-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הטקס הממלכתי לציון 25 שנה לרצח רבין לא יתקיים

המשפחה ציינה שהטקס לא ייערך בשל מגבלות קורונה ובנייה בחלקת גדולי האומה. המשפחה תקיים אירוע מצומצם בנוכחות בני המשפחה בלבד ליד חלקת הקבר
יואב קרקובסקי
15 באוקטובר 2020
14:50

בשל מגבלות הקורונה, הטקס הממלכתי לציון 25 שנה להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין לא יתקיים. כך הודיעה היום (חמישי) משפחתו. סיבה נוספת לאי-קיומו של הטקס היא שחלקת גדולי האומה בהר הרצל נמצאת בעיצומן של עבודות בנייה מקיפות. המשפחה תקיים אירוע מצומצם בנוכחות בני המשפחה בלבד ליד חלקת הקבר. יש לציין כי העצרת לזכרו של ראש הממשלה לשעבר תתקיים כמדי שנה בכיכר רבין בתל אביב ביום השנה לרצח. 

בטקס הממלכתי בשנה שעברה נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, עורר סערה כי מתח ביקורת על ראשי המדינה ואמר שהם שכחו מה זה להיות בני אדם. בנאומו בטקס הזיכרון הממלכתי בהר הרצל לזכר סבו, קרא בן ארצי להקמת ממשלת אחדות. עם זאת, תקף את התנהלות נתניהו ופוליטיקאים אחרים שחשודים בפרשיות שונות: "כשצל הוטל על יושרו, רבין בחר לקחת אחריות ולוותר ויתור אישי כואב, למען הדמוקרטיה הישראלית, כדי שלא יפול בה רבב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שנה שעברה בנאומו בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל כי "פורענות גדולה התרגשה עלינו לפני 24 שנים. גדיעת חייו היא קודם כל פצע אישי עמוק בעבור המשפחה. בד בבד, זהו פצע לאומי שמזכיר מאורעות מרים בתולדות עמנו". לדבריו, "כולנו חייבים להוקיר תודה לרבין כפוליטיקאי וכמצביא".

ראש הממשלה הצטרף לדבריו של הנשיא על הצורך בהפרדת זכר רבין מהשתייכות פוליטית. "התקווה שההנהגה הפלסטינית תציב סכר לטרור- גוועה. זה קרה את העם לשניים", אמר. "רבין פעל לפי מצפונו. הכרתי וחיבבתי אותו מאז הפגישה הראשונה שלנו לפני 45 שנה. כיבדתי אותו. הוא היה פטריוט ישראלי בלב ובנפש. הוא האמין שצריך לתת סיכוי לתהליך אוסלו. לכנות את רבין בוגד או רוצח - זה לא היה לגיטימי בעליל".

תגיות:
רצח רבין