מבקר המדינה אנגלמן, רה"מ נתניהו, ארכיון
צילום: כאן חדשות

מבקר המדינה יפרסם דוח על ניהול משבר הקורונה בידי ראש הממשלה

עוד ייבדקו: המל"ל, איכוני שב"כ, היערכות העורף ותפקוד השלטון המקומי • דוח הביניים בנושא יפורסם החודש, הדוח המלא יפורסם בקיץ הבא
מרדכי גילת
16 באוקטובר 2020
20:53

בסוף החודש צפוי מבקר המדינה לפרסם דוח ביניים על תפקוד וניהול משבר הקורונה בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. בנוסף, יפרסם מבקר המדינה דוחות ביניים נוספים שעוסקים במטה לביטחון לאומי, באיכוני שב"כ, בהיערכות העורף, בתפקוד השלטון המקומי ועוד. בשיחה עם כאן חדשות, הציעו גורמים במשרד המבקר "להנמיך ציפיות" מהדוח על תפקוד ראש הממשלה. אם זה יקרה, אמר גורם במשרד, כי "זה לא יהיה דוח שיחשוף את הסיפור האמיתי".

הדוח המדובר אמור לכאורה לבחון את החלטות נתניהו בגל התחלואה הראשון והשני, את סירובו להכניס למלחמה בנגיף את פיקוד העורף לפני חודשים רבים, את העיכוב בהכנסת שיטת הרמזור, ההתמודדות עם דרישות החרדים, תפקוד רשות החירום הלאומית ועוד. הדוח המלא בעניין תפקוד והחלטות רה"מ נתניהו, שר הבריאות לשעבר ליצמן ואחרים בתקופת הקורונה צפוי להתפרסם רק בקיץ הבא, לכן יש חשיבות לדו"ח הביניים בנושא. על פי גורמים במשרד מבקר המדינה "אנשי הביקורת מהלכים על קצות האצבעות כי אין רוח גבית של המבקר".

הביקורת בעניין המאבק בנגיף קורונה החלה כבר בחודש מאי, חודשיים לאחר שהתנועה לטוהר המידות פנתה למבקר המדינה בדרישה לקיים ביקורת בזמן אמת. על פי גורמים במשרד המבקר, את הכנת הדוחות כולם ניתן להשלים בתוך כחודשיים-שלושה, ועד אז לפרסם דוח ביניים המהווה טיוטה לדוח המלא הצפוי, כפי שנעשה במלחמת לבנון השנייה.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "המבקר החל בבחינת הסוגיות הקשורות למשבר הקורונה כבר לפני מספר חודשים. כפי שפורסם, במסגרת הבדיקות נבחנים 15 נושאים שונים. במסגרת הביקורת ייבדקו כלל בעלי התפקידים בעבר ובהווה ופעילות המשרדים הרלוונטים גם היא נבדקת. האמור כולל את ראש הממשלה, משרד ראש הממשלה והגורמים הכפופים לו. כל אמירה אחרת הינה משוללת יסוד עובדתי וחוטאת לאמת. עם השלמת הביקורות במהלך 2021 הממצאים יפורסמו לציבור. צר לנו שלפני שעבודת הביקורת הושלמה, הכתב בוחר להטיל דופי בצוות הביקורת".