טראמפ וביידן

המועמדים לנשיאות ערכו ראיונות מקבילים בשידור חי: טראמפ רב עם המנחה, ביידן הבטיח טיפול בקורונה

במקום העימות שבוטל בשל סירובו של טראמפ לערוך אותו באופן וירטואלי, ערכו לפנות בוקר שני המועמדים ריאיונות נפרדים בסגנון "טאון הול", בהם נשאלו המועמדים שאלות מהקהל. ביידן: טראמפ היה צריך לנהל את המשבר ולא להשאירו לטיפול המושלים. טראמפ: "לא זוכר" אם אובחנתי כחיובי לקורונה לפני העימות עם ביידן
נתן גוטמן
16 באוקטובר 2020
02:58
עודכן ב 04:44

19 ימים לבחירות בארצות הברית: לפנות בוקר (שישי) ערכו המועמד הרפובליקני, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והמתמודד הדמוקרטי ג'ו ביידן, ראיונות מול קהל, כל אחד בנפרד, במתכונת "טאון הול". הראיונות נערכו במקום העימות שבוטל, אחרי שהנשיא האמריקני חלה בקורונה. תומכיו של הנשיא טענו לגישה עוינת של מנחת האסיפה.

אמריקה בוחרת: אזור הבחירות של כאן חדשות עם הכתבות והפודקאסט - אמריכאן 

הנושא הראשון ששני המועמדים עסקו היה באופן טבעי ההתמודדות עם מגפת הקורונה. טראמפ, שהחלים מהנגיף רק השבוע, סיפר כי עדיין ישנם תסמיני דלקת בריאות שלו, אך ציין כי הוא מרגיש מצוין. טראמפ סירב להשיב לשאלה האם אכן עבר בדיקת קורונה כמתבקש לפני העימות שלו מול ג׳ו ביידן, ואמר כי אינו זוכר אך הוא עובר בדיקות רבות.

מנגד, ביידן ביקר את הטיפול של טראמפ בקורונה. נשיא צריך לקבוע סטנדרט לאומי ללחימה בנגיף קורונה, ולא לנהוג כמו טראמפ שהשאיר ברוב המקרים את ההחלטות לטיפול המדינות, אמר. כמו כן טען המועמד הדמוקרטי שטראמפ היה צריך להחיל כללים לאומיים לעטיית מסכות אולם סרב לעשות זאת.

 הנשיא טראמפ נשאל על ההססנות שלו לגנות גזענים לבנים ואמר: ״אני מגנה עליונות לבנה ואני מגנה גם את אנטיפה ואת האנשים בשמאל ששורפים את הערים שלנו״. עם זאת סירב טראמפ שוב ושוב לגנות את תנועת הקונספירציה QAnon ואמר כי אינו מכיר אותה. התנועה מפיצה תיאוריות קשר שקריות הטוענות, בין היתר, כי הדמוקרטים מקיימים רשתות של פדופילים.

טראמפ נשאל על החובות העסקיים שלו וענה כי חוב של 400 מיליון דולר הוא מזערי ביחס לשווי הנכסים שלי וכי הוא לא חייב דבר לרוסיה. הנשיא לא ידע להשיב אם יש לו חובות לגורמים במדינות אחרות. ביידן סיפר כי הוא לא ישנה את קיצוצי המס שתיקן טראמפ, מלבד הקיצוצים לעשירים ביותר. 

בהתייחס למינוי השופטת איימי קוני בארט לבית המשפט העליון, אמר ביידן כי היא לא השיבה בשימוע בסנאט לשאלות ולא הציגה תפיסת עולם שיפוטית. ביידן הוסיף שאם יאושר מינויה תהיה ״סיבה לדאגה לקהילה הלהט״בית״. מקום בו מצא סגן הנשיא לשעבר מקום למחמאה לטראמפ היה בקשר לישראל: ביידן החמיא לנשיא על הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאמירויות.

ביידן גם הודה לראשונה כי היתה זו טעות מבחינתו לתמוך בחוק הפשיעה משנת 1994 אשר הקשיח מאד את הענישה וגרם לכליאה המונית של עבריינים מהקהילה האפריקנית-אמריקנית. ביידן אמר כי היו בחוק חלקים חיוביים, אבל הבעיה היתה באופן בו שבו מדינות יישמו אותו באופן מקומי.

בתום האסיפה של טראמפ טענו תומכיו כי המנחה, עיתונאית NBC סוואנה גת'רי, הייתה עויינת מדי לנשיא. ברשתות התקשורת האמריקנית ערכו בדיקת עובדות לדברים שאמרו המועמדים, ומצאו שטראמפ הציג נתונים שגויים. בין היתר טען הנשיא ש"85% מהאנשים שעוטים מסכות נדבקים בנגיף".

עוד לפני הראיונות, בסקרים הארציים ביידן פותח פער של 10%, אך בשיטה האמריקנית המנצח זקוק ל-270 אלקטורים. המצב בסקרים: 233 אלקטורים יתמכו בביידן, מול 164 תומכי טראמפ. השאלה כעת - מה יקרה במדינות המתנדנדות ויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה, בהן טראמפ ניצח לפני 4 שנים?

הסיפור שמסעיר את ארצות הברית הוא מינוי איימי קוני בארט לשופטת בית המשפט העליון. על הפרק: ביטול אובמה קר וסוגיית ההפלות. גם אם הדמוקרטים מגזימים עם נבואות הזעם – רוב שמרני עשוי להוביל לצמצום התערבות המדינה בנושאי בריאות והפרדת דת ממדינה.

נשות הפרוורים, שהביאו לטראמפ את הניצחון בשנת 2016, מרגישות שרימו אותן והפעם יבחרו במועמד הדמוקרטי, ג'ו ביידן. 

צפו בכתבה