לא על שום דבר אחר".

גם ממלא מקום המפכ"ל ניצב מוטי כהן יצא נגד דרישת דרעי, ואמר כי "אי אפשר לאכוף קפסולות בחתונות - אם מאשרים זה אומר להתרוצץ בכל הארץ". בעקבות ההתנגדות להקלות בהגבלה על חתונות, דרעי הצביע נגד המתווה וגם עזב בזעם את הדיון: "מאוכזב שלא מאפשרים חתונות יותר גדולות".

ראש הממשלה נתניהו אמר מוקדם יותר בדיון כי "נכון לעכשיו הסגר הוא הצלחה אדירה. אבל צריכים להיזהר שלא נצטרך ללכת לסגר נוסף".

בדיון הציגה ראש שירותי בריאות הציבור דוקטור שרון אלרעי פרייס את נתוני התחלואה לפי ממוצע שבועי, שכעת עומד על 2,400 נדבקים ביום. היא הדגישה כי זהו המדד שעליו מסתמך משרד הבריאות להקלה בסגר, ולא מספר הנדבקים היומי שעומד על 2,000. מתמונת המצב שהוצגה עולה שכמות הבדיקות עדיין נמוכה ועומדת על 37 אלף. מקדם ההדבקה 0.92 בנוסחה מחמירה בנוסחה מקלה 0.65.

בד בבד, המתווה המתגבש לפתיחת הישיבות בשבוע הבא שמובילים ממונה הקורונה למגזר החרדי רוני נומה, מרכז השליטה, ועד הישיבות מול משרד הבריאות והמלל - כל תלמידי הישיבות שלא חלו ידרשו לעבור בדיקה. הבדיקות יערכו במסגרת הקהילה בתיאום מראש עם קופות חולים ופיקוד העורף, ללא הפניית רופא. התלמידים ישארו בבידוד ביתי עד לקבלת התוצאה, ועם קבלת התוצאה השלילית יגיעו לישיבה בהסעה מאורגנת ולא בתחבורה ציבורית. התלמידים יחולקו לקפסולות סגורות בישיבות. 

לפי מודל משרד הבריאות שהוצג לשרים בדיון מקדם ההדבקה בישראל עומד כיום על 0.63. מספר הנדבקים אתמול עומד על 2,004, היעד שהציב משרד הבריאות ליציאה מהסגר. מניין המתים מהנגיף עלה ל-2,109. בנוסף נרשם שיא במספר המונשמים – 247.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, מיכאל שמש, עמיחי שטיין ונוב ראובני