החרדים חוגגים את שמחת תורה בניגוד להנחיות

ניהול המשבר: האם הפוליטיקאים החרדים ייפגעו בבחירות?

השבוע האחרון עמד בסימן הפרות הסגר - עיקרן במגזר החרדי, שקיים חתונות ולא ויתר על ההתקהלויות בחגים. עיתונאי כאן חדשות והעיתונאי ישראל פריי עסקו בהתנהלות של הציבור החרדי - והפוליטיקאים שלו במהלך הסגר
השבוע
16 באוקטובר 2020
23:36

השבוע האחרון עמד בסימן הפרות הסגר - עיקרן במגזר החרדי, שקיים חתונות ולא ויתר על ההתקהלויות בחגים. ברקע הירידה בתחלואה והיציאה מהסגר, שיעורי התחלואה אצל החרדים עדיין גבוהים ולא בטוח שבעוד שבועיים נראה שיפור במדדים. אתמול (שישי) בתוכנית "השבוע", עסקו עיתונאי כאן עקיבא נוביק, פרשן כאן חדשות לענייני דת ומדינה יאיר אטינגר, כתבת כאן חדשות ליאל קייזר והעיתונאי ישראל פריי, בהפרות הסגר בציבור החרדי, בפוליטיקאים החרדים וגם בעימות שפרץ בחתונה בגבעת זאב, כששוטרים באו לפזר אותה. 

"אפשר לומר שהפלגים האנריכסטים ברחוב החרדי ניצחו. מי שבגללם הערים החרדיות מובילות את הצמרת האדומה של הטבלה - לא תהיה אכיפה משמעותית כלפיהם. נכנסנו לסגר בבלאגן, וכך אנחנו יוצאים ממנו", הסביר עקיבא נוביק. 

ליאל קייזר ציינה כי התחושה בדרג המקצועי היא שהדרג הפוליטי החליט ללכת לעבר סגר שלישי. "אנחנו שומעים על כוונה לפתוח את מערכת החינוך. התחושה היא שהדרג הפוליטי נכנע לציבור החרדי", הוסיפה.

"דרעי חושש נורא מהקורונה. הוא רואה את המספרים ורוצה להוביל את הקו הכי מחמיר, אבל הוא לא מצליח לעמוד בפני הלחץ הציבורי"

ישראל פריי התייחס לסירוב של האדמו"ר מבעלז לקיים את הנחיות וחשף את הלך הרוח ברחוב החרדי. "הם לא אנרכיסטים ואין משבר הנהגה, הם מוכנים לשלם את מחיר המתים תמורת שימור חיי הדת והקהילה. בתחילת האירוע הסתכלו עליו בבוז - היום הוא גיבור הרחוב החרדי. היום המדיניות שלו מובילה את המיינסטרים החרדי. התשלום הזה הוא מבחינתם דבר שאפשר לחיות איתו".

כתר ולא סגר: ההגבלות על הערים האדומות אושרו

הקלות בסגר: עסקים ייפתחו ביום ראשון, תבוטל הגבלת התנועה

נוביק דיבר על ההתנהלות של חברי הכנסת החרדים ואמר כי הם "מתגלים בקטנותם". נוביק ציין לטובה את השר אריה דרעי ואמר שמגיע לו צל"ש: "דרעי מנסה לייצר הנהגה חרדית. לבו לא באמת יוצא לחוליגנים מגבעת זאב וגם לא לחתונות שהוא דרש לקיים". נוביק טען כי בבחירות הבאות החרדים "ייפגעו בטירוף" בשל התנהלותם במשבר. מנגד, הסביר פריי כי הם דווקא יתחזקו. "האוטונומיה חיה ובועטת. מי שייפגע הם החילונים שלא מעמידים קונטרה שמנסה לדבר על החוזה שבין האזרחים", אמר.

אטינגר ביקר את דרעי: "השר עושה זיגזג מטריד בין העמדה האחראית מול אינטרס מגזרי". פריי הסביר את המורכבות של יו"ר ש"ס - "הוא הפוליטיקאי החרדי היחיד שניסה לשמור על חוט שדרה של מנהיג שמוביל. בתוך עצמו דרעי פרנואיד, חושש נורא מהקורונה. הוא רואה את המספרים ורוצה להוביל את הקו הכי מחמיר, אבל הוא לא מצליח לעמוד בפני הלחץ הציבורי. הוא נמצא בין הניסיון שלו לשדר אחריות לבין הקריסה מול הלחץ הציבורי ברחוב החרדי".