נתניהו וגנץ
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

הבחירות מתקרבות? בכחול לבן מחריפים את הטונים

בכחול לבן מסמנים את נובמבר כנקודת הכרעה בשאלה אם הולכים לבחירות, ומכינים דרכי פעולה אם יתברר שבליכוד לא יתגמשו בעניין התקציב. במסגרת קרב ההאשמות, גנץ וניסנקורן מבקשים לכנס את ועדת השרים ביום ראשון. בליכוד טרם השיבו • ביום רביעי יש עתיד תעלה שוב את הצעתה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין פרשת הצוללות
יערה שפירא
16 באוקטובר 2020
22:01
עודכן ב 07:42

בכחול לבן מסמנים את נובמבר כנקודת הכרעה בשאלה אם הולכים לבחירות, ומכינים דרכי פעולה אם יתברר שבליכוד לא יתגמשו בעניין התקציב. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח אתמול (שישי) כי במסגרת קרב ההאשמות, יו"ר המפלגה בני גנץ ושר המשפטים אבי ניסנקורן ביקשו לכנס ביום ראשון את ועדת השרים אחרי שלושה חודשי השבתה. בליכוד טרם השיבו, אך בכחול לבן אומרים שקיבלו מסרים שהתשובה שלילית.

ניסנקורן כתב אמש בקבוצת הווטסאפ של ועדת השרים לחקיקה: "הצטברו כבר עשרות הצעות חוק ואנחנו אפילו לא דנים בהן. המחלוקות הפוליטיות בין שני הגושים לא מצדיקות השבתה כזו ואסור שנמנע מחברי הכנסת לחוקק. מציע שנשוב לכנס את הוועדה ולא יעלו הצעות שאחד הגושים יטיל וטו לגביהן, מבקש מהשר אמסלם להסיר את התנגדותו". הוא אף צירף רשימה של חוקים שהוא מבקש להעלות. הרעיון לאיים שיפזרו את הכנסת אקטיבית בנובמבר עלה, אבל גורמים בכחול לבן אומרים שסיכוי נמוך שיעשו זאת, אלא שיקשו על הליכוד מתוך הממשלה ויפעלו בה עצמאית.

ביום חמישי דווח כי בליכוד מוכנים לפשרה עם כחול לבן סביב תקציב המדינה ולהסכים שתקציב 2021 יאושר בממשלה ואף יעבור בקריאה ראשונה בכנסת במהלך חודש דצמבר. זאת, על רקע דרישת כחול לבן שתקציב 2021 יאושר עד לסוף השנה. 

במקום להתמודד עם הבעיות: התקציב הפך למאבק פוליטי | פרשנות

עד כה הסכימו בליכוד לאשר בדצמבר רק את תקציב 2020 - השנה החולפת. כעת מוכנים בליכוד לאשר את תקציב 2021 בקריאה ראשונה גם כן במהלך חודש דצמבר, אך לא בקריאה שנייה ושלישית. לצורך אישור התקציב בקריאות אלה תידרש ארכה, על פי הצעת הליכוד, עד לחודש מארס. פירוש הדבר שגם לפי הצעת הפשרה הזו, בליכוד עדיין משמרים לעצמם את תחנת היציאה הנוספת לבחירות בחודש זה. זו גם הסיבה שספק אם בכחול לבן יקבלו את הצעת הפשרה הזו.

בתוך כך, ביום רביעי יש עתיד תעלה שוב את הצעתה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין פרשת הצוללות. אתמול הודיע גנץ כי הוא בוחן את האפשרות להקים ועדת בדיקה לפרשה במשרדו - משרד הביטחון. "נושא הצוללות הוא חמור ואני משוכנע שראוי לו להיחקר", אמר גנץ. 

בליכוד הגיבו לדברי גנץ: "במקום להתאחד במאבק בקורונה ולהציל חיים, כחול לבן ממשיכים לקיים ממשלה בתוך הממשלה ולמחזר את פרשת הצוללות. כולם יודעים שפרשת הצוללות נסרקה במסרקות ברזל על ידי כל גורמי אכיפת החוק, גם אלה שידועים בעוינותם לראש הממשלה, ואפילו הם נאלצו לקבוע שאין בטענות דבר וחצי דבר".